Google: Her Web Sitesi HTTPS’i Tadacaktır

Google’a göre, İnternet ve Web sitelerinin güvenliği en öncelikli konulardan birisi. Hem kullanıcıların hem de Web sitelerinin, kısacası “veri”nin güvenliğini sağlamak Google açısından çok büyük önem taşımakta.

google ssl https siralama kriteri

Bu sebeple gizlilik ve güvenlik politikalarını sık sık güncelleyen Google, Web sitelerinde https protokolünün kullanımını özendirici hamleler yapıyor ve https’i önemli bir sıralama kriteri olarak kabul ediyor. Biz de konuyu meraklısı için biraz daha detaylı şekilde inceledik.

Google arama motoru dışında Gmail, Youtube, Google Plus ve benzeri birçok Google ürünü, güvenli bağlantıyla hizmet vermekte. Kullanıcı verisine ve daha iyi arama deneyimine öncelik veren Google, https protokolünü kullanan Web sitelerini -tabiri caizse- daha çok seviyor. Aynı zamanda Google Resmi Blog’unda, Ağustos 2014 tarihinde yayınlanan duyuruya göre, https bir sıralama kriteri haline gelmişti.

Https – SSL Sertifikası Nasıl Alınır?

Günümüzde modern Web hosting firmaları, sunucu hizmetinin yanında SSL opsiyonunu da sunmaktalar. Hosting yönetim panelinizde SSL ile ilgili bir bölüm görüyorsanız, özelliği satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. SSL yüklemesi birkaç dakika sürmektedir ve SSL seçeneklerini düzenleyebileceğiniz bir yönetim bölümü sunmaktadır. Günümüzde 2 tür SSL sertifikası kullanılmakta, bunlar standart SSL ve Wildcard SSL.

  • Standart SSL Sertifikası: Ekstra özellikler içermeyen bu SSL sertifikası, Web sitenizi 128 ya da 256 bit şifrelemeyle güvenli bağlantı kurulabilir hale getirir. Yıllık ortalama fiyatı, sertifikayı alacağınız firmaya göre değişkenlik göstererek, 50 ila 150 Türk Lirası arasında değişmektedir.. Bazı firmalar fıyatlarını döviz bazlı sunmakta.
  • Wildcard SSL Sertifikası: Geniş kapsamlı, ekstra özelliklere sahip olan bu SSL sertifikası, Web sitenizin tamamını ve sub-domainlerinizi de kapsayacak şekilde 256 bitlik şifrelemeyle güvenli bağlantı kurulabilir hale getirir. Yıllık ortalama fiyatı, sertifikayı satın alacağınız firmaya göre değişkenlik göstererek 300 ila 600 Türk Lirası arasında değişmektedir. Bazı firmalar fiyatlarını döviz bazlı sunmakta.

Https – SSL Sertifikası Yüklendikten Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

SSL sertifikanızı yükledikten sonra düzenleme yapmanız gereken birkaç detaydan bahsedeceğiz:

  • URL Yönlendirmeleri
  • Analiz Araçları
  • Sertifika Geçerliliği
  • Sertifika İmzası 

URL Yönlendirmeleri:

SSL sertifikanızı kullanmaya başladıktan sonra, sitenizde hem “http” ile hem de “https” ile başlayan URL’ler oluşmaya başlayabilir. Eğer sunucunuzun “tüm bağlantıları https ile açılmaya zorla” gibi bir seçeneği varsa, sunucu kullanıcıya sitenizdeki https sayfasını göstermeyi dener. Eğer böyle bir seçeneğiniz yoksa, tüm URL’lerinizi https versiyonlarına yönlendirmeniz gerekmektedir.

Analiz Araçları:

Sitenizin Google Analytics ve Google Search Console gibi analiz araçlarındaki ölçümlemesinin sağlıklı şekilde devam edebilmesi için, sitenizin “https” versiyonunu kullanmak istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Bu işlemi yaparken herhangi bir veri kaybı yaşamazsınız. Aksine, eğer bu işlemi yapmazsanız istatistiki veri alamama gibi bir riskiniz var.

Sertifika Geçerliliği: 

Her sertifika, SSL standartlarını karşılayamıyor olabilir. Bunu anlamanın en kolay yolu, Web sitesinin Google Search Console tarafındaki yapılandırmasını tamamlamak ve herhangi bir uyarı alıp almadığınızı kontrol etmek. Ya da Web sitenize giriş yapmadan önce “Bağlantınız güvenli değil” uyarısı alıyorsanız, sertifika geçerliliğiniz konusunda bir sorun olabilir. Aynı durum, süresi geçmiş sertifikalar için de geçerlidir.

 

koalay ssl sertifika imzasi

Sertifika İmzası:

Bazı sertifikalar, sertifika imzası eklenebilecek şekilde kullanılabilir. Genellikle ek ücrete tabi olan sertifika imzaları, kullanıcı deneyimini ve güvenilirliği artıran bir etkendir. Sertifika İmzasına bir örnek görmek için aşağıdaki görsele bakabilirsiniz.

baglantiniz gizli degil

Google ve SSL

Tüm bunların ışığında, kullanıcı bilgilerine ve Web sitelerinde yer alan verilerin güvenliğine verdiği önemle birlikte, Google SSL sertifikası kullanarak https protokolünü kullanan Web sitelerine daha çok değer vermekte. Organik aramada https kullanan Web sitelerinin avantajlı olduğunu söylersek abartmış olmayız. Kullanıcılar Google’da bir arama yaptıktan sonra sitenize tıkladıklarında, yukarıdaki görselde yer alan uyarıyla karşılaşıyorsa, trafik kaybının çok büyük olacağını söyleyebiliriz. Ayrıca Google Resmi Blog’unda geçen hafta yaptığı açıklamada https protokolüne sahip olan sayfaları öncelikli duruma getirdiğini de ifade etmekte.

Özellikle 2016’da bu durumun daha da önemli hale geleceğini düşünerek, SSL sertifikanızı bir an önce almanızı tavsiye ederiz.  Yalnız http’den https’e geçerken çok iyi bir planlama yapmak olası SEO performans düşüşlerinin önüne geçecektir.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

WordPress Uzmanı: Buğra Yazar