Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner

Arama Motoru OptimizasyonuSemrush
7,249 okunma

2024’ün En İyi Ücretli ve Ücretsiz SEO Araçları

Günümüzde ücretli ve ücretsiz olarak kullanabileceğimiz yüzlerce SEO aracı mevcut. Her araç kendine has avantajlara sahip ve farklı noktalarıyla ön plana çıkıyor. Peki hangi araçları kullanmak rutin SEO çalışmalarınızda fark yaratmanızı ve performans artışı elde etmenizi sağlayabilir?

2019 ücretli ve ücretsiz seo araçları

2024 yılının bize göre en değerli ücretli ve ücretsiz SEO araçlarını sizler için derledik.

Ücretsiz SEO Araçları

Daha çok başlangıç seviyesi SEO çalışmalarında kullanımı uygun olan ücretsiz SEO araçları, kısıtlı da olsa SEO uzmanlarının birçok konuda fikir sahibi olmasını sağlayabiliyor. Çoğu ücretsiz SEO uygulaması farklı kısıtlamalara sahip, kısıtlamaları aşmak için ücret ödemeniz gerekebilir. Bazıları da tamamen ücretsiz olmasıyla ön plana çıkmakta. İlk olarak tamamen ücretsiz olan araçları incelemeye başlayalım:

Google Search Console

Eski ismi Google Web Yöneticisi Araçları (Google Webmaster Tools) olan bu araç, 20 Mayıs 2015 tarihinde Google Search Console adını aldı. Daha önce  bu değişiklikten bahsetmiştik: Google Web Yöneticisi Araçları, Google Search Console adını aldı.

Google Search Console, mutlaka kullanmanız gereken, temel fonksiyonlara sahip ücretsiz araçların başında geliyor. Web siteniz için geniş ölçekli inceleme fırsatları sunmasının yanında, site bağlantılarının ayarlanması, backlink profilinin düzenlenmesi, robots.txt ve sitemap.xml dosyalarının test edilmesi, mobil uyumluluk, bulunamayan sayfaların tespit edilmesi gibi oldukça önemli konularda fikir sahibi olmanızı sağlıyor. Aynı zamanda Google Analytics gibi diğer Google ürünleriyle bağlantı kurmanızı sağlayan Google Search Console, muhakkak kullanmanız gereken ücretsiz SEO araçlarının başında geliyor.

Konu Tarayıcısı – The Topic Explorer

Seomonitor.com tarafından geliştirilmiş bu semantik keyword aracını bu yazıda tanıttığımız diğer keyword araçlarından ayıran en önemli fark, Türkçe ve Türkiye için geliştirilmiş olması. Gerek keyword derinliği ve gerekse keyword’ler arasında semantik bağ kurabilmesi ile ön plana çıkıyor. Seomonitor.com müşterisiyseniz bu araç üzerinden yaptığınız keyword aramalarını projelerinize hedef keyword olarak ekleyebiliyorsunuz. Keyword arama hacimlerindeki yıllar içerisindeki değişimleri de gösterebiliyor oluşu en büyük artılarından birisi. Örneğin siz tutucu bir şekilde “kredi hesaplama” keyword’ünde sıralamaya girmek için yırtınıyor olabilirsiniz, ancak insanlar bu keyword yerine “kredi karşılaştırma” kelimesini giderek daha fazla kullanmaya başlamış olabilirler. Topic Explorer bu gibi detayları görmenizi sağlayacağı için bu aracı düzenli olarak kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Seomonitor.com müşterisi olmasanız dahi belli bir ölçüde ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Google Analytics

Web sitenizin arama motorlarındaki görünürlüğü ne durumda? Ne kadar ziyaretçiniz var? Sitenizde nasıl düzenlemeler yapmanız ziyaretçi sayınızı artırır? Bu sorulara cevap bulabilmeniz için mutlaka Google Analytics kullanmanızı tavsiye ederiz. Web sitenizin trafiği hakkında neredeyse her noktada bilgi verebilen Google Analytics, tamamen ücretsiz ve geniş özellikleriyle ilk kullanmanız gereken araçlardan bir diğeri. Google Analytics ile Google Search Console hesaplarını birbirine bağlayarak da arama trafiğiniz hakkında daha geniş bilgi almanız mümkün. Ayrıca Özelleştirilmiş Rapor Görünümü ve Kişiselleştirilmiş Gösterge Tabloları oluşturarak Google Analytics’i daha verimli kullanabiliyorsunuz.

Google Trends

Google Trends, insanların en çok arama yaptığı terimlerden tutun da belirli anahtar kelimelerin arama istatistiklerine kadar geniş bir yelpazade bilgi edinmenizi sağlayan bir başka ücretsiz Google aracı. SEO projesi içerisinde ağırlıklı bir yeri olmasa da kendine has özellikleri sayesinde yardıma ihtiyacınız olduğunda sizi bekliyor olacak.

Bing Webmaster Tools

Hali hazırda birçok Web yöneticisi Google Search Console kullanıyor. Bing Webmaster Tools da Google Search Console gibi birçok konuda bilgi veren bir araç. Ancak birkaç noktada ön plana çıkan özelliklere de sahip; Bing Webmaster Tools, Google Search Console’a göre daha çok derinlemesine analiz ve SEO geliştirme tavsiyeleri içeren fonksiyonlara sahip. Eğer şu ana kadar kullanmadıysanız, Bing Webmaster Tools çok işinize yarayabilir.

Yandex Metrica

Google’ın gölgesinde kalmamak için çalışmalarını sürdüren Bing gibi pazara dahil olmaya çalışan bir başka arama motoru olan Yandex, Yandex Metrica ile hem Web yöneticilerine hem de SEO uzmanlarına ücretsiz olarak hizmet vermekte. Google Search Console ve Bing Webmaster Tools benzeri fonksiyonlarıyla hizmet veren Yandex Metrica, özellikle Rusya pazarında faydalı olabilecek bir araç.

Screaming Frog

Bir arama motoruna bağlı olmadan hizmet veren ilk kısıtlı ücretsiz aracımız Screaming Frog. Ücretsiz versiyonu ile maksimum 500 URL’ye kadar tarama yapabildiğiniz bu araç, oldukça kapsamlı fonksiyonlara sahip. Bilgisayarınıza indirip kurarak kullanabileceğiniz Screaming Frog, Windows işletim sistemleri haricinde Mac OS X ve Ubuntu işletim sistemleriyle de çalışabilmesiyle dikkat çekiyor. Lisans başına yıllık 149 pound olarak ücretlendirilen Screaming Frog ile limitsiz tarama yapabiliyor, yaptığınız analizleri kaydedebiliyor ve tüm konfigürasyon seçeneklerine ulaşabiliyorsunuz.

Not: Bahsettiğimiz 500 URL kısıtlaması, her tarama için geçerlidir.

Black Widow

Site yapısını (bilgi mimarisini)  görebileceğiniz bu ücretsiz araçla özellikle yapısal düzeni ve site içi linkleme eksikliklerini tespit edebilirsiniz. Oldukça hızlı, basit ve kullanışlı olan bu araçla site yapısında garip görünen bölümleri tespit edebilirsiniz.

Ubersuggest

Ubersuggest, ücretsiz ve basit araçlardan bir diğeri. Yazdığınız arama teriminin kombinasyonlarını ve arama teriminin yanına gelen diğer anahtar kelimeleri görmenizi sağlıyor. Übersuggest birçok dilde hizmet vermekte ve sadece Web aramalarını değil, Görsel, Haberler, Alışveriş gibi kategorileri de desteklemekte. Ayrıca arama teriminin yanına gelecek ikinci anahtar kelimenin hangi harfle veya sayıyla başladığına göre de sıralama yapabilmekte. Örneğin “laptop” araması yaptınız. “Laptop” kelimesinin yanında yer alabilecek diğer anahtar kelimeleri de görebiliyorsunuz. Yapmanız gereken arama terimini yazıp arama kriterlerini belirlemek.

YouTube Analytics

Tam olarak bir SEO aracı olduğunu söyleyemesek de, YouTube SEO yapmak isteyenler için ideal bir araç. YouTube kanalınızın istatistiklerini ve kullanıcı verilerini gösteren YouTube Analytics, çok değerli verileri analiz etmenize olanak sağlıyor.

YouTube’da izlenme süresi en önemli kriterlerden biri olduğu için videolarınızın hangi kitlelere ne şekilde ulaştığını tespit edip, sonraki videolarınız için daha etkili bir strateji oluşturmanıza olanak sağlayacaktır.

seo-tools-free-paid

İçerik Bulutu SEO Assistant

İçerik Bulutu SEO Assistant aracı ile Google’da arama yaptığınız anahtar kelimede ilk 5 sırada yer alan içerikleri detaylı olarak analiz edebilir, içerik çalışmalarınız için ilham alabilirsiniz.

Ücretli SEO Araçları

SEO projenizi yeni başlattıysanız ve iş hacminiz çok yüksek değilse, ücretsiz araçlar sizin için yeterli olabilir. Ancak büyüme sürecindeyseniz ve ileri düzey bir SEO çalışması yapmak istiyorsanız, bazı noktalarda takılabilirsiniz. Bu noktada ücretli SEO araçlarına ihtiyaç duyabilirsiniz. Eğer ücretsiz araçların kesinlikle yeterli olmadığını düşünüyorsanız, aşağıda kısaca bahsedeceğimiz birkaç ücretli SEO aracını test edebilirsiniz.

Not: SEO çalışmasında nasıl bir yaklaşıma ihtiyacınız olduğu konusu, Web sitenizin durumu, hedef kitleniz, trafik hacminiz, e-ticaret yapıp yapmadığınız gibi konulara göre değişkenlik gösterebilir. Aşağıda bahsedeceğimiz araçları kullanmaya başlamadan önce bu konuyu netleştirmeniz çok sağlıklı olacaktır.

Moz Analytics

Moz, SEO dünyasının en çok duyulmuş isimlerinden biri olabilir. Sahip olduğu analiz araçlarıyla birçok firmaya ve SEO uzmanına hizmet veren Moz, Moz Analytics aracıyla SEO çalışmalarına destek vermeyi amaçlıyor.

Moz SEO Analiz aracıyla sitenizin organik arama trafiğini, anahtar kelimelerinizin sıralamasını, yüksek performansa sahip iniş sayfalarınızı ve daha fazlasını inceleyebilirsiniz. Moz Analytics ayrıca firmanızın sosyal medya erişimini ve etkileşimini de takip etmenizi sağlıyor.

Standart ücretlendirme planı aylık 99 Dolardan başlayan Moz, 99 ile 599 Dolara kadar değişen 4 farklı plan sunmakta.

Searchmetrics

Searchmetrics, gelişmiş fonksiyonları ve hem teknik hem de içerik optimizasyonu açısından derinlemesine analiz yapabilmesiyle dikkat çeken bir başka ücretli SEO aracı. Oldukça geniş bir fonksiyon listesine sahip olan Searchmetrics ile yapabilecekleriniz neredeyse sınırsız. Searchmetrics’in nasıl kullanılacağını öğrenmek bile başlı başına bir konu, yazılım içerisinde kendinizi kaybetmeniz an meselesi.

Temel olarak Anahtar Kelime araştırması, sıralama durumu ve URL bazında inceleme, Site üstü geniş analiz, rakip sitelerle karşılaştırma, içerik analizi gibi geniş kapsamlı konularda faydalı bir araç olan Searchmetrics’in temel hesabını aylık 69 Dolara satın alabiliyorsunuz.

