Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner

Arama Motoru Optimizasyonu
1,084 okunma

Google Gizlilik ve Güvenlik Kontrolü Güncellemesi

Google, Dünyanın en çok kullanılan Arama Motoru olmasının yanında, hizmet verdiği çok sayıda uygulama ile her İnternet kullanıcısının bilgisayarındaki, tabletindeki ve akıllı telefonundaki verilere erişimi olan nadir şirketlerden biri.

güvenlik ve gizlilik

Bir kullanıcı olarak benim de sizin gibi birçok kişisel bilgime erişimi olan Google, bu verilerin güvenliğini nasıl sağlıyor? Gelin hep beraber inceleyelim.

Haziran ayı başında Google Resmi Blogunda yapılan duyuruda, bilgilerin gizliliği konusunda daha şeffaf ve açık bir yapıya sahip olduğunu ifade eden Google, kullanıcının hangi verilerinin gizli, hangilerinin erişime açık olduğu konusunda kontrol içerikli sayfalarını paylaştı. İlk olarak kişisel verilerin gizliliği üzerine uzun uzadıya açıklamaların yer aldığı Gizlilik sayfasında, verilerin ne şekilde korunduğu ve paylaşılıp paylaşılmadığına dair bilgiler mevcut. Google’ın hangi verileri topladığı, toplanan verilerle ne yapıldığı, verilerin güvenliğinin nasıl sağlandığı gibi bilgiler içeren sayfada, değinilen her konuda detaylı bilgi almanız mümkün.

google privacy

 

Google Resmi Blog’unda yayınlanan açıklamada, Amerikalı Pew Research Center tarafından yapılan araştırmada, Amerikalı kullanıcıların %93’ü kişisel verilerinin gizliliğini kontrol altında tutmak istiyor. Aynı kullanıcıların %90’ı da belirli verilerin gizli olmasını tercih ediyor. Şaşırtıcı olan da, sadece %9 oranında kullanıcı verilerinin gizliliğini kontrol altında tutuğuna inanmakta. Geri kalan kullanıcıların tümü verilerinin gizliliğinden emin olamıyor. Google, bu hissi değiştirmek istediğini vurgulamakta.

Sadece bilgisayar üzerinde değil, Android işletim sisteminin kullanıldığı her cihazda bu güvenlik ve gizlilik duygusunu vermek istediğini ifade eden Google, Android Geliştirici Blog‘unda da benzer bir duyuru yaptı. Basit ve güçlü araçlar aracılığıyla kullanıcı verisinin gizliliğini garanti altına aldığını ifade eden Google, her kullanıcının erişebileceği ve düzenleyebileceği yeni sayfalarını da duyurdu.

Gizlilik ve Güvenlik Kontrolü, Hepsi Tek Bir Yerde:

Hesabım” sayfası, gizlilik ve güvenlik kontrolleri yapmanızı sağlayan bir sayfa olarak karşımıza çıkıyor. Hesabınızın tüm ayarları ve kontrolleri için oturum açtıktan sonra “Oturum açma ve Güvenlik,” “Kişisel bilgiler ve gizlilik,” “Hesap Tercihleri” seçeneklerini kullanarak hesabınızı kontrol edebilirsiniz.

Google My Account

 

Ayrıca Gizlilik Kontrolü ve Güvenlik Kontrolü yapmanızı sağlayan iki farklı kontrol sayfası da mevcut. Gizlilik kontrolü içerisinde 5 adımdan oluşan kontrol listesinin son aşaması da, Google Reklamlarıyla ilgili olan bölüm. Bu sayfalarda yer alan ayarlama ve tercihleri hem masaüstünden hem de mobil cihazınızdan yapabiliyorsunuz.

Google söz konusu düzenlemelerin kullanıcı tarafından eksiksiz incelenerek düzenlendiği taktirde kişisel gizlilik ve güvenlik konusunda güvence verdiğini ifade ediyor. “Gözünüze yanlış görünen bir şey varsa muhakkak düzeltmeyi deneyin” diyerek kullanıcıların kişisel bilgileri üzerinde hakim olmasını amaçlayan bu yeni araçlar, günümüzde en çok konuşulan konu olan “kişisel bilgilerin gizliliği” konusunda kendinizi güvende hissetmenizi hedefliyor.

Paylaş!