Google Mobilegeddon Güncellemesi Analizleri – 2

21 Nisan 2015, Google Mobil Uyumluluk Güncellemesinin (Mobilegeddon) resmen devreye girdiği tarih olarak duyuruldu.  Peki 3 gün önce devreye giren güncelleme sonrası mobil uyumlu ve uyumsuz Web sitelerinin trafiği nasıl etkilendi? Bu soruya cevap vermek için henüz erken olsa da, bazı sinyaller almaya başladığımızı söyleyebiliriz.

mobil uyumluluk

Google Resmi Blogunda şimdiye kadar açıklananlar doğrultusunda şunu söyleyebiliriz; Google güncellemeyle ilgili çalışmalarını 2014 yılı sonlarına doğru başlattı ve güncelleme devreye girene kadar mobil uyumluluk, Google’ın indekslediği tüm Web siteleri üzerinde test edilerek tamamlandı. 21 Nisan tarihine kadar geçen sürede ise, arama sonuçlarında karşımıza çıkan mobil uyumlu Web sitelerinin “mobil uyumlu” etiketiyle gösterildiğine şahit olduk

Güncellemeyle ilgili açıklamalar geldikçe, Web sitesi sahipleri tedirgin olmaya başladı. Bu tedirginlik mobil uyumluluğun bir sıralama kriteri olmasından kaynaklanıyordu. Web yöneticilerinin ve site sahiplerinin aklında yüzlerce soru belirmeye başladı, sıralama kaybı olacak mıydı? Trafik nasıl etkilenecekti? Ayrıca söz konusu güncellemenin, daha önce yapılan güncellemelerden daha büyük etkiye sahip olacağı belirtiliyordu; yani Penguen, Panda ve Hummngbird güncellemeleri, Mobil Uyumluluk güncellemesi yanında devede kulak kalacaklardı.

Fakat tüm bu korku ve soru işaretlerine rağmen, Google Inside Search blogunda yayımlanan duyuruda, güncelleme sürecinde Google indeksinde yer alan sitelerin sadece %4,7’si mobil uyumlu hale gelmiş. Ayrıca mobil uyumluluk konusunda çok önemli bir veri daha sunuyor: yapılan araştırmalara göre kullanıcıların %74’ü mobil uyumlu siteleri tercih ediyor. Soru işaretleri ve tedirginlik yaşayanlar için iç rahatlatıcı bir ifadeye de yer veriliyor; “Bu güncelleme, kullandığımız 200’ün üzerindeki algoritmadan sadece biri. Bir Web sitesi, mobil uyumlu olmasa da, kaliteli içeriği sağlamaya devam ediyorsa arama sonuçlarında kayıp yaşamazlar. ”

Şimdi, Google’ın indekslediği sitelerin %4,7’sinin mobil uyumlu hale gelmesi konusuna daha detaylı bakalım. Google indekslerinde yer alan sitelerin sayısını düşündüğümüzde, %4.7 gerçekten de ihmal edilebilecek boyutta bir rakamı ifade ediyor. Eğer önümüzdeki günlerde bu rakamda bir değişiklik olursa ve Google Resmi Blogunda değişiklik konusunda bir güncelleme yapılırsa, bunu sizinle paylaşacağız.

Google’dan John Mueller bugün katıldığı bir söyleşide güncellemenin günden güne kontrol etmekle ölçümlenemeyeceğini, ancak haftalık kontrollerle farkın bariz bir şekilde ortaya çıkacağını ve biraz sabırlı olmamızı öğütledi: Google Confirms Mobile Friendly Algorithm Roll Out Completely Live In Some Data Centers

Techcrunch’ta yayımlanan bir habere göre Fortune 500 şirketlerinden %40’ının Web sitesinin mobil uyumluluk güncellemesinden negatif etkilenmesi bekleniyor: Google’s “Mobile-Friendly” Update Could Impact Over 40% Of Fortune 500 Websites

Listedeki sitelerin hepsini test etmedik ancak birkaç gün içerisinde bu sitelerin mobil uyumluluğunu analiz edip bunun hakkında bir inceleme yazısı yazmayı düşünmekteyiz.

Moz.com’da yapılan bir başka analiz ise “dağ fare doğurdu” sözünü hatırlattı bize: 2 Days After Mobilegeddon: How Far Did the Sky Fall?

Güncellemenin Türkiye’deki Web sitelerini nasıl etkileyeceğini görmek için, güncelleme öncesi ve sonrası bazı mobil arama sonuçlarını karşılaştırdık ve şu ana kadar ciddi bir değişikliğe rastlamadık.

 

 

Önümüzdeki hafta mobil güncelleme etkisinin çok daha net bir şekilde hissedileceğini öngörüyoruz. Analizlerimize devam edeceğiz. Sizin gözünüze çarpan ilginç gelişmeler varsa bizimle paylaşmanızı rica ederiz.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

WordPress Uzmanı: Buğra Yazar