SEO Çalışmalarında Kullanmanız Gereken 5 Teknik Araç

Gün geçmiyor ki, SEO çalışmalarında kullanabileceğimiz teknik araçlara bir yenisi daha eklenmesin. Sizler için en iyi 5 Teknik SEO Aracını derledim. Bunları kullanarak kısa sürede sitenizin SEO performansını arttırabilirsiniz.

stradiji - seo araçları

1.Screaming Frog SEO Spider

Screaming Frog ile bir web sitesini tarayarak temel SEO hatalarını çok kısa sürede tespit etmeniz, bu hataları CSV uzantılı olarak dışarı aktarmanız ve bir Excel dosyasında toplamanız mümkün. Ücretsiz versiyonu 500 sayfaya kadar taramaya izin veriyor. Bu bile çoğu zaman bir sitenin genel SEO kusurlarını tespit etmek için yeterli olacaktır.

screaming frog seo tarayıcısı
screaming frog seo tarayıcısı

Ücretsiz versiyonu indirmek için tıklayın: Screaming Frog SEO Spider

2. SEO Toolkit for IIS

Microsoft tarafından geliştirilmiş SEO Toolkit for IIS dE Screaming Frog ile benzer özelliklere sahip. Ancak çok daha fazla veri sağlıyor ve kısa sürede sitenizin SEO kusurlarını tespit etmenizi sağlıyor. Her ne kadar en son birkaç yıl önce güncellenmiş olsa dahi, sitenizin SEO analizinde düzenli olarak kullanmanız gereken araçlardan biri.

seo toolkit for iis
seo toolkit for iis

Programı indirmek için Microsoft’un ilgili referans sayfasındaki yönergeleri dikkatli okumanız ve gerekli altyapıyı sağlamanız gerekiyor: SEO Toolkit for IIS

3. Bulk HTTP Header Response Checker

SEO çalışmalarında bir web sayfasının response kodunun (200, 301, 302, 404, vb) ne olduğunu bilmek çok önemlidir. Kimi zaman gereksiz bir 302 geçici yönlendirme ile çok şey kaybedebilirsiniz. İşte Bulk HTTP Header Response Checker ile birden fazla URL için aynı anda header response kod sorgulaması yapmak mümkün. Bunun size ne kadar büyük kolaylık sağlayabileceğiniz tahmin bile edemezsiniz.

bulk http header response checker
bulk http header response checker

Bu online araca erişmek için tıklayın: https://www.tomanthony.co.uk/tools/bulk-http-header-compare/

4. Web Page Speed Test

Site yükleme hızının SEO açısından öneminden önceki blog yazılarımda defalarca bahsetmiştim. Web Page Speed Test ile sitenizin yükleme hızını rakip sitelerin yükleme hızı ile karşılaştırabilirsiniz. Google Page Speed Insights aracı ile birlikte kullanarak optimum site yükleme hızına erişebilirsiniz.

web page speed test
web page speed test

Bu online araca erişmek için tıklayın: Web Page Speed Test

5.Robots.txt Checker

Robots.txt dosyaları webmasterlar tarafından arama motoru tarayıcılarına kapatılan bölümleri (dizinleri ya da dosyaları) belirtmek için kullanılırlar. Ancak Robots.txt de yanlış kullandığınız herhangi bir ifade size pahalıya mal olabilir ve sitenizin çok önemli bölümlerinin arama motorlarına kapatılmasına yol açabilir. İşte Robots.txt Checker ile Robots.txt dosyanızın nizami olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Robots.txt Checker
Robots.txt Checker

Bunlar benim favori teknik SEO araçlarım. Sizinkileri öğrenmek için sabırsızlanıyorum. Siz hangi SEO araçlarını kullanıyorsunuz?

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

WordPress Uzmanı: Buğra Yazar