App Indexing ile Mobil Uygulamanızı Öne Çıkartın

Google tarafından hayata geçirilen App Indexing, mobil uygulamanıza özel olarak oluşturulmuş URL sayesinde, uygulamanızın bir Web sayfası gibi arama sonuçlarında görünmesini sağlayan teknolojidir.

google app indexing

App Indexing ile mobil uygulamanızın daha çok indirilmesini sağlayabilir, mobil uygulamanızdan elde ettiğiniz dönüşümü arttırabilirsiniz. Gelin hep birlikte App Indexing uygulamasında dikkat etmeniz gereken önemli detaylara göz atalım.

Google 2013 yılında mobil uygulamaları Web siteleri gibi dizinlerine ekleyeceğini açıkladı. Peki bu ne anlama geliyordu? Daha önce mobil uygulama sahiplerine tavsiye ettiğimiz Uygulama İndeksleme konusunu birlikte inceleyelim.

AppIndexing

Searchmetrics’in yaptığı analize göre, popülerlik düzeyi yüksek olan Web sitelerinin %70’i Android, %81’i iOS uygulamasına sahip olmasına rağmen, uygulama indeksleme özelliğini kullanmıyor. Bu da demek oluyor ki şu an bu alanda yüksek bir rekabet yok ve harekete geçmenin tam zamanı.

App Indexing ya da Uygulama İndeksleme Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse App Indexing (Uygulama İndeksleme), mobil uygulamanıza özel olarak oluşturulmuş URL sayesinde, uygulamanızı bir Web sitesi gibi arama sonuçlarında gösterebilmenizi sağlayan teknolojidir. Uygulama, derin link (deep link) adı verilen özel URL ile Google dizinlerine kaydedilir ve ilgili bir arama yapıldığında arama sonuçlarında karşımıza çıkar.

Örnek olarak mobil cihazında yaptığınız bir arama uygulama marketlerde bulunan bir uygulamayla eşleşen terimlere sahipse, arama sonuçlarında uygulamayı doğrudan indirmenizi sağlayacak bağlantıları görebilirsiniz:

app indexing angry birds

Eğer görüntülenen uygulamalardan herhangi biri akıllı telefonunuzda yüklü değilse, yüklemek için dokunduğunuzda Google Play Store’a yönlendiriliyorsunuz ve uygulamayı buradan yükleyebiliyorsunuz. Böylece uygulamalar Web’de daha görünür hale geliyor ve kullanım oranlarının artması gibi bir şans yakalayabiliyorlar.

Uygulama İndekslemenin Faydaları:

  • Uygulamalar Web siteleriyle birlikte sıralandığı için uygulama trafiğini artırır.
  • Kullanıcı uygulamayı yükleme şansına daha fazla sahip olduğu için dönüşümü artırır.
  • Uygulama kendini daha fazla gösterebildiği için uygulamayı yüklemiş kullanıcıların sadakatini artırır.
  • Uygulamayı henüz kullanmamış kullanıcılara bir tavsiye niteliğindedir ve uygulamaya yeni kullanıcılar kazandırır.

Uygulama İndeksleme Kullanım Oranları:

Searchmetrics bu konuyu detaylı olarak incelemiş ve popülarite bakımından ilk 100 Web sitesinin %90’ının Android uygulamasına, %89’unun da iOS uygulamasına sahip olduğunu gözlemlemiş. Android uygulamalarının %30’u, iOS uygulamalarının da %19’u uygulama indeksleme özelliğini kullanıyor. Kullanım oranlarının bu kadar düşük olması, hem konunun henüz tam olarak anlaşılamadığını hem de rekabetin de oldukça düşük olduğunu gösteriyor.

Uygulamayı Google Dizinine Nasıl Kaydedebilirsiniz?

Öncelikle yapmanız gereken, uygulamanızın derin link özelliğini aktif hale getirmeniz. Sonrasında isterseniz bu derin linki kullanarak uygulamayı Google Search Console‘a ekleyebilirsiniz. Daha sonra uygulamanız için oluşturulmuş derin linki aktif hale getirmeniz, sayfaların nasıl oluşturulduğunu test etmeniz ve uygulamanızı bir Web sitesiyle ilişkilendirmeniz gerekiyor. Opsiyonel olarak uygulamanızın ve uygulamanın ilişkilendirildiği Web sitesinin hangi sayfalarının dizine eklenmesini istediğinizi belirleyebilirsiniz. Tüm bunları uygulayabilmek için “Uygulamalar için Search Console” sayfasına göz atmanızı tavsiye ederiz.

Uygulama indekslemeyle ilgili önemli not: Uygulamanızın Search Console’a eklenebilmesi için Google Play Store’da yayınlanmış olması zorunludur. Search Console şu an iOS uygulamalarını desteklemiyor.

