Google Mobilegeddon Güncellemesi Analizleri – 3

Techcrunch’ta yayımlanan bir habere göre, Fortune 500 şirketlerinden %40’ının Web sitesinin mobil uyumluluk güncellemesinden negatif etkilenmesi bekleniyor.

google mobilegeddon güncellemesi

Google Mobil Uyumluluk Güncellemesi (Mobilegeddon) üzerinden 5 günü aşkın süre geçti. Daha net bir resim çizebileceğimizi düşüncesiyle, SearchMetrics Suite ve Google Mobile Friendly Test Tool kullanarak Fortune 500 – 2014 listesinde ilk 10 sırada bulunan firmalara ait Web sitelerinin mobil uyumluluk durumlarını analiz ettik. 

Elimizdeki araçları kullanarak Techcrunch haberini doğrulamak ve gerçek durumu analiz etmek istedik. Henüz elimizdeki araçlar Türkiye için benzer bir analize imkan vermediği için bir süre daha beklemek durumundayız. Türkiye için de benzer analizleri yapmak kısa-orta vadeli planlamamız arasında yer alıyor.

1: Wal-Mart Stores

Dünyanın en büyük alışveriş zincirine sahip olan Wal-Mart mağazaları, listenin ilk sırasında yer alıyor. İncelemesini yaptığımız www.walmart.com adresi, Google Mobil Uyumluluk Test Aracında “mobil uyumlu” olarak görünmekte. SearchMetrics Masaüstü & Mobil görünürlük test aracındaki eğilime baktığımız zaman, stabil bir grafik çizdiğini görüyoruz. Yani site, mobil uyumlu olduğu için trafik kaybı yaşamamış.

2: Exxon Mobil

Dünyanın en büyük petrol üreticisi olan Exxon Mobil, Fortune 500 listesinin ikinci sırasında. İncelemesini yaptığımız www.exxonmobil.com adresi, Google Mobil Uyumluluk Test Aracında “mobil uyumlu” olarak görünmekte. SearchMetrics Masaüstü & Mobil görünürlük test aracındaki eğilime baktığımız zaman, özellikle güncellemeden hemen önce görünürlükte artış olduğunu görüyoruz. Bu da organik trafikte hissedilir bir artışa işaret etmekte.

3: Chevron

Chevron, Exxon Mobil’in ardında ikinci büyük Petrol üreticisi ve listenin üçüncü sırasında yer alıyor. İncelemesini yaptığımız www.chevron.com adresi, Google Mobil Uyumluluk Test Aracında “mobil uyumlu” olarak görünmekte. SearchMetrics Masaüstü & Mobil görünürlük test aracındaki eğilime baktığımız zaman, güncelleme sonrası görünürlükte artış yaşandığını görüyoruz. Aynen Exxon Mobil’de olduğu gibi, trafikte hissedilir bir artış olduğunu söylemek mümkün.

4: Berkshire Hathaway

Dünyanın en büyük ikinci yatırım ve holding şirketi olan Berkshire Hathaway, listenin dördüncü sırasında yer alan şirket. İncelemesini yaptığımız www.berkshirehathaway.com adresi,  Google Mobil Uyumluluk Test Aracında “mobil uyumlu değil” olarak görünmekte. SearchMetrics Masaüstü & Mobil görünürlük test aracındaki eğilime baktığımız zaman,  özellikle güncellemeden birkaç gün önce ve güncelleme sırasında ciddi bir görünürlük kaybı yaşanmış. Bu da sitenin organik trafiğini hissedilir düzeyde olumsuz etkilemiş olabilir.

5: Apple

Tüketici elektroniği kategorisinde bulunan ve dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Apple, listenin beşinci sırasında bulunmakta. İncelemesini yaptığımız www.apple.com adresi, Google Mobil Uyumluluk Test Aracında “mobil uyumlu” olarak görünmekte. SearchMetrics Masaüstü & Mobil görünürlük test aracındaki eğilime baktığımız zaman, mobil görünürlüğün düşme trendinde olduğunu görüyoruz. Fakat bu durum, genel görünürlüğün düşme eğiliminde olmasından kaynaklanabilir.

6: Philips 66

Listedeki bir diğer petrol şirketi olan Philips 66, altıncı sırada yer alıyor. İncelemesini yaptığımız www.phillips66.com adresi, Google Mobil Uyumluluk Test Aracında “mobil uyumlu değil” olarak görünmekte. SearchMetrics Masaüstü & Mobil görünürlük test aracındaki eğilime baktığımız zaman, düşme eğiliminde olan mobil görünürlük, güncellemeden sonra daha da düşük seviyelerde geziniyor. Bu da belirgin bir trafik kaybı anlamına gelebilir.

7: General Motors

Dünyanın en büyük motorlu taşıt üreticilerinden biri olan General Motors, listenin yedinci sırasında. İncelemesini yaptığımız www.gm.com adresi, Google Mobil Uyumluluk Test Aracında “mobil uyumlu” olarak görünmekte. SearchMetrics Masaüstü & Mobil görünürlük test aracındaki eğilime baktığımız zaman, herhangi bir değişim olmadığını gözlemliyoruz.

8: Ford

Dünyanın bir diğer büyük motorlu taşıt üreticisi olan Ford Motor Company, listenin sekizinci sırasında. İncelemesini yaptığımız www.ford.com adresi, Google Mobil Uyumluluk Test Aracında “mobil uyumlu” olarak görünmekte. SearchMetrics Masaüstü & Mobil görünürlük test aracındaki eğilime baktığımız zaman, herhangi bir değişim olmadığını gözlemliyoruz.

9: General Electric

Elektronik ve tüketici elektroniği alanında hizmet veren General Electric, listenin dokuzuncu sırasında. İncelemesini yaptığımız www.ge.com adresi,  Google Mobil Uyumluluk Test Aracında “mobil uyumlu” olarak görünmekte. SearchMetrics Masaüstü & Mobil görünürlük test aracındaki eğilime baktığımız zaman, görünürlük trendinin özellikle güncelleme sırasında artma eğiliminde olduğunu görüyoruz:

10: Valero

Listenin onuncu sırasında Petrol üreticisi Valero yer alıyor. İncelemesini yaptığımız www.valero.com adresi, Google Mobil Uyumluluk Test Aracında “mobil uyumlu değil” olarak görünmekte. SearchMetrics Masaüstü & Mobil görünürlük test aracındaki eğilime baktığımız zaman, mobil görünürlüğün düşüş eğiliminde olduğunu görüyoruz. Bu da, belirgin düzeyde trafik kaybına yol açabilir.

Test sonuçlarına genel olarak baktığımızda, mobil uyumlu olmayan Web sitelerinin, bariz şekilde görünürlük kaybı yaşadığını söylememiz mümkün. Google Mobil Uyumluluk Güncellemesi,  ilk olarak Kasım 2014 tarihinde duyurulmuştu. Güncellemenin kesin olarak 21 Nisan 2015 tarihinde devreye gireceği belirtilmişti. Ancak biz inanıyoruz ki, Google 21 Nisan tarihine kadar güncellemeyi test etmeye başlamış ve birçok değişikliği güncelleme tarihine kadar gerçekleştirmişti. O yüzden, söz konusu siteleri incelerken tarih aralığını 5 Nisan 2015’ten başlayacak şekilde geniş tuttuk.

Güncelleme halen devam etmekte. Resmin tamamını görmek için biraz daha sabırlı olmamız ve bu hafta sonuna kadar beklememiz gerekiyor. Eğer Web sitenizde gözle görülür bir organik trafik kaybı yaşıyorsanız ve bu kaybın sebebi mobil organik trafiğinizin düşmesi olabilir. Sitenizi en kısa zamanda mobil uyumlu hale getirmenizi tavsiye ederiz. Buradan başlayabilirsiniz: Mobil SEO Rehberi

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

WordPress Uzmanı: Buğra Yazar