Google Mobil Uyumluluk Güncellemesine Hazır Mısınız?

Yarın itibariyle Google Mobil Uyumluluk Güncellemesi hayata geçiyor. Sitenizin mobil versiyonunu bu güncellemeye hazırlamadıysanız, hala çok geç kalmış sayılmazsınız. Daha önce bu güncellemeyle ilgili pek çok yazı yazdık.

google mobilegeddon

Güncel bir konu olduğu için kısa bir özet geçerek henüz gerekliği hazırlığı yapmamış İnternet girişimcilerine yardımcı olalım istedik.

Mobil aramalarda “Mobil Dostu” site etiketinin test edilmeye başlandığını 2014 Kasım ayında bildirmiştik. 18 Kasım 2014 tarihinde test edilmeye başlandığı duyurulan Mobil Uyumluluk güncellemesi, gün geçtikçe artan mobil İnternet kullanımının dayattığı zorunlulukları yerine getirmek için Google’ın attığı en önemli adımlardan biriydi. 2013 – 2014 yılları arasında, Masaüstü İnternet kullanımının düşüş ivmesiyle  birlikte Mobil İnternet kullanımı çıkışa geçti. Bunu gören Google, mobil İnternet kullanıcılarının daha seçkin ve kaliteli içeriğe ulaşabilmesi için, Mobil Uyumluluk güncelleme çalışmalarını başlattı.

12 Aralık 2014 tarihinde yayınladığımız diğer yazımız, Mobil Uyumlu site etiketinin aktif hale gelmesi hakkındaydı. Google, test çalışmalarını yavaş yavaş canlandırıyor, uyumlu ve uyumsuz siteleri arama sonuçlarında işaretleyerek gösteriyordu. Test dönemindeki ifadeler bugüne kadar pek çok değişiklikten geçti. Bu değişimler, sitenin mobil Web için uyumlu olup olmadığının kullanıcı tarafından kolay fark edilmesini  sağlamayı amaçlıyordu.

Aynı dönemde, Mobil Uyumluluk Test Aracı da hizmete girdi. Sitenizi Google güncellemesine uygun hale getirecek şekilde test yapmanızı ve düzenlemenizi sağlayan bu aracı şimdiye kadar hiç kullanmadıysanız, elinizi çabuk tutun!

Şubat 2015 dönemine geldiğimizde Google,  26 Şubat 2015 tarihinde Resmi Blog’unda yayımladığı bir duyuruyla, Mobil Uyumluluğun bir sıralama kriteri olacağının sinyallerini iyiden iyiye vermeye başladı. Biz de hemen ertesi gün, bu konuyu sizlere ilettik. Mobil Kullanılabilirlik Google Sıralama Kriteri Oluyor başlıklı yazımızda, Web sitesi sahiplerine ve yöneticilerine çeşitli öneriler sunduk. Söz konusu kriterler, sitenizin mobil İnternete tam anlamıyla uyumlu olması gerektiğini gösteriyordu. Eğer güncellemeden sonra siteniz hala mobil uyumlu değilse, sıralamada gerilere düşebilir ve organik trafikte kayıplar yaşayabilirsiniz.

Mart 2015 dönemine geldiğimizde, güncellemeyle ilgili detayların çok azı hakkında bilgi sahibiydik. Biz de henüz zaman varken, hem güncellemeye uyum sağlamak için hem de bu sırada mobil site tasarımınızı gözden geçirmeniz için, Mobil SEO Rehberi oluşturduk. 3 ana başlıkta toplanan tasarım şekilleri, avantajları ve dezavantajlarıyla, hem Mobil Uyumlu, hem Kullanıcı dostu, hem de SEO avantajını kaybetmeyen tasarımlar hakkında bilgilendirme yaptık.

