Bilgi Mimarisi Nedir ve SEO için Neden Önemlidir?

SEO söz konusu olduğunda bilgi mimarisi; bir web sitesinin önemli konu başlıklarının ve bunlara ait sayfaların hem arama motorları hem de ziyaretçiler için daha kolay erişilebilir hale getirilmesi için yapılan düzenlemelerdir.

Bu düzenlemeler çoğu zaman site tasarlandıktan sonra akla geliyor olsa da, bilgi mimarisi bir SEO projesinin başarılı olması için olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Bu yazımızda SEO bağlamında bilgi mimarisini ve en geçerli uygulamaları paylaştık.

Sitenizdeki bilgi mimarisinin makul şekilde yapılandırılmış olması, arama motorlarında daha iyi sıralama yakalama şansınızı yükseltir. Günümüzde Web siteleri tasarım ve kodlama açısından çok iyi planlanmış olsa da, halen bilgi mimarisi açısından ciddi eksiklikler olduğunu söyleyebiliriz. Her Web sitesinin bir “yapısı” vardır. Bu yapı titiz ve akıcı olabilir ya da dağınık ve karmaşaya sahip olabilir. Bilgi mimarisine dikkatle eğilirseniz, arama motorlarının dikkatini çekme ihtimaliniz daha da yüksektir.

Bu yazımızda güçlü bir site yapısı oluşturmakla ilgili ele almak istediğimiz bir takım şeyler var. Değineceğimiz ipuçları kullanıcılara hitap eden, arama motorlarının rahatlıkla anlayabilecekleri bir site yapısı hakkında bilgiler içermektedir.

Site Yapısı Neden Önemlidir?

Uzun yıllar boyunca İnternetle haşır neşir olduk, binlerce siteye, milyonlarca sayfaya göz attık. Bazen bu site ve sayfalarda hoşumuza gitmeyen şeylerle karşılaştık. Bunlardan biri de baştan savma hazırlanmış bir bilgi mimarisi ve navigasyon (menü) sistemiydi. Bir sitenin SEO performansını olumsuz etkileyecek en büyük farktörlerden biri de budur: Bilgi mimarisinin olmayışı veya yanlış kurgulanması. Site yapısının bu kadar önemli olmasının nedenlerine göz atalım ve sonrasında SEO dostu bilgi mimarisi oluşturmanın yollarından bahsedelim.

İyi bir site yapısı, harika bir kullanıcı deneyimi anlamına gelir:

Web sitenizi oluşturan renkler, yazı tipleri, yazı karakterinin görünümü, arka plan ve görseller iyi bir tasarımın önemli parçalarındandır. İnsan zihni denge ister – parçaları mantıksal olarak bir araya getirebilir, ne aradığının farkında olduğu için aradığını da bulabilir. Böylece güçlü ve mantıklı bir site yapısı kullanıcıları zihinsel olarak tatmin etmektedir.

Bildiğiniz gibi sitenizi kullanıcılar için daha çekici hale getiren şeyler aynı zamanda arama motorları için de aynı etkiyi yaratır. Arama motorlarının sahip olduğu algoritmalar sitenizi sıralamak için arama yapan kullanıcılardan gelen bilgileri kullanır. Örneğin sitenizde kötü tıklama ortalaması oranları ve uzun yükleme süreleri varsa, sayfalarınız arama sonuçlarında iyi performans gösteremez. Buna karşılık, bir kullanıcı beğendiği bir sayfaya giriş yaptığında hemen çıkış yapmaz ve o sayfada uzun süre zaman geçirir. Doğru bir site yapısı hemen çıkma oranlarını yükseltecek etkiye yol açmaz, ayrıca hızlı yüklenen sayfalar da kullanıcıların sitede zaman geçirmesi için destekleyici güç gibidir.

bilgi-mimarisi-site-baglantilari

İyi bir site yapısı sitenize iyi site bağlantıları sunar:

Site bağlantıları sitenizin ana sayfasını aşağıda belirtilmiş olan çeşitli iç bağlantılar ile birlikte gösteren bir listeleme biçimi olarak arama sonuç sayfasında (SERP= Search Engine Results Page) gösterilir. Daha önce çok sefer gördüğünüz site bağlantıları maksimum altı adet olur, bazen iki, bazen de dört tane görebilirsiniz. Sayının altıdan az olmasın Web sitesi çok yeni olmasından ya da başarılı bir site mimarisi oluşturulamamasından kaynaklanır. Site bağlantıları SEO için büyük bir avantajdır. Sitenizin gezinebilirliğini artırır, kullanıcıları en ilgili bilgilere yönlendirir, markanızın saygınlığını ve kullanıcı güvenini artırır, SERP’lere hakim olmanıza, tıklama oranını artırmanıza ve dönüşüm sürecini hızlandırmanıza yardımcı olur. Sonuç olarak site bağlantıları harika bir şeydir.

Peki site bağlantıları nasıl alınır? Temel olarak bu sorunun cevabı yoktur, istediğiniz bir bağlantı site bağlantısı olarak atanamaz. Özellikle Google, bu bağlantıları kendi algoritmalarına göre belirleyerek seçer. Konuyla ilgili Google Webmasters – Site bağlantıları yardım sayfasına bakabilirsiniz. Eğer hiç site bağlantısı alamamışsanız, sitenizin bilgi mimarisinde bir şeyler yanlış gidiyordur diyebiliriz.

İyi bir yapı, daha iyi dizin tecrübesi anlamına gelir:

Googlebot gibi arama motoru robotları web sitesinin yapısını da tarar. Amaçları, içeriği arama sonuçlarında göstermek için dizine eklemektir. Site yapınız ne kadar iyi olursa, söz konusu robotlar içeriğe daha kolay erişip sayfalarınızı indeksleyebiliyor. Arama motoru robotu, web sitenizdeki her şeyi otomatik olarak keşfetmez. Google, “sitenizde bazı sayfalar var ve onları keşfedemeyebiliriz” diyor ve “Googlebot’un tarama işlemiyle keşfedemeyeceği URL’ler var” diyerek her şeyi dizine ekleyemeyeceklerini belirtiyor. Bir sitemap.xml dosyasına sahip olmanızın gerekliliği de buradan gelmektedir. Ancak robotlar güçlü bir yapıya ve iyi kurgulanmış bir site mimarisiyle karşılaştığında sayfaları dizine eklemek daha kolay olacaktır. Bu da site performansının artması için gereksinim duyduğumuz bir şeydir.

Bilgi Mimarisi SEO’nun Merkezindedir

Özetle sitenizin organizasyonu SEO başarısının yolunu açıyor. Elbette ki iyi bir site yapısına sahip olmamanız, SEO’nun hiç bir zaman başarılı olamayacağı anlamına gelmez. Ancak güçlü site yapısı, sitenize kayda değer miktarda organik trafik getirebilecek bir temel sunar. Şimdi site yapısını nasıl daha iyi hale getirebileceğimiz konusundaki ipuçlarına göz atalım:

1- Sitenizi geliştirmeye başlamadan önce hiyerarşi planlaması yapın:

Bir Web sitesini sıfırdan oluşturuyorsanız, mümkün olan en iyi SEO için site yapısını planlamak için harika bir konumdasınız demektir. Yeni bir sayfa oluşturmaya başlamadan önce yapınızı planlamak için atılacak en doğru karar olacaktır. Bunu beyaz tahtada, bir elektronik tabloda (Excel, Google E-Tablolar vb), veya bir kağıda çizerek bile yapabilirsiniz.

“Site hiyerarşisi” sitenizde yer alacak olan içeriği organize etmenizi kolaylaştıran basit ve mantıklı bir yoldur. Özellikle sitenizin hiyerarşik yapısı ve navigasyon yapılandırması URL yapınızı belirleyecektir, bu yüzden önemli olan her şey buradan başlıyor.

Genellikle basit bir sitenin hiyerarşisi şöyle görünür:

standart-navigation-tree-mapHiyerarşinizi mantıklı hale getirmeyi deneyin: Bu işlemi aşırı düşünmeyin veya aşırı karmaşıklaştırmayın. Hem kendi iyiliğiniz hem de kullanıcıların kolaylığı için basitliğin peşinde olun. Her ana kategori benzersiz ve farklı olmalıdır. Her alt kategorinin bir şekilde, içinde bulunduğu ana kategori ile ilişkili olması gerekir.

Ana kategori sayısı maksimum 10’u geçmemeli: Amazon.com gibi bir siteniz yoksa, çok fazla ana kategoriye sahip olmak istemezsiniz. Sadece birkaç ana kategori olması çok daha iyidir. Ondan fazla ana kategoriniz varsa, bu sayıyı düşürmek için optimizasyon yapmanızı öneririz.

Her kategorinin sahip olduğu alt kategorilerin miktarını dengelemeye çalışın: Temel olarak, tüm alt kategorileri yaklaşık olarak eşit tutmaya çalışın. Eğer bir ana kategori on dört alt kategoriye sahipse, başka bir ana kategori sadece üç alt kategoriye sahipse, ortada bir dengesizlik var demektir.

Unutmayın, iyi bir site hiyerarşisi, harika bir site yapısı için en iyi başlangıç ​​noktasıdır.

2- Sitenizin URL yapısını hiyerarşi planlamasına ve navigasyona uygun şekilde belirleyin:

Güçlü site yapısının geliştirilmesindeki ikinci ana unsur, URL yapınızdır. Eğer site hiyerarşisi üzerinde durduysanız, URL yapısını oluşturmak çok zor olmaz. Doğru oluşturulmuşsa, URL yapısı hiyerarşiyi otomatik olarak takip eder. Ayrıca sağlıklı bir URL yapısı oluşturmak için lütfen göz atın: Web Sitelerinde SEO Dostu URL Nasıl Oluşturulur?

