Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner

Arama Motoru Optimizasyonu
2,070 okunma

Google Analytics ile Özel SEO Raporları Oluşturma

Google Analytics, Web trafiğini ölçmek için kullandığımız en faydalı araçlardan biri. Günümüzde milyonlarca sitenin istatistiklerini ölçmek için kullandığı araçlardan en popüleri olan Google Analytics içerisinde özelleştirilmiş SEO raporları kullanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Google analyticsGoogle Analytics, trafik ölçümü yapmak dışında birçok konuda sağ kolumuz gibi. Web trafiğini Google Analytics dışındaki araçlarla da izlemek mümkün. Statscounter, WordPress Stats, Yandex Metrica gibi araçlar da ücretsiz kullanıma açık. Biz bu yazımızda Google Analytics içerisinde özelleştirilmiş (custom) raporlama kısayolları oluşturmaktan bahsedeceğiz.

Google Analytics, birçok noktada özelleştirilebilir raporlama sistemine sahiptir. Özellikle bir arada görmek istediğiniz görünüm ve analiz öğelerini seçip kendinize özel bir “Gösterge Paneli” (ya da “Özel Rapor”) oluşturabilirsiniz. Bunun için sadece hangi istatistikleri görmek istediğinizi belirlemeniz yeterlidir. Derinlemesine teknik bilgi ve yetenek gerektirmeyen bu yöntem, ayrıca önem verdiğiniz istatistikleri hızlıca görmenizi sağlamaktadır. Ayrıca, herhangi bir şeyi yanlış yapmaktan çekinmeyin, oluşturduğunuz raporu beğenmezseniz silebiliyorsunuz ve diğer Google Analytics ayarlarınız bundan etkilenmiyor.

Aşağıda bahsedeceğimiz özelleştirilmiş kısayol raporlama özelliklerini test etmek veya kullanmak için Google Analyics’te oturum açmanız yeterlidir. Sonrasında, her raporla ilgili vereceğimiz linki tıklayarak Google Analytics’te yönetmekte olduğunuz hesaplardan birini seçerek rapor görünümünü o hesaba uygulayabilirsiniz. Uygulama esnasında raporun ismini değiştirmeniz de mümkündür.

Google analytics custom report

1- İniş Sayfaları ve Sayfa Başlıkları (Landing Page – Page Titles)

Bu rapor en çok ziyaret edilen sayfalarınızı ve bu sayfaların başlıklarını yan yana listeleyerek sayfa başlıklarında olası bir hatayı tespit etmenizi sağlayacaktır. Sayfa başlıklarınız aynı zamanda anahtar kelime desteği sağlayan önemli bölümlerden bir tanesidir.

Raporu Yükleyin

landing page - titles

2- İçerik Yeterliliği Analizi

Bu rapor temel kullanıcı hareketlerini görmenizi sağlar. İstatistiklerin ana başlıkları;

  • Farklı Sayfa Görüntüleme Sayısı
  • Sayfa Görüntüleme Sayısı
  • Giriş Sayısı / Sayfa Görüntüleme Sayısı Oranı
  • Hemen Çıkma Oranı
  • Sayfada Geçirilen Ortalama Süre
  • Sayfa Değeri *

* Sayfa değeri başlıklı öğe, sayfalarınız için belirlediğiniz bir hedef varsa görüntülenir.

Raporu Yükleyin

içerik yeterliliği

3- Edinim Yeterliliği Analizi

Bu raporda link aldığınız web siteleri, organik trafik ve doğrudan giriş oranlarını görebilirsiniz.

Raporu Yükleyin

edinim yeterliliği

4- Backlink almış İniş Sayfalarınızın Trafiği Analizi

Backlink almış olan iniş sayfalarınızdan hangisinin daha çok ziyaret edildiğini merak ediyor musunuz? Aşağıdaki raporu yükleyerek görebilirsiniz. Raporda iniş sayfalarınızın listesini göreceksiniz, herhangi birine tıkladığınızda da nereden backlink almış olduğunu görmeniz mümkün.

Raporu Yükleyin

backlink performancepng

5- 404 Bulunamadı Hatası Veren Sayfalarınıza Verilmiş Backlinkler Analizi

Özellikle büyük sitelerde 404 hatası gönderen sayfalara verilen linklerin boşa gitmemesi için bu sayfaların yönlendirmesine ciddi zaman harcanabilmektedir. Link profilinizin etkilenmemesi ve buradan gelecek trafiği kaybetmemek için yapılması şart olan bu çalışmanın kolaylaşması için aşağıdaki raporu kullanabilirsiniz. Raporu yüklediğinizde, Google Analytics’in tespit ettiği 404 sayfalarını göreceksiniz, herhangi bir sayfaya tıkladığınızda bu sayfaya link vermiş olan web sitelerini görebilirsiniz.

Raporu Yükleyin

 

6- Sosyal Medya Etkileşim Performans Analizi

Bu rapor, Sosyal Medya etkileşiminizi oldukça kapsamlı bir şekilde bir araya toparlayarak, sosyal medya etkinliğiniz hakkında genel bilgi vermek için oldukça faydalı. Seçtiğiniz tarih aralığında sosyal medya etkileşiminin, toplam ziyaretçi sayısına oranı, sosyal kaynaklardan gelen trafik, mobil performansı ve mobil cihaz yoğunluğu, en popüler sosyal medya platformu gibi detayları bir arada bulabileceğiniz raporda, sosyal medya stratejiniz ve stratejinizin eksiklikleri konusunda genel fikir sahibi olabilirsiniz.

Raporu Yükleyin

Sosyal medya etkileşimi

Sonuç

Google Analytics, Web sitenizin trafiğini ölçmek ve stratejinizi geliştirmek adına karşınıza net bir tablo çıkarmak konusunda oldukça başarılı. Kapsamlı özellikleri ve ücretsiz oluşuyla her Web yöneticisinin kullanımına açık olan Google Analytics, aynı zamanda Google Search Console ve Google AdWords gibi diğer Google hizmetleriyle birlikte çalışabilmekte. Böylece edinebileceğiniz verilerin kapsamı daha da genişliyor. Yukarıda yer alan özet raporlar da, özellikle görmek isteyeceğiniz verileri bir araya toplayarak yapacağınız analizlerde size zaman kazandırmayı hedefliyor.

Paylaş!