WordPress mi Blogger mı SEO Açısından Avantajlıdır?

Biraz araştırma yaptığınızda üzerinde binlerce makale yazıldığını görebileceğiniz, yıllardan beri süregiden bir tartışmadır bu.

Uzun yıllar önce tercihini WordPress’ten yana yapmış biri olarak bu soruyu şu şekilde açmakta fayda var; ücretsiz WordPress.com mu Blogger.com mu diye bir karşılaştırma yaptığımızda bir parça Blogger.com SEO açısından daha avantajlı görünüyor diyebiliriz. Ancak iş kendinize ait bir alan adına (domain name) bir blog kurmak ve onun arama motoru performansını iyileştirmek olunca WordPress çok daha başarılı performans gösteriyor. Bununla ilgili yüzlerce başarılı blog ve web sitesi örneği bulmak  mümkün. Özelleştirmeye müsait yapısı ve SEO’yu destekleyen onlarca eklenti sayesinde WordPress arama motoru optimizasyonuna Google’un kendi blog platformu olan Blogger’dan çok daha iyi uyum sağlamış görünüyor. Aşağıdaki  video Google SPAM takımının başında bulunan Matt Cutts tarafından çekilmiş. Matt Cutts her zaman yaptığı gibi politik bir cevap vererek WordPress mi Blogger mı SEO açısından avantajlıdır sorusuna kendi penceresinden cevap vermiş. Kuşkusuz bir Google çalışanının Blogger’ı kötülemesi beklenemezdi. Ancak biraz detaylı incelediğinizde belli başlı popüler blogların büyük bir yüzdesinin WordPress içerik yönetim sistemi kullandığını görebilirsiniz.

WordPress içerik yönetim sistemi SEO açısından oldukça avantajlı. Ancak aşağıdaki videoda Matt Cutts’ın da belirttiği gibi eğer WordPress’in tüm SEO özelliklerini aktif hale getirmezseniz bu avantajlardan tam olarak yararlanmanız mümkün değil.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner