Google Mobilegeddon Güncellemesi Analizleri – 1

Google Resmi Blogunda 21 Nisan 2015 tarihinde yayımlanan duyuruda, Mobil Uyumluluk Güncellemesi (Mobilegeddon) hakkında bazı bilgiler paylaşıldı.

 

google mobilegeddon güncellemesi

İlk gün geride kalırken, tanınmış SEO firmaları ilk analizlerini yayımlamaya başladılar. Bizim de müşterileri arasında yer aldığımız SearchMetrics , kapsamlı bir inceleme yayımlayarak güncellemenin mobil siteler üzerindeki etkisini ölçmeye çalışmış.

Analize göre, henüz bir gün geçmiş olmasına rağmen, büyük oranda trafiğe sahip olan Web sitelerinde, gözle görülür artışlar tespit edilmiş. Henüz ciddi büyüklükte farklar oluşmamış olsa da, bir hafta içerisinde dikkate değer sıralama farklarını gözlemlemeye başlayacağı düşünülüyor. SearchMetrics’in yaptığı incelemelerde, Mobil Uyumluluk Güncellemesini dikkate almayan sitelerin mobil sıralama kaybı yaşamaya başladıklarını görmek mümkün. Aşağıda birkaç örneğini vereceğimiz etkiyi, eğer güncellemeye uygun düzenlemeler yapmadıysanız, en geç önümüzdeki hafta içinde kendi Web sitenizde de gözlemleyebilirsiniz.

İncelemenin yapıldığı sitelerden biri, indeed.com ve bu site, birkaç hafta öncesine kadar mobil uyumluluk açısından herhangi bir düzenleme yapmamıştı. Ancak birkaç gün öncesine kadar gerekli düzenlemeleri yapan sitede, mobil sıralamalarda gözle görülür bir yükseliş söz konusu. Bir başka inceleme, Monster.com üzerinde yapılmış. Emlakçılık sektöründe hizmet veren iki site, Homes.com ve Trulia.com büyük bir gelişim gösterememiş olsa da, Zillow.com dikkate değer bir yükseliş sağlamış. Aynı durum, farklı bir sektörde hizmet veren cheapflights.com ve kayak.com için de geçerli. Son haftalarda güncellemeyle ilgili yapılan düzenlemeler, istatistiklerini incelediğimiz Web sitelerinde olumlu etkiler yaratarak sıralama kazanmalarına yardımcı olmuş.

SearchMetrics, şu an için Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Fransa için devreye girmiş olan yeni “Mobil Araştırma Aracı“nı devreye aldı ve yukarıda beraber gözlemlediğimiz analizleri yapabilme imkanı sunuyor. Böylece her SearchMetrics Suite kullanıcısı, sitelerinin mobil versiyon performansını izleme ve inceleme şansı buluyor. Yakın gelecekte Türkiye’nin de bu kapsama gireceğinin müjdesini almış bulunuyoruz. O zaman Türkiye için de çok farklı analizler yapmamız mümkün hale gelecek.

Sadece Mobil değil, Aynı Zamanda Lokal

Mobil Web, lokal kriterleri dahil etmediğimizde mobil olmaktan çıkıyor. Bu iki kavram, “mobil” ve “lokal” neredeyse birbirine bağlı olarak ilerliyor. Bu açıdan da Mobil Uyumluluk güncellemesinin etkilerini, Latimes.com sitesinde gözlemlemek mümkün.

Buna benzer verilebilecek birçok örnek yakın zamanda karşımıza çıkacaktır. Mobilegeddon etkisi gelmeye devam edecek, ancak merak etmeyin. Sitenizi ve verinizi mobil uyumluluk güncellemesine uygun şekilde inşa ettiğiniz taktirde, kazanan siz olacaksınız.  Ancak güncelleme konusunda yapılması gereken düzenlemeleri hayata geçirmediyseniz, kısa sürede trafik kaybı yaşamanız söz konusu olabilir. Merak etmeyin, halen geç kalmış sayılmazsınız. Mobil SEO Rehberimize göz atarak hemen harekete geçebilirsiniz.

 

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

WordPress Uzmanı: Buğra Yazar