Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner

SEO: Bir Dijital Halka İlişkiler Çalışması

SEO bir çeşit “insan davranışlarını anlama” bilimi gibidir. İnsanların İnternetteki davranışlarını inceler ve bu davranışlara göre stratejiler geliştirmeye çalışır. Ek olarak sadece insanların davranışlarını anlamaya çalışmakla kalmaz, Arama Motorlarının davranışlarını da inceler.

SEO ve PR

Halkla İlişkiler bu çalışmanın daha sosyal ve daha fiziksel forma bürünmüş halidir. Peki ikisi birlikte yürütülebilir mi? Gelin bu sorunun cevabına birlikte göz atalım.

Google arama motoru insanların İnternetteki davranışlarını en iyi anlayan ve bu konuda sınırsız veri sağlayabilen bir platform. Özellikle Arama Motoru Optimizasyonu konusunda planlayacağınız herhangi bir stratejiyi Google bazında kurgulayabilirsiniz. Eğer sitenizin içerikleri Google’da kendini gösteremiyorsa, hedef kitlenizin büyük bir kısmını kaybediyorsunuz demektir. İster büyük bir firma olun ister küçük, arama motorlarında iyi bir noktada yer almanız büyük önem taşıyor. Peki Halkla İlişkiler ve SEO arasında nasıl bir bağlantı kurabiliriz?

SEO çalışmasını yaparken stratejimizi belirleyen etken, İnternet sitenize giren kullanıcıların davranışlarını ölçen tüm analizler aracılığıyla aldığınız raporlara dayanıyor. İnsanların İnternet sitenizdeki davranışlarını inceleyerek eksiklerinizi gidermeye çalışıyorsunuz ve sitenizi sürekli iyiye götürmek için stratejinizi sürdürüyorsunuz. Halka İlişkiler kavramı ise çok da karmaşık olmayan yöntemlerle ve doğrudan insanlarla iletişim kurarak sorunlara çözüm arıyor. Halka İlişkiler (PR) departmanınızın sağlayacağı fikirler SEO çalışmanızı destekleyecek unsurlar içerebilir. Bu açıdan, “organik” veya “fiziksel” olarak adlandırdığımız tüm davranışlara dikkat edilmesi büyük önem taşımakta.

Halkla İlişkiler departmanınız hem insanlarla iletişim kuruyor, hem de firmanızın duyurularını, haberlerini, sektördeki yerini kontrol altında tutmaya çalışıyor. Aynı zamanda yeni yeni şekillenmeye başlayan “Sosyal Medyada yapılan Halkla İlişkiler (PR) çalışmaları” konusunda destek sağlıyor. Bu açıdan şunu diyebiliriz:  “SEO bir Dijital Halka İlişkiler çalışmasıdır”

Eğer bu tanımlamayı kabul ediyorsanız, detayları incelemeye başlayalım.

 • SEO tamamen teknik yeteneğe dayalı değildir. Sosyal ilişkiler ve insan doğasını anlamayı da gerektirir.
 • İşbirliği yapın ya da vazgeçin! SEO ve Halkla ilişkiler birbirinden ayrılmaz kavramlardır.
 • Google, kullandığımız arama motorları arasında en büyük paya sahip olanıdır. Kullandığı yüzlerce algoritmanın içeriğini gizli tutsa da, makul gelen kurallar ortaya sürerek SEO uzmanlarının kendini eğitmesi için bir nevi fırsat yaratıyor. Sadece teknik SEO bilgisine sahip olmak, bu fırsatlardan tam olarak yararlanamamak anlamına gelir.
 • Google’ın algoritmaları sürekli olarak değişmekte ve yenilenmekte, böylece illegal SEO çalışmalarına (Black Hat olarak adlandırılır!) fırsat vermemektedir. Bu değişiklikler ve önlemler SEO projelerinde eşitlik olmasını hedeflemektedir.
 • Halkla İlişkiler, SEO projesinin en değerli silahıdır ya da öyle olmalıdır.
 • SEO, Halkla İlişkiler sektöründe en az kullanılan ve en az yaygın olan beceridir.
 • SEO, hedef kitlenize daha iyi içerik sunabilmeniz için çok daha fazla unsura sahiptir, esnektir.

İçerik yönetimi, SEO ve Halkla İlişkiler arasındaki en büyük ortak paydadır. SEO’nun büyük düzeyde teknik beceri gerektirmemesi sebebiyle bunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Teknolojinin giderek büyüdüğü dünyada, SEO ve Halkla İlişkiler kavramı ayrılmaz ikili olmaya devam etmektedir. Bu işbirliği sürdükçe, çok büyük bir fayda ortaya çıkacaktır.

Halka İlişkiler uzmanları, SEO’nun nimetlerinden layıkıyla yararlandıkları taktirde, kullanıcılarına, müşterilerine ve potansiyel müşterilerine, hedef kitlelerine daha uygun işler ortaya çıkartabileceklerdir. Şaşırtıcı şekilde SEO, Halkla İlişkiler sektöründe çok az kullanılan bir beceridir. Halkla İlişkiler ve SEO kavramlarının sahip olduğu bir başka olumlu etki, sahip olduğu çevrenin (network) geniş olmasıdır. İkisi bir araya geldiğinde kendiliğinden oluşan Voltron, önünüzdeki engelleri aşmak konusunda büyük kolaylık sağlayacaktır.

Aslına bakarsanız bu büyük bir fırsat, fırsat kullanılmadığında daha az rekabetçi bir Halkla İlişkiler yönetimi söz konusu olmakta, küçük bir işletme olsanız bile.

SEO ve Halkla İlişkiler el ele verip sıkı bir çalışmayla Google’ın dayattığı kurallara uygun bir içerik yönetim stratejisi ortaya koyabilir. Bir firmanın veya markanın Halkla İlişkiler departmanının bu kurallardan haberdar olması ve firmanın veya markanın reklam, dijital pazarlama ve diğer çalışmalarında bu kurallara uygunluk sağlaması şarttır. Unutmayın; ürettiğiniz her içeriği Web sitenizde kullanma fırsatını yakaladığınızda, temeli SEO ile atarsınız. Attığınız temel ne kadar sağlamsa, katları bir bir artırır, zirveye daha da yaklaşırsınız.

Peki temelinizin ne kadar sağlam olduğunu ve kaçıncı katta olduğunuzu biliyor musunuz?

Halkla İlişkiler Departmanınızı Basın Dostu Hale Getirin

Yıllar önce “Basın” dendiğinde akla gazeteler, radyolar, televizyonlar gelirdi. Şimdi İnternette yüzlerce basın kanalına rastlamanız mümkün. Hatta bazı gazeteler, basılı yayıncılığı bırakıp İnternet üzerinden yayın yapmaya başladılar. Milyonlarca insanın erişimine açık olan bir platformda hakkınızda birkaç kelime edilmesini istemez miydiniz? Hem İnternet üzerinde hem de Sosyal Medya’da var olmak konusunda tereddütleriniz mi var?

Halkla İlişkiler departmanınızın denetlediği tüm yayınlarınızı, makalelerinizi, haber ve duyurularınızı anahtar kelime bazlı optimize etmek ve “basın dostu” hale getirmek, içeriğinizin haber sitelerinde ve Sosyal Medya’da yayımlanmasını kolaylaştıracaktır. Özellikle basını hedefleyerek yayınladığınız içeriğinizi biraz daha özetleyerek, çok fazla zamanı olmayan basın çalışanlarının işini kolaylaştırabilirsiniz. Ayrıca yayınlarınızın içerisine iletişim bilgilerinizi de ekleyerek gerektiğinde basın çalışanlarının size ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.

Mobil Uyumlu Yayınlar ve Basın Bültenleri Google’da Daha İyi Sıralama Sağlar

Aralık 2014 döneminde, Mobil Uyumluluğun sıralama kriteri olması konusunda yapılan duyurular ve 21 Nisan 2015 Mobil Uyumluluk Güncellemesinin (Mobilegeddon) devreye girmesinden sonra, şu ana kadar az da olsa sıralamada değişiklikler olduğundan bahsetmiştik. *Yaptığımız analizlerle ilgili ayrıntılı bilgiye aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz;

Google’ın bu hareketi, birçok siteyi mobil uyumlu olmak konusunda optimizasyon yapmak zorunda bıraktı. Çünkü Google’a göre mobil İnternet kullanımı masaüstü ve dizüstü İnternet kullanımından daha popüler hale geliyordu. İstatistikler de böyle gösteriyor açıkçası.

Duyuru ve basın bültenlerinizi yayınladığınız sayfaların mobil uyumlu olduğundan emin olmak için, Google Mobil Uyumluluk Testi‘ni kullanabilirsiniz. Sadece ana sayfanızı değil, belirli sayfaları da test edebiliyorsunuz. Özellikle açılış sayfalarınızı (landing page) test ederek mobil uyumlu olduğundan emin olmalısınız. Eğer sayfalarınız mobil uyumlu değilse, test sonuçlarında neyi düzeltmeniz gerektiğini görebilirsiniz. Ayrıca mobil tarayıcıların sayfalarınızı eksiksiz görüntülediğinden emin olmalısınız. Sayfalarınızdaki eksik görüntülenme, hem trafik kaybına hem de güven problemlerine yol açabilir.

Bir örnek vermek gerekirse, Apple’ın iOS 9 hakkında yayınladığı basın bildirisi sayfası, Google’a göre mobil uyumlu görünmüyor:

Apple iOS 9 Preview Page

 

Sosyal Medya ve SEO

Sosyal Medya, Halkla ilişkilerin bir başka kolu ve en az SEO kadar önemli. Yine SEO gibi, dijital bir ortamda var olmasından dolayı, tüm fırsatlarını kullanmak gerekmekte. Hepimiz Sosyal Medya’yı kullanıyor ve nimetlerinden faydalanıyoruz, Facebook, Twitter, Instagram, Youtube, Google Plus gibi platformlarda yüzlerce markanın yayın yaptığı hesaplar ve sayfalar mevcut.

Sosyal Medya hesaplarınızda paylaştığınız her iletinin, doğru anahtar kelime hedeflemesine sahip olmanız, doğru zamanlamayı yakalamanız ve kullanıcılarınızı sıkmayacak, irrite etmeyecek sıklıkta yayınlamanız çok sağlıklıdır.

SEO Anahtar Kelimeleri

 • Basın çalışanları ve gazetecilerin hedefleyebileceği anahtar kelimeleri içeren basın bültenleri yayınlamak
 • Önceliği olan bir anahtar kelime kombinasyonu seçmek
 • Marka isminin her zaman temel anahtar kelime olmasınından kaçınmak
 • Başlıktaki (Title) toplam karakterlerin 70’i aşmaması ve öncelikli anahtar kelimelerin en başta bulunması
 • Anahtar kelimelerin, başlıkla beraber sayfa açıklamasında (description) bulunacak şekilde düzenlenmesi

Görsellerle avantaj kazanın

Web sitelerinde ya da Sosyal Medya’da, görsel içerik kullanımı insanların ilgisini çekmek için başarılı bir taktiktir. Yapılan araştırmalar görsel destekli paylaşımların çok daha fazla ilgi çektiğini göstermekte. Kullandığınız görsellerin içeriği ve kullanım şeklinden ayrı olarak, arama motorlarının “görsel arama” bölümünde ne kadar ön plana çıkabildikleri de önemli. Normal bir Web aramasında, ilk 10 sonucu görmekteyiz. Görsel aramada ise ekran çözünürlüğümüze göre değişen, 100 ila 300 arasında görselle karşılaşabiliyoruz. Görsel arama motoru, kullandığımız görselin içeriğini “alt text” ve “dosya adı” aracılığıyla anlayabilir. Sitenize yüklediğiniz görselin ismi “IMG_4239” ise ve “alt text” kullanmamışsanız,  arama motoru görselin ne ifade ettiğini anlayamayabilir. Ancak görselinizi içeriğe uygun şekilde adlandırır ve açıklayıcı bir alt text eklerseniz, görsel arama motorunda ilk sayfada görüntülenmesi mümkün olabilir. Ayrıca kullandığınız görselin yüksek çözünürlüklü ve orjinal olması, görsele ilgiyi artıracaktır. Örneğin plastik cerrahi ile ilgili bir web siteniz varsa, ameliyat görsellerinizin Image Alt Text’lerinin doğru oluşturulması site üstü SEO açısından ciddi fark yaratabilir.

Sonuç

Arama Motoru Optimizasyonu, hem insanların İnternetteki davranışlarını hem de arama motorlarının bir SEO uzmanından neler beklediğini anlamaya çalışmaktadır. Her iki konu başlı başına büyük bir çaba ve sabır gerektirmekteyken, SEO çalışmasına destek olabilecek yararlı kavramlar da vardır. Her kavram birbirini desteklemeli ve birbirinden beslenmelidir. SEO ve Halkla İlişkiler de her alanda birbirini desteklemeli ve birbirinden beslenmelidir.

Paylaş!