Mobil işletim sistemiyle ilgili teknik dökümanlara Google App Indexing sayfasından ulaşabilirsiniz.

Uygulama İndekslemeye Deneme Özelliği Geliyor

Uygulama İndeksleme 2 seneden uzun bir süredir kullanımda olan bir özellik ve Ülkemizde ve Dünyada henüz yaygınlaşmamışken, Google yeni bir özelliği test etmeye başladı. Google AdWords ile yönetilebilen bu özellik, uygulamaların yüklenmeden denenebilmesine imkan veriyor. Yani hakkında hiçbir fikriniz olmayan bir uygulamayı yüklemek zorunda kalmadan, deneme sürümünü yükleyerek test edebiliyorsunuz. Uygulama mobil telefonunuzda 10 dakika boyunca kullanıma açık kalıyor, eğer uygulama hoşunuza gitmezse silmek zorunda kalmıyorsunuz. Eğer uygulama hoşunuza gittiyse ve yüklemek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey, uygulamanın menüsünden veya Google Play’den tam sürümü yüklemek.

app-trial-run-ads-search-google

Bu yeni özellik sayesinde Google’ın özellikle uygulama geliştiricilere belirgin bir mesajı var: Daha iyi, daha optimize ve daha kullanışlı uygulamalar yapmak. App Store Optimization olarak da bildiğimiz hizmetin birinci kuralı, iyi bir uygulamaya sahip olmak. İyi olmayan bir uygulamanın görünür olması, yüksek puan alması ve çok sayıda kullanıcı tarafından indirilmesi mümkün olmayacağı için, Google bu yöntemle birlikte uygulama geliştiricilerin daha iyi uygulamalar yazabileceğine inanıyor. Burada bahsettiğimiz kural Web’de de geçerli; Web siteniz ne kadar faydalı, hızlı ve kaliteliyse, kullanıcı sitenizi ziyaret etmeye o kadar eğilimlidir.

Bu özellikle birlikte gözlemlediğimiz bir başka mesaj da, özellikle mobil uygulamalar içerisinde sık sık karşılaştığımız diğer uygulamalara ait olan reklamların kontrol altına alınması. Bir uygulamayı açtığınızda ya da kullanım esnasında karşılaştığımız reklamlar, kullanıcı olarak pek hoşumuza gitmiyor. Çoğu reklam yanlışlıkla tıklandığı için istatistiki yanlışlıklara kurban olabiliyor veya gereğinden fazla reklam bütçesi ayırmak zorunda kalınabiliyor. Google bu reklamları da kontrol altına almak istiyor olabilir; bize göre, yanlışlıkla tıklanan bir reklam yerine en azından deneme sürümünü test edebileceğimiz uygulama reklamları, kullanıcıların daha az tepkisini çekebilir.

Henüz test aşamasında olan uygulama test özelliği, yayına geçtiği anda Google AdWords hesabı üzerinden yönetilebilecek. Henüz kesin olmayan birkaç nokta var;

  • Uygulamanın test sürümü için ayrı bir süreç planlamak ve uygulamanın test sürümünü yazmak gerekiyor mu?
  • Ücretlendirme ne düzeyde olacak?
  • Uygulamayla ilgili olabilecek anahtar kelime kombinasyonları hedeflenebilecek mi?
  • Tam sürümü yüklemeye karar veren kullanıcının hareketiyle yükleme yapmak istemeyen kullanıcının hareketi farklı ücretlendirmelere yol açacak mı?
  • Spesifik hedefleme yapılabilecek mi? Aldığımız bilgilere göre özellikle son 30 günde 30 dakikadan fazla mobil uygulama kullanmış olan kullanıcılar özel olarak hedeflenebilecek. Bu hedefleme sistemi daha da genişleyecek mi?

Soruları çoğaltmak mümkün ancak henüz net bir cevap yok, en azından Google bu özelliği test aşamasından çıkarıp gerçek hayata geçirdiğinde cevaplarla birlikte karşımıza çıkacaktır diye tahmin ediyoruz.

Sonuç Olarak

Uygulama İndeksleme ve Deneme Sürümü reklamlarıyla birlikte, öncelikle mobil oyunlara sahip olan uygulama geliştiricilerin büyük bir avantaj yakaladığını söyleyebiliriz. Özellikle ülkemizde tam olarak bir rekabet ortamı oluşmadığı için uygulama indeksleme konusunun sağladığı avantajları bir an önce kullanmaya başlamanızı öneririz. Uygulama indeksleme ile birlikte, uygulamanızı ilişkilendirdiğiniz Web sitesinin de SEO ve Mobil uyumlu olması, organik arama sonuçlarında çok daha yüksek bir başarı oranı yakalamanızı sağlayabilir.

Daha önceki yazılarımızı da gözden geçirmeyi unutmayın:

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner