Arama Artı Sizin Dünyanız

Google geçtiğimiz hafta yayımladığı “Search Plus Your World” başlıklı ve Türkçe’ye “Arama Artı Sizin Dünyanız” olarak çevirebileceğimiz aşağıdaki video ile sosyal arama motoru olma yolunda devasa bir hamle daha yaptığını tüm dünyaya ilan etti.

Google Türkiye resmi blogundaki açıklamayı okumak için tıklayınız: https://google-tr.blogspot.com/2012/01/arama-art-sizin-dunyanz.html

Önümüzdeki süreçte Google aramalarında giderek daha fazla sayıda kişisel sonuç ile karşılaşacağız. Elbette Google’un giderek daha kişisel ve sosyal bir arama motoru haline dönüşecek olması Twitter’ın tahtına meydan okumak anlamına da geliyor. Buna tepki vermeleri kaçınılmazdı, nitekim öyle oldu ve geçtiğimiz hafta Twitter’dan ciddi bir eleştiri geldi.

Google bu radikal değişiklik ile aranan içeriğin kişilerle ilişkisini de algılayabilir hale gelmeyi hedefliyor. Bu amaçla “Kişisel Sonuçlar”, “Aramadaki Profiller” ve “Kişiler ve Sayfalar” başlıklı 3 yeni özelliği hayata geçirdi.

1. Kişisel Sonuçlar, Size özel sonuçları bulmanızı sağlayacak bu özellik ile kendi yarattığınız ya da özellikle sizinle paylaşılmış Google+ içeriklerini arama sonuçları sayfasında görebilmenizi sağlayacak.
2. Aramada Profiller, Otomatik tamamlama ve sonuçlarda size yakın olan ya da ilgilendiğiniz insanları listeleyerek, hemen takip edebilmenizi sağlayacak ve;
3. Kişiler ve Sayfalar, Google+’da ilgilendiğiniz konulara ilişkin profillere, sayfalara ulaşmanızı ve bunları birkaç tık ile takip edebilmenizi sağlayacak. Çünkü neredeyse her sorgunun arkasında insanlar  mevcut. 

(Kaynak: Google Resmi Türkiye Blogu)

Nihai hedef ise arama sonuçlarını sosyal network ortamıyla daha fazla etkileşimli hale getirmek  olarak görünüyor. Ayrıca bu uygulama ile fotoğraflar ve Google+ girdileri sayesinde arama işini daha fazla kişiselleştirmek hedefleniyor. Google’ın resmi duyurusunu yaptığı değişiklikler henüz Türkiye’de aktif hale gelmiş durumda değil, ancak kısa süre içinde tüm dünyada hizmete gireceğini tahmin ediyoruz.

Bu değişikliğin Arama Motoru Optimizasyonu‘nda da radikal bir değişim yaratması da kaçınılmaz. Umarız  Google’un bu hamlesi yurdumuzda Google + üzerine yapılmakta olan ömür biçme spekülasyonuna da bir son verir ve Google’un neyi hedeflediğinin çok daha net bir şekilde anlaşılmasına da olanak sağlar.

 

 

 

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

WordPress Uzmanı: Buğra Yazar