Site hiyerarşinizin şöyle göründüğünü farz edelim:

navigasyon-ve-site-yapisiBu durumda en alt kategorinin URL’si şöyle görünmeli:

https://www.restorananasayfasi.com/bolgeler/kadikoy

URL yapınız site hiyerarşinize göre düzenlenecektir. Bu açık bir şekilde URL’lerinizin uygun anahtar kelime kapsamına sahip olacağı anlamına gelir.

3- Site navigasyonunu mutlaka HTML olarak planlayın:

Site navigasyonunu oluştururken, kodlamayı basit tutmanızda fayda var. HTML ve CSS en güvenli yaklaşım olarak ele alınabilir. JavaScript, Flash, Ajax gibi kodlama yöntemleri, arama motoru robotlarının site yapısını anlamasını zorlaştıracaktır.

4- Navigasyon yapısını çok fazla derinleştirmemeye dikkat edin:

Gezinme yapınız bariz şekilde site hiyerarşinizi izleyecektir. Özellikle önemli sayfalarınızın, sitede çok derinlere gömülmediğinden emin olun. Aşırı derinleşmiş bir navigasyon, kullanıcının site içindeki davranışlarını olumsuz etkilemeye yatkındır. Bilimsel bir gerçek olmasa da teorik olarak bir sayfaya ulaşmak için üç tıklamadan fazlasını gerektiren bir derinlik hiçbir zaman kullanışlı değildir.

Bu sebeple navigasyon içerisinde iki, en fazla üç tıklama ile ulaşılabilen alt kategori ve alt sayfalardan daha fazlasını oluşturmamaya dikkat edin.

5- Ana gezinme sayfalarınızı barındıran bir ana başlık oluşturun:

Üst başlığınız ana kategori sayfalarınızı listelemelidir. Ana kategorileriniz dışında başka menü öğeleri eklemek dikkat dağıtıcı ve gereksiz hale gelebilir. CSS efektleri kullanan açılır menüler, benzersiz veya merak uyandıran bir kullanıcı deneyimi sunarken, SEO’yu geliştirmez. Görüntü tabanlı sunulan ve çeşitli efektlerle bezenmiş menüler de gereksiz yük haline gelebilir, bu sebeple olabildiğince sade bir menü yapısı kullanmanızı tavsiye ederiz. Aşırıya kaçan bir açılır menü yapısı kullanıcıların aklını karıştırabileceği gibi arama motorlarının sitenizi tarama sürecini de yavaşlatacaktır.

Onun yerine tüm öğeleri footer bölümüne yerleştirmeniz daha iyi bir seçenektir. Önemli birkaç öğe navigasyonda, tüm öğeler footer’da daha kullanışlı olacaktır.

6- Kapsamlı bir iç bağlantı yapısı geliştirin:

İç linkleri site hiyerarşisi açısından ele alındığına birbirinden ayrılmaz ikili gibidir. İç linkler site içinde gezinmeyi kolaylaştırdığı gibi, arama motorları için de bir yol gösterici gibidir. Doğru kullanıldığında iç linklemenin nasıl etkili bir silah haline geldiğini zamanla göreceğinizi söyleyebiliriz.

Ancak iç linkleme konusunu çok karmaşık bir hale getirmemenizi tavsiye ederiz. Aşırı kullanılan iç linkler veya ilgisiz sayfalara ilgisiz bağlantı metinleriyle verilen linkler işinizi daha da zorlaştıracaktır. Ayrıca iç linkler bir açıdan arama motorlarına önemli sayfaları işaretlemek için de kullanılmaktadır. Düşük öneme sahip bir bağlantıya, önemli bir bağlantıdan daha fazla link verirseniz, işler umduğunuz gibi gitmez. Bu açıdan iç linkleme konusunu tam denetimli olarak ele almanız hayati önem taşımaktadır.

Sonuç Olarak; İyi Bir Bilgi Mimarisi Vazgeçilmezdir

Site yapısı; dikkatli düşünme, hassas tasarım ve doğru organizasyonun bir ürünüdür. Tasarımdan önceki süreç, güçlü bir site yapısı geliştirmek için en uygun zamanıdır. Ancak, sitenizi yeniden tasarlıyorsanız, yapısal SEO’yu geliştirmek için tasarımı detaylı olarak inceleyebilir, navigasyonu ve iç linklemeyi yeniden düzenleyebilirsiniz.

Sitenizi arama motorları için optimize ederken aklınızda bulundurmanız gereken pek çok şey var. Site yapısı en önemlilerinden biridir ancak, aynı zamanda en çok gözden kaçan optimizasyon yöntemlerinden de biridir. Harika bir site yapınız varsa, harika bir SEO deneyimi sizi bekliyor demektir.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner