goodbarber app

SearchMetrics’in yaptığı araştırma, yüksek popülerliğe sahip her iki Web sitesinin birinin mobil uygulamaya sahip olduğunu gösteriyor. Bu mobil uygulamalar Web sitesinde yer alan içerikten çok farklı içeriklere sahip olmayabilir, bu durumda neden mobil uygulamaya ihtiyaç duyduğunuzu sorgulayabilirsiniz. Biz de bu konuda birkaç önemli noktaya değinmek istedik.

Mobil İnternet ve Görünürlük

Mobil İnternetin, yeni stratejiler geliştirmek açısından çok büyük fırsatlar sunduğu günümüzde, mobil uygulama sahibi olmayan Web sitelerinin birçok fırsatı kaçırdığını söyleyebiliriz. Özellikle iki konu mobil uygulamaların yaygınlaşması için çok önemli fırsatlar sunuyor:

  • Mobil İnternet kullanım oranlarının ciddi oranda artması
  • Uygulama indeksleme sayesinde görünürlüğü artırma fırsatı

Mobil İnternet kullanımının hızla artması, kullanıcıların mobil platformlarda, uygulamalarda ve mobil İnternette daha fazla vakit geçirmesi anlamına geliyor. Web sitenizin varlığıyla mobil uygulamanızın varlığı arasında da büyük bir fark var. Kullanıcı davranışları bu konuyu net bir şekilde açıklamakta; eğer Web siteniz akıllı telefonlarla düzgün şekilde görüntülenemiyorsa, yani mobil uyumlu değilse, kullanıcı sitenizi kullanmak istemeyecek, bir dahaki sefere de ziyaret etmeyi tercih etmeyecektir.

Bu durumda Web sitenizi mobil uyumlu hale getirmek için zaman ve bütçe planlaması yapmanız seçeneklerden bir tanesi. Peki daha kısa zamanda, daha düşük bütçeyle bir mobil uygulama sahibi olmak istemez miydiniz? Söz konusu platformları ikiye ayırıp avantajlarından ve dezanvajtalarından bahsedebiliriz.

mobil site vs mobil uygulama

Mobil Web sitesinin ve Mobil Uygulamanın birbirine karşı olan avantajlarını yorumlamak için, daha yakından bakalım:

                      Mobil Web Sitesi                         Mobil Uygulama

Kullanım

İnternette gezinirken ziyaret edilir İndirildikten hemen sonra kullanılmaya başlanabilir

Arayüz

Statik, belirlenmiş kullanıcı arayüzü İnteraktif kullanıcı arayüzü

Bağlantı

İnternet bağlantısı gerektirir Çevrimdışıyken de kullanılabilir (ayarlanmışsa)

Hizmetlerden Yararlanma

Sınırlı hizmet kullanımı sağlar Akıllı telefonun sağladığı tüm hizmetlerden yararlanabilir

Hız

Hızlı Çok Hızlı

Bütçe

Orta – yüksek Yüksek

Uygulama Marketi: Hesap, Lisans, Yayın süreci vb.

Gerek yoktur Gerekli – Zorunludur

Onay Süreci

Gerek yoktur Gerekli – Zorunludur

Bakım – Güncelleme

Mevcut sürümle devam ettirilebilir Periyodik olarak güncelleme yapılması sağlıklıdır

Uyumluluk

Tek bir sürümle tüm platformlara uyumludur En az iki işletim sistemi için farklı sürümlere ihtiyaç duyar

Kullanıcı Deneyimi – Performans

Çok fazla kritere bağlı olarak düşük deneyim sunar Mobil için üretildiğinden, tam performans sunar

 Web Sitesi ve Mobil Uygulama

Web siteleri mobil uygulamaların tanıtıldığı, uygulamanın içerdiği konular hakkında bilgi veren bir dağıtım merkezi haline getirilebilir. Ayrıca App Indexing ile birlikte hem Web sitesinin hem de Mobil Uygulamanın görünürlüğünü artırmak mümkündür. Eğer bir mobil uygulama sahibi olmak istiyorsanız, Web sitenizde uygulamanızı destekleyen sayfalara yer vermenizi tavsiye ederiz. Hatta sadece Mobil Uygulamanıza özel bir Web sitesi bile açabilirsiniz. Tabi öncelikle bir mobil uygulama sahibi olmanız gerekiyor. Yukarıdaki tabloya tekrar göz attığımızda özellikle “Bütçe” kısmı dikkatimizi çekmekte. Daha önce de sık sık işlediğimiz gibi, bir mobil uygulamaya sahip olmak oldukça yüksek bütçeler gerektiriyor. Ayrıca Apple ve Android gibi iki farklı işletim sisteminin ön planda olduğunu düşünürsek, bir uygulamanın her iki işletim sisteminde çalışması için uygulamanızı iki kere yaptırmanız gerekiyor desek yalan olmaz.

Tüm bütçesel sorunların üstesinden gelebilmek için, size uygulamanızı çok uygun fiyata yaptırabileceğiniz bir platform önermek istiyoruz. Hızlı, uygun bütçeli ve Türkçe dil desteğiyle GoodBarber, uygulamanızı hızlıca yayımlayabilmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi size sunuyor. Yapmanız gereken bir hesap oluşturmak ve GoodBarber’ı kullanmaya başlamak. Uygulamanızın nasıl olmasını istediğinizi kendiniz belirleyebilir, Web sitenizdeki içerikleri ekleyebilir, tasarım, görünüm, işlevsellik adına ihtiyacınız olan her şeyi kod bilmenize gerek kalmadan uygulayabilirsiniz.

Emre Ercan on LinkedinEmre Ercan on Twitter
Emre Ercan
Expert at Stradiji
Ben Emre Ercan,
Stradiji Dijtal Pazarlama bünyesinde SEO Uzmanı olarak görev yapmaktayım. Geçmişten beri teknoloji ve internet dünyasıyla olan yakından ilişkim sayesinde SEO'nun olumlu etkilerini müşterilerimize yansıtmak için canla başla çalışmaktayım.