Mobil Uygulamanızı Google’da İndeksletin

Google, Android işletim sisteminin desteğini de alarak arama yapılan terimlerle ilgili olabilecek uygulamaları Google arama sonuçlarında göstermeye başladı. Tüm uygulama geliştiricileri ilgilendiren bu konuya gelin hep birlikte göz atalım.

Google mobil uygulama listeleme

Nisan ayında bahsettiğimiz Google’da Mobil Uygulama İndeksletme konusu nihayet hayata geçti. Artık bir uygulama araması yaptığınızda karşılaşacağınız ilk sonuç uygulama listesi olacak:

uygulama araması mobil uygulama sonuçları

Yukarıdaki ekran görüntüsü, Android işletim sistemi kullanılan bir cihazda yapılan aramadan alındı. “Hava Durumu Uygulaması” aramasını yaptığımızda kullandığımız cihazın işletim sistemine ve ekran çözünürlüğüne bağlı olarak arama sonuçlarında belli sayıda uygulama listelenmekte. Böylece Google Play’de bulunan mobil uygulamaların Google arama sonuçlarında listelenmesi ihtimali daha da arttı.

Şu an arama sonuçlarında sadece Google Play uygulamaları çıkmakta. Aynı aramayı iPhone ile yaptığımızda AppStore uygulamalarıyla ilgili herhangi bir sonuç çıkmıyor, arama sonuçları Web sonuçlarıyla aynı:

iphone ekran görüntüsü

 

Android işletim sistemini kullanan kullanıcı sayısı oldukça fazla. Aynı şekilde iOs işletim sistemine sahip iPhone ve iPad kullanıcıları da yaklaşık rakamlara sahip. Bu kullanıcıların içinde İnternet erişimi olan milyonlarca kişi var ve ugulamanızı bir Google aramasında görmeleri işten bile değil. Eğer henüz herhangi bir şey yapmadıysanız, uygulamanızın Google Play ve / veya AppStore sayfasını optimize etmeniz çok faydalı olacaktır.

Ayrıca uygulamanıza ait küçük bir Web sitesi açmayı da düşünebilirsiniz. Eğer böyle bir Web siteniz varsa, sitenizi SEO kapsamında optimize etmeniz, Web’deki ve Mobil’deki görünürlüğünüzü artırmaya yardımcı olacaktır. Daha önce Mobil Uygulamanıza SEO Dopingi yazımızda bahsetmiştik, uygulamanızın İnternette görünür olması için SEO çalışması yapmanız büyük fayda sağlar.

Google bir uygulamanın arama sonuçlarıyla eşleşecek şekilde optimize edilmesinden başka kriterleri de göz önünde bulundurmakta. Uygulamanın Google Play’deki sıralamasını sağlayan kriterlerden yola çıkarsak; popüler, düzgün çalışan, büyük ilgi görmüş ve çok sayıda geri bildirim almış uygulamalar ilk sıralarda yer bulabilir. Mobil Uygulamanız Yeterince Optimize mi? diye sorduğumuzda, aldığımız yanıt “Hayır” ise, elinizi çabuk tutmanızı tavsiye ederiz.

 

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner