5 Adımda Penguen 3.0 Cezasından Kurtulmak

Her konuda olduğu gibi, SEO konusunda da kurallar, ödüller ve cezalar vardır. Günümüzde SEO denildiğinde akla gelen ilk arama motoru olan Google, tasvip etmediği SEO yöntemlerini uygulayan Web sitelerine yaptırımlarıyla nam salmıştır. Bugünkü yazımızda, özellikle Google Penguen 3.0 cezasından nasıl kurtulabileceğinize dair 5 maddelik bir strateji hazırladık.

Penguin-3.0 Update

Siteniz Google tarafından cezalandırıldığında, yaşayacağınız kayıp ciddi olacaktır. Google, özellikle son güncellemelerden sonra, gözden kaçmış Web siteleri tek tek cezalandırmaya başladı. Bizim bugün daha ziyade bahsedeceğimiz güncelleme Penguen 3.o olacak.

no spam
“SPAM” kavramıyla var gücüyle savaşan Panda 4.0 güncellemesi gibi, Penguen 3.0 güncellemesi de yenilikler ve katı kurallar içeriyor. Aslında Penguen 3.0 güncellemesini geçtiğimiz yıl Google Penguen 3.0 Güncellemesini Doğruladı haberimiz ile duyurmuştuk. Ancak bu sene öğrendik ki, Penguen 3.0 öyle bir kereye mahsus bir güncelleme değil, yaşayan, öğrenen ve kendi kendini sürekli yenileyen bir algoritma. Dolayısıyla şu ana kadar herhangi bir yaptırıma maruz kalmamış olmanız, bundan sonra olmayacağı anlamına gelmiyor.

Başka Web Sitelerinden aldığınız linkler kalitesiz-sakıncalı ve  Google’un önerisine rağmen yoğun şekilde ücretli link alımı gerçekleştirmişseniz, her an Penguen 3.0 sizi Google indekslerinden çıkarabilir. Eğer bu güncelleme yüzünden cezalandırıldıysanız, bekleyerek geri dönmeniz oldukça uzun süre alabilir. Google’un insafa gelmesini beklemek yerine, aşağıdaki yöntemleri takip ederek süreci hızlandırabilirsiniz:

– Birinci Adım:

Backlink profilinizi acilen kontrol edin. MajesticSEO ve Ahrefs gibi online kontrol yazılımları aracılığıyla backlink’lerinizi inceleyebilirsiniz. Daha derinlemesine analiz için Linkdetox yazılımını da kullanabilirsiniz. Ayrıca Google Search Console (eski adıyla Google Web Geliştiricisi Araçları veya Google Webmasters Tools) kullanmanız da çok önemli. Search Console ile sitenize link veren tüm sayfaları taramanız sağlıklı olacaktır.

Elle tarama yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç noktayı aşağıda bulabilirsiniz:

 • Link veren sayfa Google’da indekslenmiş mi? Sayfa URL’sini Google’da aratarak bunu anlayabilirsiniz. Eğer sayfa Google’da listelenmiyorsa, bir sorunla karşı karşıya olabilirsiniz. Eğer link veren sayfa arama sonuçlarının ilk sayfası dışında yer alıyorsa, düşük kaliteli bir link almışsınız demektir.
 • Link veren sayfanın “Meta Title” öğesini Google’da arattığınızda kaçıncı sırada yer alıyor? Alt sıralarda yer alıyorsa sayfanın iyi bir noktaya gelmesi beklenemez.
 • Link veren sayfanın ana sayfa adresi iyi bir sıralamaya sahip mi?
 • Link veren sayfa size trafik sağlamış mı? Sadece link aldığınız sayfaya değil, ana sayfanıza veya başka sayfalarınıza da trafik sağlaması önemlidir.
 • Link veren sayfanın IP adresine sahip başka siteler de size link vermiş mi? Eğer öyleyse, SPAM link saldırısına maruz kalmış olabilirsiniz. IP adreslerini test etmek biraz zaman alabilir ancak önemli bir konudur.

– İkinci Adım:

Şüphelendiğiniz tüm linklerinizi bir Excel dosyasına toplayıp yukarıdaki maddeleri izleyerek yanlarına notlar alın.

– Üçüncü Adım:

Her sitenin Web Yöneticisiyle iletişime geçerek linklerin kaldırılmasını rica edin. Kendilerinden cevap alana kadar iletişimde kalın. Bazı geliştiriciler sizi görmezden gelmeye çalışabilir, diğerleri de linkleri kaldırmak için ücret isteyebilir, bunlara kulak asmadan nazikçe rica etmeye devam edin.

– Dördüncü Adım:

Disavow Aracı‘nı kullanarak, düşük kaliteli veya SPAM linkleri reddetmek için Google’a form gönderin. Ayrıntılı bilgi için Google’ın Geri Bağlantıları Reddetme rehberine göz atın.

Bu formu dolduruken çok dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz. Forma ekleyeceğiniz linklerin düşük kaliteli olduğundan veya SPAM link olduğundan kesinlikle emin olmanız gerekir ve link URL’sinin doğru olduğunu tekrar tekrar kontrol etmeniz şarttır. Ayrıca form içerisine eklediğiniz bilgileri ve Web geliştiricileriyle yaptığınız yazışmaları bir dosyaya toplayın. Bağlantıları reddederken Google tarafından yapılan uyarıyı göze alın:

“Bu, gelişmiş bir özelliktir ve yalnızca dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Bu özellik hatalı kullanılırsa sitenizin Google arama sonuçlarındaki performansına zarar verebilir. Geri bağlantıları reddetme işlemini yalnızca, sitenize yönelik yüksek miktarda SPAM, yapay veya düşük kaliteli bağlantı olduğuna inanıyorsanız ve bu bağlantıların size sorun çıkardığından eminseniz yapmanızı öneririz.”

– Beşinci Adım:

Disavow Aracının işleri yoluna sokması biraz zaman olabilir, ancak aşağıdaki maddeleri, listeyi gönderdiğiniz ilk hafta içerisinde takip ederseniz işler hızlanabilir:

 • Google’da link veren sayfalarla ilgili olabilecek aramalar yaparak o sayfaları Google sonuçlarında listelenmesini sağlayın. Bu sayfalar yılda bir veya iki defa indekslenirler, Google Botlarını bu şekilde hareket geçirebilir ve sayfanın tekrar indekslenmesini sağlayabilirsiniz.
 • Birkaç gün bekleyerek sitenizdeki spam veya düşük kaliteli link almış olan sayfalarınızı listeleyip Google Gibi Getir servisini kullanarak indekslenmesini sağlayın. Ayrıca güncel XML Sitemap dosyanızı Google’a tekrar gönderin.
 • Eğer ceza sayfa bazlı gerçekleşmişse, yüksek kaliteli sayfalar oluşturarak sitenizin kalitesini artırmaya çalışın. Eğer anahtar kelime bazlı ceza aldıysanız, benzer anahtar kelimeleri içeren kaliteli sayfalar oluşturmaya başlayın.

Bu süreçte, sitenizin stratejisini tazeleyerek aşağıdaki 3 önemli faktöre odaklanabilirsiniz:

 • İçerik Kalitesi– Eğer içeriğiniz yeteri kadar kaliteliyse, daha fazla insan sitenize link verecektir. Kaliteli içerik daha fazla paylaşım demektir, daha fazla “doğal” hareket, sitenizi cezalardan kurtarabilir.
 • Sosyal Medya– İyi bir sosyal medya stratejisine sahip olmak çok önemlidir. İşiniz hangi sektörde olursa olsun, “bizi kim takip edecek?” diye düşünmeden, sosyal medyanın tüm avantajlarını kullanmaya çalışın. Bu şekilde marka gücünüzü artırabilirsiniz.
 • Sınırları Aşın– Hizmetinizden memnun olmuş müşterilerinizle iletişim kurun ve onları rahatsız etmeden, nazikçe fikirlerini almaya çalışın. Özel olarak kurduğunuz iletişim insanları özel hissettirecektir. Ayrıca bu yöntem güçlü müşteri-firma ilişkisi kurmanızı sağlar ve ortaya büyük bir “güven” duygusu çıkarır.

doğal link

Panda ve Penguen güncellemeleri, “doğal” olanı korur, “yapay” olana karşı savaşırlar. Yukarıda bahsettiğimiz olumsuz örneklerin hepsi “yapay” kategorisindedir ve tespit edildiklerinde cezalandırılacaktır. Bir cezadan kurtulmak kolay bir süreç değildir. Fakat kaliteli ve güven içeren, “doğal” bir Web sitesine sahip olmak, sizi Penguen ve Panda güncellemeleriyle gelebilecek bir cezadan koruyacaktır.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

WordPress Uzmanı: Buğra Yazar