Yeri gelmişken Searchmetrics’in Türkiye söz konusu olduğunda mobil veri sunmadığını da belirtmiş olalım. Özellikle mobilin yükselişte olduğu bu dönemde büyük bir eksiklik olduğunu düşünüyoruz. Konuyu kendilerine defalarca iletmemize karşın, Türk kullanıcı sayımız yetersiz, vallahi kurtarmıyor şeklinde yanıt aldık. Yani Searchmetrics ile Türkiye pazarında bir araştırma yaptığınızda mobil verilerinin dikkate alınmadığını bilmenizde fayda var. Bize göre ciddi bir eksiklik.

 Semrush

Son yıllarda yaptıkları geliştirmelerle dikkat çeken Semrush, ücretli SEO araçları arasında en iyisi olmaya oynuyor. Gelişmiş organik trafik ve keyword takip sistemi, semantik veritabanı, sayfa bazlı içerik ve yapısal öneriler ve birçok farklı özelliğiyle SemRush diğer yazılımlar arasında bir adım öne çıkıyor. SemRush ile sadece rakip site organik performansını değil site üstü SEO taraması, link analizi ve link building yapabilirsiniz. İncelediğiniz sitedeki hataları iletme şekli çok sade ve anlaşılır, tarama aracı da oldukça güçlü. SemRush Stradiji olarak şu ara en sık kullandığımız ve güvendiğimiz SEO aracı. Searchmetrics ile kıyasladığımızda özellikle Türkiye söz konusu olduğunda SemRush’ın mobil verileri sunabiliyor olması çok büyük bir artı. Yeni Başlayanlar için SEMrush Rehberi yazımıza göz atarak araç hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

SEO Monitor

SEOmonitor, 2014 yılında yayımlanan ve kısa bir sürede SEO performans ölçümü ve raporlamasına getirdiği yenilikler ile oldukça popüler hale gelen bir çevrimiçi “SEO Performans Ölçümü ve Raporlama” aracıdır. Özellikle teknik takip ve keyword araştırması yapmak için kullanabileceğiniz SEO Monitor, Türkçe desteği veren “Konu Tarayıcısı – The Topic Explorer ile ön plana çıkıyor. Konu tarayıcısı ile anahtar kelime araştırması yapmanızı kolaylaştıran SEO Monitor, projeniz için tahmini organik trafik (forecast) takibi yapmanızı da sağlayabiliyor. Şu an yeni kayıt yapan kullanıcılar için 14 günlük deneme sürümü olan SEO Monitor,  minimum 49 euro fiyatla kullanabileceğiniz bir hizmet sunuyor. Aracı yeni tanıyacak olanlar bu yazımızı okuyabilirler:   Yeni Başlayanlar için SEOmonitor Rehberi

Ayrıca SEO Monitor ile birlikte kullanabileceğiniz “Signals” mobil uygulaması ile, projenizdeki sıralama değişimlerini anlık olarak takip edebilirsiniz.

Majestic

Özellikle Link profilinizi merak ediyorsanız, Majestic tam size göre. Siteniz nereden, kaç adet link almış, link aldığınız siteler nasıl siteler, hangi sayfalarınıza link almışsınız, bu linkler tahmini olarak ne kadar trafik getirir, hangi linkler kayıp, hangileri yeni? Bunun gibi sorulara cevap bulmanızı sağlayan Majestic, kapsamlı bir link profili raporu oluşturmanızı sağlayan en önemli araçlardan bir tanesi.

Özellikle de link aldığınız sitelerin (eğer mevcutsa) beyan ettiği kategorileri de sıralayabilen “Topics” fonksiyonuna sahip olan Majestic, link aldığınız kategori ağırlığını görmenizi de sağlıyor. Link profilinizi netleştirmek için kullanabileceğiniz bu aracın ücretlendirmesi aylık 49 Dolardan başlıyor.

Ahrefs

Link profilinizi inceleyebileceğiniz ve backlink incelemesi dışında birçok farklı fonksiyonu olan bir diğer ücretli araç da Ahrefs. Sitenize verilen linklerle ilgili kapsamlı bir tablo sunabilen Ahrefs, anahtar kelime bazında gündemin nabzını tutabilmenizi sağlayan “Content Explorer” fonksiyonuyla da dikkat çekiyor. Sitenize link veren IP grubundan adres uzantısına kadar kapsamlı bir rapor almanızı sağlayan Ahrefs, link profilinizin durumunu anlamanızı sağlayabilecek bir diğer ücretli araç. Ahrefs’in giriş seviyesi planı için ödemeniz gereken aylık ücret 99 Dolar.

Ryte

Türkçe dil desteği ile piyasada bulunan bir başka araç da Ryte. Birçok küçük araçla birlikte farklı amaçlara hizmet eden verileri elde etmenizi sağlayabilir. Aynı anda üç farklı kullanıcıya erişim sağlanabilen bu aracın, rakiplerinden biraz pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Henüz ismi çok duyulmamış olduğu için de çoğu kullanıcı bu araca temkinli yaklaşıyor çünkü sağlayabileceği fayda hakkında henüz yeterli bir kullanıcı izlenimi edinmek mümkün değil.

Sitebulb

Genel olarak İngilizce dilinde kullanılabilen Sitebulb, özellikle görsel grafiklerle SEO projenizi renklendirebilir. Windows haricinde Mac işletim sistemi sürümü de mevcut. Aylık ve yıllık lisans alabiliyorsunuz ve fiyatı kullanıcı sayısına göre değişiyor ve kullanıcı sayısı arttıkça fiyatta çok yüksek bir değişim olmadığını söyleyebiliriz.

Özellikle site mimarisi ve problem açıklamaları ile öne çıkan Sitebul, yaygınlaştıkça kendini geliştirebilecek bir araca benziyor.

Ücretsiz ve Ücretli SEO Araçlarına Genel Bakış

Kullanabileceğiniz birçok ücretsiz ve ücretli SEO aracı olduğunu söyleyebiliriz. Hepsinin kendine has avantajları ve dezavantajları var. Sitenizin durumu ve SEO projenizin planlamasını baz alarak hangi araçları kullanmanız gerektiğini belirlemeniz faydalı olacaktır. Bütün SEO araçlarını kullanmak ya da kendinizi birkaç tanesiyle sınırlandırmak zorunda değilsiniz, sonuçta her SEO aracının yapabilecekleri ve yapamayacakları var.

Günümüzde kapsamlı bir SEO çalışması yapmak istiyorsanız, hem ücretsiz hem de ücretli SEO araçlarını aynı anda beceriyle kullanabiliyor olmanız şart. Ücretsiz veya limitli SEO araçları ihtiyaçlarınızı bir noktaya kadar karşılayabiliyorken, eksik kalan noktaları ücretli SEO araçlarıyla tamamlamanız mümkün olmakta. Sitenizin trafiğinden backlink profiline, sosyal medya performansından site üstü optimizasyonuna kadar birçok noktada size rehber olacak bu araçlardan mahrum kalmamanızı tavsiye ederiz.

Son söz olarak şunu da ilave edelim; bahsi geçen araçların hiçbirisi kusursuz değiller. Bu araçların zaman zaman hatalı veriler sunduklarına şahit olabiliyorsunuz. İşte bu noktada SEO ile ilgili tecrübeleriniz, gözlemleriniz ve daha önce yapmış olduğunuz hatalardan almanız gereken dersler devreye girmek durumunda. Bu araçlarla geçmiş SEO tecrübelerinizi harmanlayabilirseniz gerçekten iyi sonuçlar elde etmeniz mümkün olabilir. Bizim bu konuda önerimiz bu araçların verdiği sonuçlar hep şüpheyle yaklaşmanız ve SEO konusunda bilgi ve tecrübelerinizi sürekli olarak arttırmanız. Bu bağlamda blogumuzu takip etmeye devam edebilirsiniz 🙂

SEMrush’ı 14 Gün Ücretsiz Deneyin!

Paylaş!