Google Mobil Uyumluluk Sorunlarını Giderme Rehberi

Google Mobil Uyumluluk Güncellemesinin üzerinden 4 ay geçti, genel anlamda çok büyük bir değişikliğe yol açmayan güncelleme sonrası, mobil uyumlu olan Web sitelerinde herhangi bir sorun gözlemlenmedi. Peki mobil uyumlu olmayan sitelerde durum nasıldı? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Google mobil uyumluluk güncellemesi

Mobil uyumluluk güncellemesi, insanların İnternet erişimindeki alışkanlıklarının değişmesiyle zorunlu hale gelmişti.  Web sitelerinin değişen kullanıcı taleplerine uyumlu hale gelmesi gerekiyordu. Aynı zamanda mobil İnternet erişimi hakkında herhangi bir stratejisi olmayan Web siteleri olumsuz sonuçlara katlanmak durumundaydı. Eğer Mobil Uyumluluk Güncellemesinden olumsuz etkilendiyseniz, aşağıda bahsedeceğimiz yolları izleyerek çözüm bulabilirsiniz.

Öncelikle, panik yapmayın. Güncelleme sonrası yaşadığınız problemi kesin olarak çözecek bir çözüm olmasa da, geri dönüşü imkansız değil. Eğer küçük bir işletmenin Web sitesini yönetiyorsanız, küçük değişiklikler yaparak güncellemenin olumsuz etkilerini en aza indirebilirsiniz.  Mobilegeddon (Google Mobil Uyumluluk Güncellemesi) hakkında konuşulmaya başlandığında, en büyük olumsuz etkiyi küçük işletmelerin yaşayacağı korkusu etrafı sarmıştı. Çünkü büyük rakipleri kadar trafik almayan ve görünürlük sorunu yaşayan küçük işletmeler, belki de Mobil Uyumluluk için bütçe ayıramayacak ve düzenlemeler yapamayacaktı. Fakat çok büyük bütçelere gerek kalmadan, birkaç anahtar nokta üzerinde durarak kayıpları minimuma indirmek mümkün. Diğer taraftan küçük işletmelerin daha az sayıda ve daha küçük Web siteleri olduğu için gerekli değişiklikleri kısa sürede ve hızlıca yapmak daha kolaylaşmakta. Küçük işletmeler, Web sitelerindeki problemler daha kolay tespit edilebileceği için ve hızlıca karar alabilen, işletme içi bürokrasiye takılmadan hızlıca eylem planı yapabilen kişilerden oluştuğu için panik yapmanıza gerek yok.

Eğer işletmeniz ve Web siteniz yukarıda bahsettiğimiz kriterlere uyuyorsa, yani küçük ölçekli bir işletmeyse ve az sayıda veya küçük Web sitesine sahipse, aşağıda bahsettiğimiz yöntemleri izleyerek mevcut ve olası trafik kayıplarını önleyebilirsiniz.

wordpress

İçerik Yönetim Sistemi (CMS) ve Kullanıcı Paneli

WordPress, kullanabileceğiniz en popüler, kullanıcı dostu ve mobil uyumlu ara yüzdür. Kullanabileceğiniz binlerce tema ve eklentiyle beraber WordPress altyapılı bir Web sitesi kolaylıkla mobil uyumlu hale getirilebilir. Seçeceğiniz tema ve kullanacağınız eklentileri dikkatle seçmeniz tavsiye edilir, aksi taktirde kullanıcı deneyimi olumsuz etkilenebilir. Tema ve eklentiler kullanıcı deneyimini etkileyebilecek ilk etkenlerdir. Seçilen tema ve yüklenen eklentiler ile aşırı ve gereksiz fonksiyonlara sahip bir Web sitesi, yükleme hızının olumsuz etkilenmesine sebep olabilir. Ayrıca kullanacağınız eklentiler sitenizin teknik ögelerinde değişikliğe sebep olabilir; URL değişimi, sayfa başlığı ve sayfa açıklamalarının sıfırlanması vb. durumlarla karşılaşmamak için öncelikle site yedeğini almanız hayati önem taşımaktadır.

Eğer trafiğinizin büyük bir bölümü mobil cihazlar aracılığıyla geliyorsa, tasarım konusuna daha çok dikkat etmeniz gerekir. Kullanıcı deneyimini belirleyen en önemli etkenler site yükleme hızı, tasarım tercihleri ve içerik kalitesidir. Bu üç noktada yapacağınız iyileştirmeler, sitenizin mobil uyumlu hale gelmesini kolaylaştıracaktır.

Test ve Analizler Yapmak

Sitenizin durumunu anlamak için, çeşitli testler ve analizler yapmak sürece başlamak için iyi bir noktadır. Öncelikle hızlıca sitenizin istatistiklerini incelemeniz faydalı olacaktır. Bunun için Google Analytics kullanabilirsiniz. Özellikle Mobil Uyumluluk Güncellemesinin devreye girdiği 21 Nisan 2015 tarihinden bugüne trafiğinizde nasıl bir değişim yaşandığını inceleyerek başlayabilirsiniz.

Google analytics mobil trafik

Yukarıdaki örnekte tüm trafiğin mobil trafikle karşılaştırması yer alıyor. Özellikle Nisan ayında inişler ve çıkışlar yaşayan test sitemiz, güncelleme sonrası normal trafiğini artırırken Mobil erişimi konusunda herhangi bir gelişim gösteremiyor. Güncellemenin gerekliliklerine uyulsaydı belki de trafik düzeyi masaüstü trafiğiyle aynı düzeyde olurdu.

Genel görünüm haricinde, mobil ve masaüstü trafiğinizi karşılaştırarak, kullanıcıların ne kadarının mobil cihazla, ne kadarının masaüstü bilgisayarlarla sitenize eriştiğini inceleyin.

GA mobil cihazlara genel bakış

Not: 21 Nisan 2015 tarihinde yapılan güncellemenin tabletleri kapsamadığını, sadece Mobil cihazları kapsadığını hatırlayalım.


Tekil Sayfaları Analiz Edin

Google’ın Mobil Uyumluluk Testi, bir Web sitesinin tamamını test etmez, sayfaları tek tek test etmek içindir. Böylece farklı içerik ve tasarımlara sahip olabilecek sayfalarınızı tek tek test ederek, uyumsuzlukları tespit etmeniz kolaylaşacaktır. Sitenizin ana sayfası mobil uyumlu olabilir ancak diğer sayfalarınız mobil uyumluluk kriterlerine sahip değilse, arama sonuç sayfasında gerilere düşmesi olasıdır. Bu da sitenizin geneline zarar veren bir durumdur. Bu sebeple her sayfanızı her detayına kadar incelemeniz, hem Mobil Uyumluluk Testinden, hem de Hız testinden geçer not almasını sağlamalısınız.

Aşağıda buna örnek olarak gösterebileceğimiz bir Mobil Uyumluluk Testi yer almakta:

barclays mobile test

Ana sayfası mobil uyumlu olan Barclays, alt sayfalarında mobil uyumluluk testinden geçemiyor. Arama sonuçlarında anasayfası “mobil uyumlu” etiketiyle görüntülenen sayfa, alt sayfasına yönelik bir aramada “mobil uyumlu” etiketine sahip olmadığı için trafik kaybı yaşama riskiyle karşı karşıya kalıyor. Bu sebeple gerekirse her sayfanın test edilmesi büyük önem taşımaktadır. Eğer tek tek test etmenizi olanaksız kılan büyüklükte bir siteniz varsa, Google Search Console‘da yer alan “Mobil Kullanılabilirlik” bölümüne göz atarak sayfalarınızın listesine ulaşabilirsiniz.

google search console mobil kullanılabilirlik

Yukarıda 5 maddeyle tanımlanmış olan herhangi bir soruna tıkladığınızda, o sorunla karşılaşmış sayfalarınızın listesine ulaşabilirsiniz.

Listeniz ne kadar uzun olursa olsun, sayfalarınızın yapısını ve tasarımını mobil uyumlu olacak şekilde değiştirmeniz, en azından trafik kaybı yaşamak konusundaki kaygılarınızı en aza indirecektir. Hem problemi tespit etmek hem de onu düzeltmek adına atacağınız adımlar, Arama Motorları tarafından fark edilecek ve hem arama sonuçlarına hem de trafiğinize olumlu yansıyacaktır.

Mobil Uyumluluk Güncellemesinden bu yana geçen 4 ay içerisinde herhangi bir düzenleme yapmadıysanız, çok geç kalmış sayılmazsınız diyoruz, ancak bu biraz iyimser bir ifade olabilir. Nisan ayında sıklıkla dile getirdiğimiz Mobilegeddon güncellemesi, zamanla etkiye sahip olacak şekilde dizayn edildi. Yani bir sabah kalktığınızda, mobil uyumluluk kriterlerine uymayan sitenizin arama sonuçlarında çok gerilere düşmüş olduğunu görebilirsiniz. Bu duruma gelmeden önce sitenizi ve sayfalarınızı mobil uyumlu hale getirmeniz büyük önem taşımaktadır.  Ek olarak söyleyebiliriz ki, Panda ve Penguen güncellemelerinde karşılaşılan cezalardan kurtulmak, Mobil Uyumluluk Güncellemesinde karşılaşılabilecek sıkıntılara oranla daha zor. Bu da Mobil Uyumluluk konusunda kolayca ve hızlıca adım atabileceğinizin bir göstergesidir.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner