Bugünlerde dikkatli Google kullanıcılarının gözünden kaçmayacak bir uyarı ile sıkça karşılaşıyoruz. Google 1 Mart 2012 tarihi itibariyle gizlilik politikasını yenileme kararı almış. Yeni Google Gizlilik Politikası‘nı okumak için tıklayınız: Google Gizlilik Politikası

Aslında bu beklediğimiz bir gelişmeydi. Arama artı sizin dünyanız uygulaması ile birlikte daha çok kişiselleştirilmiş Google arama sonucu ile karşılaşacağımız için Google önceden kullanıcılarının olurunu almak istiyor.  Hani olurda ileride gizlilik hakkım ihlal edildi diyenler çıkarda dava açarlar diye yapılmış bir hamle bu.

Yeni Google Gizlilik Politikası’nı iyice gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz. Eğer sizi rahatsız eden bir madde söz konusuysa Google’a şikayetinizi iletebilirsiniz. Bunun için Gizlilik SSS (Sıkça Sorulan Sorular) sayfasındaki adımları takip edebilirsiniz.

Benimle ilgili bilgileri Google arama sonuçlarından nasıl kaldırabilirim?

Tüm arama motorları gibi Google da İnternet’te bulunan herkese açık içerik ve bilgilerin bir yansımasıdır. Arama motorlarının, içeriği doğrudan İnternet’ten kaldırma özelliği yoktur; bu nedenle içeriğin Google veya başka bir arama motorundan kaldırılması, Web üzerinde var olan orijinal içeriğin kaldırılmasını sağlamayacaktır. Belirli bir içeriği İnternet’ten kaldırmak istiyorsanız, yapacağınız en iyi şey ilgili sitenin web yöneticisiyle iletişim kurarak kendisinden gerekli değişikliği yapmasını istemenizdir. İçerik kaldırıldıktan sonra, Google’ın arama motoru tarayıcısı sayfayı tekrar ziyaret ettiğinde, bilgi artık Google arama sonuçlarında görüntülenmeyecektir. İçerik kaldırma isteğiniz acilse, daha fazla bilgi için yardım sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz. 

Mert Erkal
Ben Mert Erkal, nam-ı diğer “İnternet’in Son Ütücüsü”. Gemi inşa mühendisi olmama rağmen kendimi bildim bileli bilgisayarlara ve internete karşı büyük bir tutkum vardı. Bu tutkum beni 10 senelik işimden ayrılıp kendi yolumda yürümek konusunda cesaretlendirdi. 2009 yılında Stradiji Dijtal Pazarlama‘yı kurdum, o gün bu gündür Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve ASO (App Store Optimization) konularında danışmanlık hizmeti veriyorum.