Rank Brain: Google’dan Yeni Yapay Zeka Algoritması

Google Bloomberg Business‘ta yapılan röportajda RankBrain algoritmasını duyurdu. Yeni bir algoritma söz konusu olunca hepimizin aklına pek çok soru geliyor. Bu yazımızda aklınıza gelebilecek önemli soruları cevaplandırdık.

google rankbrain

Öncelikle algoritmanın detaylarına göz atalım; RankBrain algoritması, daha önce HummingBird olarak bildiğimiz algoritmanın yeni bir versiyonu. Makine Öğreniminin büyük önem taşıdığı algoritma, arama sorgularını bir insan gibi değerlendirmek için geliştirilmiş yeni bir Google Arama Algoritması olarak karşımıza çıkıyor.

Peki Nedir bu Google RankBrain?

Google RankBrain, makine öğrenim sistemi üzerine kurulan akıllı bir algoritmadır. İnternette yaptığımız aramaları Google’ın şu ana kadar öğrendiği şekliyle cevaplamaya çalışan bir  yapay zeka diyebiliriz. “Makine Öğrenimi” kavramıyla desteklenen RankBrain, bilgisayarların insan davranışlarını taklit etmeye çalışarak, sorulan sorulara daha mantıklı ve doğru cevaplar vermesini sağlamak amacıyla ortaya çıkmıştır.

Yapay Zeka Nedir?

Yapay Zeka, Artificial Intelligence ya da “AI”, bilim ve teknoloji dünyasının yıllarca üzerinde çalıştığı bir kavramdır. Makinelerin, bilgisayarların ya da robotların zeki varlıklar -yani insanlar- gibi davranması amaçlanan bu kavram, aslında çok da uzağında olmadığımız bir teknolojidir. Yapay zekanın birçok örneğini çevremizde görebiliriz, bu konuda verebileceğimiz en tanıdık örnek Google algoritmalarıdır. Ayrıca Apple’ın geliştirdiği Siri de bir Yapay Zeka ürünüdür. Örnekler çoğaltılabilir…

Yapay Zeka ile Makine Öğrenimi Aynı Şey Midir?

Aslında ayrı şeylerdir ancak birbirinden beslenen kavramlardır. Makine öğrenimi; istatistik, olasılık kuramı, veri madenciliği (Data Mining) ve Yapay Zeka gibi kavramların beslenmesini sağlayan bir yöntemdir. Makinelerin bir konsepti anlamasını sağlayabilmek için kullanılan yüzlerce algoritma sonucu ortaya bir “öğrenme” çıkar. Bir bilgisayarın satrançta dünya şampiyonu olmasını yapay zeka sağlarken, satrancın teknik ve taktiklerini anlamasını sağlayan da makine öğrenimidir.

Google, RankBrain algoritmasıyla artık ne aradığımızı ya da ne öğrenmek istediğimizi daha da iyi anlamaya çalışarak, daha iyi yanıtlar vermeyi amaçlıyor. Aynı zamanda hali hazırda kullanılan yüzlerce algoritmayla birlikte kullanılacak olan RankBrain, gelecekte “Arama Motoru” kavramını artık “Arama İnsanı” kavramına dönüştürebilir.

Genel anlamda örneklemeye çalışırsak, sorduğumuz basit ve karmaşık sorulara cevap vermek için programlanmış olan Google RankBrain, gelecekte yapacağımız bir arama sorgusu için daha etkili sonuçlar vermeyi amaçlıyor.

Google’dan Greg Corrado (Kıdemli Araştırma Görevlisi) birkaç temel noktaya değinerek RankBrain algoritmasını açıklamaya çalışıyor:

  • Google RankBrain, Google Panda ve Google Penguin‘den sonra üçüncü en önemli sıralama faktörü olacak.
  • Birkaç aydır üzerinde çalışılan algoritma, bir anda değil, zamanla devreye girecek.
  • RankBrain, Google tarafından geliştirilen yapay zekayı kullanarak kullanıcı hareketlerini anlamak için matematiksel bir dil kullanacak.
  • RankBrain tam olarak anlayamadığı bir kelime ya da bir kelime dizisiyle karşılaşırsa, benzer anlamlara gelen terimleri tahmin etmeye çalışacak.
  • RankBrain daha önce hiç karşılaşılmamış türden arama sorgularını da anlamaya çalışacak.
  • RankBrain hangi arama sorgusunun hangi sonuçla eşleşeceğini tahmin etmek konusunda insanlardan daha iyi tahminler yürütebilecek
  • Google RankBrain, kendi kendine öğrenebilen ilk Google algoritması olacak.
  • Google RankBrain’i kapatmak, Wikipedia’nın yarısını ortadan kaldırmak gibi olacak.
  • RankBrain o kadar efektif ki, Google Mühendisleri bile nasıl çalıştığına hayret edecek.
  • Makine öğrenimi şu an Google’ın en önemi odak noktası. Öyle ki zamanla Google bu konuda geliştirmeler yapmak için büyük çaba harcayacak.

Peki Google yapay zekayı da aşıp bir insana dönüşseydi neler olurdu? Hep birlikte izleyelim:

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir