Site Yükleme Hızının SEO’ya Etkileri

Son birkaç yılda Google arama motoru algoritması kullanıcıların bir web sitesinde yaşamaları muhtemel deneyimleri göz önüne alacak şekilde çalışmaya başladı.

mobil uyumlu ve hızlı site

Site yükleme hızı da Google tarafından 2010 yılında arama sonuç sıralamalarını etkileyen faktörler arasında ilan edildi. Gelin Google’un site yükleme hızı ile ilgili önerilerine biraz daha yakından bakalım.

Google’ın amacı kullanıcılara en alakalı sonuçları sağlamak ve harika bir kullanıcı deneyimi yaşatmak. Hızlı siteler, bilhassa İnternet bağlantıları yavaş olan kullanıcılar için kullanıcı memnuniyetini arttırır ve web’in genel kalitesini iyileştirir. Tahmin edebileceğiniz gibi Google açısından web sitelerinin hızlı taranıp endekslenmesi hayati bir konudur. Zira taranması gereken milyarlarca web sitesi söz konusu olduğu için Google’a en büyük maliyeti bunca sitenin taranıp endekslenmesi için kullanılan yüz binlerce bilgisayar ve bunların elektrik faturası oluşturmaktadır. Google robotları bir web sitesini ne kadar hızlı tarayıp çıkarlarsa Google’un maliyeti de o oranda düşmektedir. Elbette web in hızlanması İnternet kullanıcıları açısından da tercih edilen bir durum. Dolayısıyla burada bir kazan – kazan durumu söz konusu.

Google’un “site yükleme hızınızı arttırın, sizi Google arama sonuç sıralamalarında ödüllendireceğim” demekle yetinmeyip, bu konuda sürekli yeni araçlar geliştirdiğini görüyoruz. Site yükleme hızı ile ilgili en önemli araçlardan biri  Google Page Speed Insights. Bu araç ile herhangi bir web sitesinin (size sıralamalarda rakip olduğunu düşündüğünüz sitelerin de!) Google’a göre site yükleme hızını ölçebilir, varsa Google’un site yükleme hızının arttırılması ile ilgili önerilerini alabilirsiniz.

Örneğin www.stradiji.com’u Google Page Speed Insights‘da analiz ettiğimizde 100 üzerinden 75 aldığını görüyoruz. Bu fena bir skor değil, ancak bizim de geliştirmemiz gereken şeyler var. 100 üzerinden 90 almak makul bir hedef olabilir. Rapor sonuçlarına bakmak için tıklayın: https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights#url=http_3A_2F_2Fwww.stradiji.com&mobile=false

En sık karşılaşılan ve çözümü en kolay iki Google Page Speed Insights önerisi genellikle şunlar oluyor;

  • Tarayıcı Önbellekleme Özelliğinden Yararlanın: En sade açıklamayla kullanıcıların sitenizi ziyaret için kullandıkları web tarayıcılarının cache – önbellek özelliğinin kullanılabilir hale getirilmesi ve sitenizi düzenli ziyaret eden kişilerin bu sayede sayfaları çok daha hızlı bir şekilde açması ve daha iyi kullanıcı deneyimi yaşamaları.
  • Sıkıştırmayı Etkinleştirin: Bu çok açık, web sitenizdeki dosya boyutu büyük görseller site yükleme hızını arttırılar. Bu nedenle sitenizdeki görselleri muhakkak optimize etmeniz gerekmekte.

Sadece bu iki uyarıyı dahi dikkate alarak web sitenizde ciddi yükleme hızı artışı gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede hem SEO açısından sitenizi avantajlı hale getirebilirsiniz hem de sitenizi ziyaret eden kişilere iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatmış olursunuz.

 

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

WordPress Uzmanı: Buğra Yazar