Google Sıralama Sistemleri Kılavuzunu Yayımladı

Google tarafından hazırlanan yeni bir kılavuz, Google’ın hangi sıralama sistemlerini kullandığı ve hangilerinin kullanımdan kaldırıldığı hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacak.

Google’ın “sıralama sistemlerine” ilişkin yeni bir kılavuz, Google’ın arama sonuçlarını sıralamak için hangi sistemleri kullandığı ve hangilerinin kullanımdan kaldırıldığı konusunda bizleri bilgilendiriyor.

Ayrıca, Google son kılavuzunda sıralama “sistemleri” ile sıralama “güncellemeleri” arasında ayrım yaparak yeni bir terminoloji sunuyor.

“RankBrain” gibi bir sistem arka planda sürekli çalışıyor. “Güncelleme” ise sıralama sistemlerinde yapılan tek seferlik bir değişiklik anlamına geliyor.

Söz gelimi, yararlı içerik sistemi Google arama sonuçlarını sunarken arka planda sürekli çalışıyor, ancak çalışma şeklini iyileştirmek için güncellemeler alıyor.

Temel algoritma güncellemeleri ve spam güncellemeleri, sıralama sistemlerinde tek seferlik yapılan değişikliklerin diğer örnekleridir.

Artık Google’ın yeni terminolojisini öğrendiğimize göre, Google’ın sıralama sistemleri kılavuzundaki önemli noktalara bakalım.

Güncel Google Sıralama Sistemleri

İşte Google’ın şu anda çalışır durumda olan sıralama sistemlerinin alfabetik sıraya göre listesi.

BERT: Googe’ın kelime kombinasyonlarının farklı anlamları ve niyetleri nasıl ifade edebileceğini anlamasını sağlar.

Kriz Bilgi Sistemleri: Google, doğal afetler için arama yaparken SOS uyarıları gibi kriz zamanlarında belirli bilgi kümeleri sağlamak için sistemlere sahiptir.

Tekilleştirme Sistemleri: Google’ın arama sistemleri, kopya veya kopyaya yakın web sayfaları sunmaktan kaçınmayı amaçlar.

Tam Eşleşme Alan Adı Sistemi: Google’ın bir sorguyla tam olarak eşleşen alan adlarına sahip web sitelerine çok fazla kredi vermemesini sağlayan bir sistem.

Tazelik Sistemleri: Beklenen sorgular için daha taze içerik göstermek üzere tasarlanmış bir sistem.

Yararlı İçerik Sistemi: İnsanların öncelikle arama motoru trafiği kazanmak için yapılan içerik yerine orijinal, yararlı içerik görmelerini daha iyi sağlamak için tasarlanmış bir sistem.

Bağlantı Analiz sistemleri ve PageRank: Sayfaların ne hakkında olduğunu ve sayfaların birbirlerine nasıl bağlandığına bağlı olarak bir sorguya yanıt olarak hangilerinin en yararlı olabileceğini belirleyen sistemler.

Yerel Haber Sistemleri: Sorguyla ilgili olduğunda yerel haber kaynaklarını ortaya çıkaran bir sistem.

MUM: Multitask Unified Model’in kısaltması olan MUM, dili anlayabilen ve üretebilen bir yapay zeka sistemidir. Öne çıkan snippet belirtme çizgilerini iyileştirir ve genel sıralama için kullanılmaz.

Sinirsel Eşleştirme: Google’ın sorgulardaki ve sayfalardaki kavramların temsillerini anlamasına ve bunları birbiriyle eşleştirmesine yardımcı olan bir sistemdir.

Orijinal İçerik sistemleri: Google’ın arama sonuçlarında, orijinal raporlama da dahil olmak üzere, orijinal içeriği yalnızca alıntı yapanların önünde göstermesini sağlamaya yardımcı olan bir sistem.

Kaldırmaya Dayalı Sistemler: Yüksek miktarda içerik kaldırma talebine maruz kalan web sitelerinin rütbesini düşüren sistemler.

Sayfa Deneyimi Sistemi: Bir web sayfasının iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayıp sağlamadığını belirlemek için çeşitli kriterleri değerlendiren bir sistem.

Geçiş Sıralama Sistemi: Google’ın, bir sayfanın bir aramayla ne kadar alakalı olduğunu daha iyi anlamak için bir web sayfasının ayrı bölümlerini veya “pasajlarını” tanımlamak için kullandığı bir yapay zeka sistemi.

Ürün İncelemeleri Sistemi: Uzman yazarlar tarafından içgörülü analizler ve orijinal araştırmalarla yazılan yüksek kaliteli ürün incelemelerini ödüllendiren bir sistem.

RankBrain: Google’ın kelimelerin kavramlarla nasıl ilişkili olduğunu anlamasına yardımcı olan bir yapay zeka sistemi. Google’ın bir sorguda kullanılan kelimeleri tam olarak içermeyen sonuçları döndürmesini sağlar.

Güvenilir Bilgi Sistemleri: Google, yetkili sayfaları yükseltmek, düşük kaliteli içeriği düşürmek ve kaliteli gazeteciliği ödüllendirmek gibi güvenilir bilgileri göstermek için birden fazla sisteme sahiptir.

Site Çeşitliliği Sistemi: Google’ın aynı siteden ikiden fazla web sayfası listesini en iyi sonuçlarda göstermesini engelleyen bir sistem.

Spam Tespit Sistemleri: Google’ın SPAM politikalarını ihlal eden içerik ve davranışlarla ilgilenen bir sistem.

Başka Sistemlere Entegre Edilmiş Google Sıralama Sistemleri

Aşağıdaki sistemler diğer sistemlere dahil edilmiş veya Google’ın temel sıralama sisteminin bir parçası haline getirilmiştir.

Hummingbird: Google’ın sıralama sistemlerinde 2013 yılında kullanıma sunulan önemli bir iyileştirme. Google, sistemlerin o zamandan bu yana geliştiğini söylüyor.

Mobil Dostu Sıralama Sistemi: Mobil cihazlarda daha iyi işlenen içeriği tercih eden bir sistem. O zamandan beri Google’ın sayfa deneyimi sistemine dahil edilmiştir.

Sayfa Hızı Sistemi: 2018’de tanıtılan ve mobil cihazlarda hızlı yüklenen içeriklere öncelik veren bir sistem. O zamandan beri Google’ın sayfa deneyimi sistemine dahil edilmiştir.

Panda Sistemi: 2011’de tanıtılan, yüksek kaliteli ve orijinal içeriği tercih eden bir sistem. 2015’te Google’ın temel sıralama sistemlerinin bir parçası haline geldi.

Penguen Sistemi: 2012’de tanıtılan ve SPAM içerikli bağlantı oluşturma uygulamalarına sahip web sitelerini düşüren bir sistem.

Güvenli siteler sistemi: 2014’te HTTPS ile güvenli hale getirilmiş web sitelerini tercih eden bir sistem. O zamandan beri Google’ın sayfa deneyimi sisteminin bir parçası haline getirilmiştir.

Haftanın en önemli SEO gelişmelerini değerlendirdiğim, Dijital Pazarlama Notları bültenime abone olmak için tıklayın.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

WordPress Uzmanı: Buğra Yazar