Google Penguen Güncellemelerine Hazırlıklı Mısınız?

Google’un Kaliteli Siteleri Ödüllendirmek için Yeni Bir Hamle diyerek anons ettiği Google Penguen güncellemesinin üzerinden neredeyse bir yıla yakın süre geçti.

google mobil seo

Özetle Google bu güncelleme ile düzgün SEO yapan siteleri ödüllendireceğini, Black Hat ya da İllegal SEO yapan siteleri ciddi şekilde cezalandıracağını ilan etmişti. Bu yazı ile hem Google Penguen güncellemelerini biraz daha analiz etmek ve kafalardaki karışıklıkları gidermek istedim.

 

Google Penguen Güncellemesi Nedir?

Google’un “Web Spam” ya da “Search Spam” yapan web sitelerine karşı geliştirdiği ve 24 Nisan 2012 tarihinde ilan ettiği bir algoritma güncellemesidir.

 

Web ya da Search Spam İle Savaş

Google’a göre bir sitenin “Web Spam” ya da “Search Spam” cezası alması için aşağıdakilerden birisini gerçekleştirmiş olması gerekmekte;

  • Keyword stuffing: arama sonuçlarında yükselmek maksadıyla hedef arama kelimelerinin sayfalarda yoğun bir şekilde kullanılması
  • Link schemes: Google algoritmasını şaşırtmak için ücretli linkler almak bu kapsamda değerlendirilebilir.
  • Cloaking, “sneaky” redirects or “doorway” pages: Ziyaretçilere başka içerikler, arama motorlarına başka içerikler göstermek şeklinde özetleyebiliriz.
  • Purposeful duplicate content: Bilinçli olarak kopya içerik kullanmak.

Daha detaylı açıklamaları Google’un Web Yöneticisi Yönergeleri bölümünde bulabilirsiniz.

 

Google Uzun Yıllardan Beri Web Spam ya da Search Spam ile Savaşmıyor Muydu?

Evet, hem de düşündüğünüzden çok daha uzun süredir savaşıyordu. Ancak eski yöntemler yeterince etkili olmadığı için bu savaşı çok daha sofistike ve otomatik hale getirmeye karar verdi. Bu güncellemeyle Google artık çok daha kolay bir şekilde bir web sitesinin kural ihlali yapıp yapmadığını tespit edebiliyor.

 

Google Düzgün SEO Çalışmalarını Teşvik Ediyor

Google düzgün şekilde yapılan SEO çalışmalarını teşvik ediyor, hatta bunu bir referans sayfa ile de belirtmiş: Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Google’un Panda Güncellemesi ile ilgili Açıklamasını dikkatli bir şekilde okursanız, “White Hat SEO” (düzgün SEO)çalışmalarının teşvik edildiğini, buna karşılık “black hat SEO” (illegal SEO) yöntemlerinin ise ciddi şekilde cezalandırılacağının belirtildiğini görürsünüz:

“Web yöneticilerine tavsiyemiz illegal SEO yöntemlerine başvurmak yerine, kaliteli bir site oluşturarak iyi kullanıcı deneyimleri yaratmak üzere düzgün SEO yöntemlerine odaklanmalarıdır”

 

Şimdiye Kadar Gerçekleşen Penguen Güncellemeleri Türkçe Arama Sonuçlarını Etkiledi mi?

 

Şimdiye kadar gerçekleşen tüm Penguen güncellemeleri ağırlıklı olarak İngilizce arama motoru sonuçlarını etkiledi. Türkçe arama sonuçlarına çok düşük bir yansıması oldu. Elbette bu demek değil ki, Google ileride Türkçe arama sonuçlarını da daha fazla etkileyecek bir güncellemeye gitmesin. Bunun için şimdiden önlem almanızı ve sitenizi yukarıdaki kriterler doğrultusunda teste tabi tutmanızı tavsiye ediyoruz.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

WordPress Uzmanı: Buğra Yazar