Bir Web sitesinin teknik içeriğini ve tasarımını değiştirirken, dikkat edilmesi gereken çok fazla detay var. Yanlışlıkla sildiğiniz bir kod, kelebek etkisi yaratarak sitenizi çalışamaz hale getirebilir. Bu açıdan site geliştiricilerine sabırlı yaklaşmak gerekir. Ancak Mart ayına geldiğimizde, zamanın iyice azaldığını görmekteydik. Bu dönemde site tasarımını değiştirmek isteyenler için yayınladığımız rehberin hemen ardından, Mobil Uyumlu Siteye Geçişte Yapılan Hataları da derledik. 7 ana başlıkta toparlanan hatalarla ilgili detaylı bilgiyi bizzat Google’ın yayınladığı “Yaygın Hatalardan Kaçınma” sayfasında bulabilirsiniz.

confused user

 

Google’ın bu güncellemeyle ilgili sinyalleri, yabancı internet sitelerinde bolca yankı buldu. Moz, Search Engine Land, Search Engine Journal, Search Engine Roundtable gibi siteler, Mobil Uyumluluk konusunda bolca kaynak yayınladı. Ancak, ülkemizde konunun duyulması ve özellikle Türkçe dilinde yayınlanması biraz gecikti. Biz de bu konuda Türk İnternetinin Mobil SEO ile imtihanından bahsetmek istedik. Yaptığımız bir ön inceleme ile, Türkiye’deki web sitelerinin büyük bir kısmının Mobil Uyumluluk için hazır olmadığını tespit ettik. Özellikle ilk 100 siteye göz attığımızda, bu oran çok yüksek değildi, sitelerin %23’ü mobil uyumlu görünmüyordu. Ancak sıralamada aşağılara doğru indikçe, uyumsuz sitelerin sayılarının gittikçe arttığını gördük. Bu noktada Türkiye’deki İnternet sitelerinin büyük çoğunluğunun mobil uyumluluğa henüz hazır olmadığını söylememiz mümkün.

Mobil Uyumluluk konusunda kullanabileceğiniz tek araç, Google Mobil Uyumluluk Test Aracı değil. Güncellemeyi Google yapacağı için, yine Google’ın hizmetimize sunduğu araçları kullanmamız mümkün. Örneğin Google Analytics ve Google Web Yöneticisi Araçları, sitenizin mobil performansı hakkında güzel fikirler edinmenizi sağlayabilir. Mobil SEO Performans Analizi yazımızda, kullanabileceğiniz araçları ve yöntemleri bulabilirsiniz.

Ayrıca, Google dışında bağımsız yazılım firmaları tarafından hizmete sokulan diğer Mobil Uyumluluk Test araçlarını da kullanmanız mümkün.

Güncelleme dönemi yaklaştıkça, Mobil Uyumluluk konusundaki soru işaretleri artmaya başladı. Mobil SEO Güncellemesi – Sıkça Sorulan Sorular başlıklı yazımızda, aklınıza gelebilecek soruları yanıtlamaya çalıştık. Güncellemenin sitenizi nasıl etkileyeceği, kullanıcı deneyiminde nelerin değişeceği, mobil uygulamaların etkisi, tasarım seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar gibi, güncellemenin yarattığı soru işaretleri hakkında elimizden geldiğince bilgi vermeye çalıştık.

Geçen hafta, 16 Nisan tarihinde Google’ın Resmi Blog’unda yayımlanan “Better presentation of URLs in search results” başlıklı yazıda, Mobil arama sonuçlarında görüntülenen URL tipinde değişikliğe gidildiğinden bahsedildi. Google Mobil Arama Sonuçlarında URL güncellemesi yaparak, kullanıcıları daha rahat ve temiz bir görünümle karşılamayı hedefliyordu. Mobil Uyumlu Site güncellemesi yaklaştıkça Google, mobil uyumluluk konusunda daha büyük sinyaller vermeye devam etti. Şimdiye kadar bu sinyallerden haberdar olmadıysanız, bu haftayı iyi değerlendirerek bu açığınızı kapatabilirsiniz. Elinizi çabuk tutarak, sizlere sunduğumuz rehberlerden yararlanabilir, sitenizi mobil uyumlu hale getirmeye başlayabilirsiniz.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

WordPress Uzmanı: Buğra Yazar