Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner

Arama Motoru Optimizasyonu
943 okunma

Google Cezalarını Kaldırtmak İçin Taktikler

Google Arama Motoru tarafından cezalandırılmak bir web sitesi yöneticisinin başına gelebilecek en talihsiz olaylardan birisidir.

google cezalarından kurtulmak için araçlar

Bir gün önce çok rekabetçi bir arama kelimesinde siteniz ile en üstte yer alabilirken, bir gün sonra tüm arama motoru sonuçlarında görünmez hale gelebilirsiniz. Bu durumda dahi yapabilecekleriniz var. Bu yazı ile böyle talihsiz bir durum ile karşılaşmanız durumunda yapmanız gerekenler konusunda size yol göstereceğim.

Google Tarafından Cezalandırılmış Bir Web Sayfası

Tecrübelerime dayanarak en sık karşılaşılan cezalandırma yönteminin bu olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bir web sayfası herhangi bir hedef arama kelimesinde daha önceki pozisyonundan bir anda çok daha gerilere düşmüş ya da hiç görünmez hale gelmiş olabilir. Bu tür bir durum ile karşılaşmanız durumunda aşağıdaki yöntemleri izleyerek Google cezasından kurtulabilirsiniz:

1.Bu tür bir ceza ile karşılaştığınızda ilk olarak cezalandırılmış web sayfasında neyin değiştiğini bulmalısınız. Kimi zaman basit bir kod değişikliği dahi bu tür cezalara yol açabilir. Bazen de kötü bir link kaynağından yoğun şekilde web sayfasına gelen dış linkler bu tür cezalara yol açabilir. Sorun yaratabilecek diğer şeyler ise footer (web sayfasının alt bölümünden) bölümünden ve menüden verilen linklerin değiştirilmesidir. En kötü senaryo ise Google’un cezalandırma yöntemlerinde güncellemeye gitmesi ve daha önce sitenizde sorun yaratmayan bir handikapın artık sorun yaratmaya başlıyor olmasıdır.

Sorun Yaratabilecek Taktikler:

• Cloaking (arama motorlarına farklı içerikler, ziyaretçilere farklı içerikler göstermek)
• Link satın almak
• Gizli Linkler (Google’u kandırma çalışmak için gizli ve görünmeyen linkler yerleştirmek)
• Footer bölümüne alakasız linkler yerleştirmek
• Keyword stuffing (hedef arama kelimesini zoraki bir şekilde tekrarlamak)
• Otomatik link alımı
• Hatalı yönlendirmeler
• Hatalı URL’ler
• Hatalı Başlık Etiketleri (Title Tags)

2. Bundan sonraki aşamada site üzerindeki olası SEO hatalarını gidermeniz gerekiyor. Yukarıda belirttiğim sorun yaratabilecek herhangi bir taktiği sayfada uygulayıp uygulamadığınızı sorgulamalı ve gerekli düzeltmeleri gerçekleştirmelisiniz.

3. Sitenizdeki SEO hatalarını giderdiğinize emin olduktan sonra Google’a yeniden değerlendirme (reinclusion request) başvurusu yapabilirsiniz. Bu aşamada ne kadar dürüst ve açık olursanız sonuçta o kadar lehinize olacaktır. Yeniden değerlendirme taleplerinizi bu linki takip ederek gerçekleştirebilirsiniz: https://www.google.com/webmasters/tools/reconsideration?hl=tr
Google bu tür taleplere nadiren cevap vermektedir. Sonuç almanız ise 3-4 hafta gibi bir süre alabilir. Bu nedenle tekrar tekrar talepte bulunmamanızı tavsiye ederim. Bunu yaptığınız takdirde sonuç almanız çok daha uzayabilir. Yeniden Değerlendirme taleplerinizi yazarken olabildiğince samimi olmaya ve bir insan ile konuşuyormuş gibi yazmaya özen gösterin. Zira yeniden değerlendirme taleplerini Google çalışanları değerlendiriyor.

Örnek bir Yeniden Değerlendirme Talebi

Yetkililerin Dikkatine,

Geçtiğimiz hafta www.ornek.com sitemizin Google arama motoru sonuç sıralamalarında ciddi bir düşüş gerçekleşti. Google Site Yöneticisi araçlarında daha önce kaydımız olduğu için sorunun neden kaynaklanıyor olabileceğini sorguladık, ancak hiçbir sonuca ulaşamadık. Şuan ciddi bir trafik ve müşteri kaybımız var.

Son birkaç hafta içinde sitemizin footer bölümüne hedef arama kelimelerimiz ile 10 link yerleştirdik. Bunun Google açısından SPAM olarak kabul edildiğini bilmiyorduk. Bunun SPAM olarak algılandığını öğrendik ve linkleri hemen kaldırdık. Ayrıca hedef sayfalarımızda çok fazla arama kelimesi geçirdiğimizi fark ettik. Bunları da makul sayılara düşürdük.

Sıralamaları bunlar mı etkiledi bilemiyorum, ancak sitemizdeki hataları giderdiğimizi düşünüyorum. Sitemizi yeniden değerlendirmenizi rica ediyorum.

Saygılarımla,

 

Google Tarafından Cezalandırılmış Bir Domain (Alan Adı)

Google’un bir domainin tüm sayfalarını cezalandırması işlemidir. Başınıza gelebilecek en kötü durum senaryosu budur. Domain’in tüm sayfaları daha önce bulundukları pozisyonlardan çok gerilere düşmüş ya da arama motoru sonuç sıralamalarında tamamen gözükmez olmuş olabilir.

1. Eğer böyle bir durumla karşılaşmışsanız Google Tarafından Cezalandırılmış Web Sayfası başlığında belirttiğimiz hatalı taktiklerden birisini uygulamış ve tüm domain iniz cezalandırılmış olabilir. Sorunu giderdikten sonra Google’a yeniden değerlendirme talebinde bulunabilirsiniz.
2. Bu tür domain cezalarının kalkması kimi zaman ayları, kimi zaman yılları bulabilir. Yapılabilecek en iyi şeylerden birisi zararın neresinden dönersem kârdır diyerek yeni bir domain ile yola devam etmektir.

Google SPAM takımı her yıl daha gelişmiş araçlar kullanarak bu tür kural ihlallerini çok daha kolay tespit edebilir hale geliyor. Size tavsiyem oyunun kurallarını koyan Google ile oyun oynamamanız ve kurallarına harfiyen uymanızdır. Bunu yaptığınız takdirde başınız ağrımayacaktır.

Paylaş!