Google Penguen 3.0 Güncellemesini Doğruladı

Google kullandığı arama motoru algoritması ile siteleri belirli klasörlerde arşivliyor ve arama yapan kullanıcılarının aradıkları kelimelere göre bunları sonuç sayfalarında belli bir sıralamaya göre listeliyor.

google-penguen 3.0 güncellemesi

Bu sıralamanın ne şekilde çalıştığını tam olarak bilmemek ile birlikte, Google algoritma değişikliklerine adapte olamayan web sitelerinin hedefledikleri kelimeler ile yapılan aramaların sonuç sayfalarında giderek daha gerilerde listelendiklerini biliyoruz.

(29.5.2015 güncelleme5 Adımda Penguen 3.0 Cezasından Kurtulmak yazımızda Google Penguen 3.0 cezasından kurtulmak için pratik yöntemler bulabilirsiniz)

Google her yıl irili ufaklı 500’ü aşkın algoritma güncellemesi yapıyor. Bunlardan büyük bir kısmı gözle görülemeyen, detay olarak adlandırabileceğimiz güncellemeler. Ancak bazı güncellemeler var ki, hazırlıksız yakalanan web sitesi sahiplerinin canını fena halde yakabiliyor. İşte bunlardan biri daha geçtiğimiz günlerde Google tarafından hayata geçirildi.

Google Penguen 3.0 olarak adlandırılan ve Google tarafından da doğrulanan bu güncellemenin “web spam” yaparak Google’u aldatmaya çalışan “düşük kaliteli” siteleri vurması bekleniyor. Algoritma değişikliği henüz birkaç günlük olduğu için tam olarak ne denli etkili olduğunu ölçmek mümkün görünmüyor. Konu ile ilgili Search Engine Journal’de dün yayımlanmış makaleyi okuyabilirsiniz: Google Confirms Penguin 3.0 Update, Here’s The Reaction So Far

Stradiji olarak SEO takibini yaptığımız web sitelerinde gözle görülür bir değişikliğe rastlamadık. Ancak bu türden ciddi algoritma güncellemelerinde izlemeniz gereken bir yöntemi paylaşmak istedik.

Google’un güncellemelerinden etkilenmemek için izlemeniz gereken yöntemler;

1. Google Web Yöneticisi Yönergeleri‘ni ve Google Webmaster Blogu‘nu düzenli bir şekilde takip etmek ve değişen yönergelere sitenizi en hızlı şekilde adapte etmek

2. Birinci maddeyi düzenli olarak hayata geçirmenize rağmen güncelleme sonrası Google organik trafiğinizde ciddi bir düşüş yaşayıp yaşamadığınızdan emin olmak. Bunun için Barracuda Digital’in Panguin Tool isimli online aracını kullanabilirsiniz. Madde madde ilerlemek gerekirse:

– Bu sayfayı ziyaret ediyorsunuz: Barracuda Digital Panguin Tool

– Log in To Analytics yazan yere tıkladıktan sonra Google Analytics hesabınıza giriş yapıyorsunuz ve araca gerekli yetki için onay veriyorsunuz

Panguin1

– Bu aşamadan sonra Google Analytics hesabınızdan incelemek istediğiniz siteyi seçiyorsunuz

– Aşağıdakine benzer bir görüntü üzerinden sitenizin güncellemeler esnasındaki organik trafik değişimlerini inceleyebilirsiniz. Yatay grafik olarak sitenizin organik trafiği gösteriliyor. Google güncellemelerini ise bu yatay grafiğe iliştirilmiş dikmeler şeklinde görebiliyorsunuz. Tüm önemli güncellemeler renklere göre gruplandırılmış. Eğer güncelleme ile organik trafik düşüşü arasında bir kesişme durumu varsa web siteniz güncellemeden etkilenmiş olabilir. Elbette bayram, tatil vb. gibi düşük trafik alınan dönemleri de dikkate almanızda fayda var. Örneğin 2014 Ekim ayı başlarında gerçekleşen Panda 4.1 güncellemesi ülkemizde Kurban bayramı tatiline denk geldi. Dolayısıyla bu dönemde sitenizin organik trafiğinin düşmesi sadece güncelleme etkisinden kaynaklanmış olamaz. Daha uzun süre takip ederek gerçekten düşüp düşmediğini tespit edebilirsiniz.

Barracuda Digital Panguin Aracı

 

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

WordPress Uzmanı: Buğra Yazar