E-Ticaret Siteleri için Dönüşüm Odaklı SEO – 2019

3 Eylül 2019 tarihinde Projesoft sponsorluğunda “E-ticaret Siteleri için Dönüşüm Odaklı SEO” başlıklı bir sunum gerçekleştirdik. Gelin hep birlikte sunumumuza ve 2019 yılı için e-ticaret sitesi sahiplerine önerdiğimiz dönüşüm odaklı SEO taktiklerine hep birlikte göz atalım.

Kworks Şişli kampüsünde gerçekleşen etkinliğin sunuculuğunu Haydar Özkömürcü gerçekleştirdi. İmza İnternet Teknolojileri Kurucu Ortağı Hasan Yaşar, Mosanto Kurucusu İlyas Teker, ProjeSoft Kurucu Ortağı Yüksel Eminoğlu ve Stradiji kurucusu olarak bendeniz Mert Erkal etkinlikte 30’ar dakikalık sunumlar yaptık.

E-Ticaret Siteleri için Dönüşüm Odaklı SEO - 2019
Dönüşüm Odaklı SEO sunumundan bir enstantane…

2019 Yılı ve Sonrasında SEO

Aşağıda bulacağınız sunumu oluşturmadan önce, 2019 yılı içinde SEO uzmanları olarak içinde bulunduğumuz açmazları düşünme fırsatım oldu; Google reklamlarının organik sonuçları giderek daha fazla domine etmesini, mobilde tıklama almayan arama sorgularının günden güne artmasını, Google RankBrain sayesinde, keyword bazlı hareket etmek yerine, kavramları çok hızlı keşfeden, anlayabilen ve ilgili kavramları birbirine bağlayan Google arama motorunun evrim sürecini uzun uzadıya düşündüm.

2019 yılı ve sonrası için e-ticaret siteleri dönüşüm odaklı SEO yapmak istiyorlarsa, öncelikle eski taktikleri ve bildikleri tüm SEO doğruları bir kenara bırakarak, daha fazla kullanıcı ve potansiyel müşteri odaklı düşünmeyi öğrenmek durumundalar. Yaptığımız pek çok analiz, çok sayıda site üstü SEO hatası bulunan e-ticaret sitelerinin sırf kullanıcı beklentilerini karşılıyor olmaları sayesinde, sıralama ve organik trafik kaybı yaşamak bir yana, düzenli olarak organik trafiklerini arttırmaya devam ettiklerini gösteriyor. Buradan alınacak çok fazla sayıda ders olduğunu düşünüyorum.

Backlink ve site üstü SEO’nun etkisi azalırken, UX, site navigasyonu, site içi arama, düzgün ve doğru şekilde ürün açıklamaları oluşturma, müşteri yorumları vb. faktörlerin bilhassa e-ticaret sitelerinin SEO performansında öne çıkmakta olduğunu görüyoruz. Ben de sunumu hazırlarken bu gözle bakmaya ve bu yeni duruma göre öneriler ve taktikler derlemeye özen gösterdim.

https://www.youtube.com/watch?v=6HLOVvXTQms&t=0s

Umarım beğenirsiniz. Değerli görüşlerinizi ve sorularınızı yorum olarak ekleyebilirsiniz. E-ticaret sektörümüze faydalı olması dileğiyle sözlerime son veriyor ve sizi sunumumla baş başa bırakıyorum:

 

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

WordPress Uzmanı: Buğra Yazar