Dijital Asistanlar Çağında Arama Nasıl Şekilleniyor?

Son bir kaç yıl içerisinde dijital asistanlar pek çok konuda hayatımıza yön vermeye başladılar. Dijital asistanların 2024 yılına kadar 8,4 milyar aktif cihazı geçeceği öngörülüyor.

digital-assistants-google-amazon-apple-windows

Dijital Asistan Nedir?

Dijital asistanlar, sahiplerinin soruları yanıtlamasına, basit görevleri tamamlamasına ve genellikle hayatı kolaylaştırmasına yardımcı olmak için sesli komutlara yanıt veren cihaz veya uygulamalardır. Siri, Cortana, Alexa, Google Assistant gibi uygulama veya cihazlar, dijital asistan olarak kullanılabilmektedir. Muhtemelen hepimiz ilk defa kullanmaya başladığımızda Siri’ye komik sorular sorup komik cevaplar almış, sonrasında ise arama yapmak, hava durumunu sormak gibi asistanlık kısmını ön plana çıkaran fonksiyonları kullanmışızdır.

Dijital asistanların en belirleyici özellikleri günümüzde daha fazla ortaya çıkıyor; hiç olmadığı kadar başarılı ve her zamankinden daha fazla incelik ve yeteneğe sahipler. Ayrıca özellikle işletme düzeyinde maliyetleri daha makul bir seviyeye inmeye başladı.

Her şeyden öte, dijital asistanlar pazarlamacıların ilgilenmeye başlaması gereken bir şey haline gelmeye başladı bile.

Hız, verimlilik ve rahatlığın sürekli olarak optimize edildiği; bu sürekli gelişen dijital dünyada dijital asistanların yetenekleri de sürekli olarak gelişiyor. Çeşitli dijital asistanların kendisi ile konuşuldukça öğrendiği ve kişinin isteklerine, hobilerine göre önerilerde bulunduğu biliniyor. Bu durumun ihtiyaçlar ile birlikte artacağı aşikar… İlerleyen zamanlarda, uyku döngüleriniz için ideal noktaya göre önceden onaylanmış bir süre içinde sizi uyandırmak, günlük programınızı veya katıldığınız toplantıların tutanaklarını hazırlamak ve planlanan hedeflere göre bir yapılacaklar listesi geliştirmek gibi özelliklere sahip olabilecek dijital asistanlar, gün geçtikçe bir insanın algılayış biçimine yaklaşıyor.

Microsoft Market Intelligence ekibinin araştırmasına göre; dijital asistan kullanıcılarının %80’i kullanımdan memnunlar. Kullanıcıların en çok kullandıkları üç görev ise hızlı bir bilgi aramak, yol tarifi istemek ve bir ürün / hizmet aramak… Aynı zamanda müzik dinlemek ve çeşitli ev yönetimi etkinlikleri için sıklıkla kullanılıyor. Ankete katılanların yarısından fazlası, dijital asistanların önümüzdeki 5 yıl içinde perakende alışveriş yapmalarına yardımcı olacağına inanıyor. Araştırmada %80 oranında bir memnuniyet oranı çıkmasına rağmen kullanıcıların% 41’i güven, gizlilik ve pasif dinleme ile ilgili endişelerini bildirdi.

Dijital Asistanlar ve Güvenlik

Dijital asistanlar geliştikçe kişisel mahremiyet konusunda soru işaretleri artıyor. Rutinleri takip etme, seçimleri tahmin etme gibi özelliklere sahip olduğu sürece kişisel bilgilerin bir yerde toplanacağı ve her zaman çalınma/kullanılma riski ile karşı karşıya olacağı aşikar… Şimdiden Geçen yıl, Almanya’daki bir Amazon müşterisi, yanlışlıkla başka birinin Echo’sundan yaklaşık 1.700 ses dosyası göndererek talihsiz kullanıcının ve kız arkadaşının adını ve yerini belirlemek için yeterli bilgi sağladı. Yine 2018’de Amazon müşterisi bir çiftin konuşmasını alıp arkadaşlarına gönderen bir dijital asistan oldu. Dijital asistanların gelecekte daha büyük sorunlara yol açmayacağını kim söyleyebilir? Dolayısıyla dijital asistanların daha güvenilir hale gelmeleri için avukat-müvekkil gibi bazı ayrıcalıkları dahil etmesi gerektiği konusunda ısrar ediliyor. 

Dijital asistanların güvenlik durumunun çok net olmadığı bir durumda, platformu seçerken güvenlik hakkında sorular sormak ve satıcının Gizlilik Politikasını gözden geçirmek akıllıca olacaktır. Dijital Asistanların bağlantılarını yalnızca şirkete ait ve bakımı yapılan wifi seçenekleriyle sınırlamanız gerekecektir. Güvenlik açısından hem sizin, hem de şirket sahibi iseniz, çalışanların; Veri Gizliliği Eğitimi, Güvenli Kodlama gibi eğitimleri alması verilerinizin yanlış ellere düşmesini engelleyebilir. Satın alacağınız platformun sessize alınma özelliğini ve bu özelliğin ne kadar işlevli olmasını incelemeniz de faydalı olacaktır. 

Son olarak Alias ​​Projesi, sesli asistan hoparlörlerin üstüne koyabileceğiniz ve gizli dinlemeyi önlemeye yardımcı olabileceğiniz “mantar benzeri kafalar” yaptı. Bu tür gelişmeleri takip etmeniz kişisel güvenlik için önemli gözüküyor.

Dijital Asistanlar Sesli Aramayı Nasıl Etkiler?

Cep telefonları, herhangi bir web sitesinden daha fazla kişiselleştirilmiştir. Ek olarak, mobil cihazlarda çok az ekran alanı vardır ve bu da kullanıcıların arama yapmasını veya gezinmesini zorlaştırır. Daha geniş ürün dizinleri ve daha fazla bilgiyle, ses uygulamaları tüketicilerin manuel çabayı ortadan kaldırmak veya azaltmak için doğal dili kullanmasına olanak tanıyarak, görevleri yerine getirmeyi çok daha hızlı hale getirir. 

En büyük markalar, firmalarına dair detayları sesli asistanlarla nasıl etkileşim içinde olabileceklerini keşfediyor ve bu kanala yapılan yatırımlar büyüyerek devam edecek gibi görünüyor. Böylece daha fazla sayıda tüketicinin, markalarla etkileşimde bulunmak için dijital asistanları kullanmaya başladığını söyleyebiliriz. Dijital asistanlar da ortalama düzeyde alışveriş yapan bu kişilerin alışkanlıklarını ve kişiye dair genel bilgileri öğrenerek kullanıcı etkileşimini artırıyor.

Pazarlamacıların stratejilerini buna göre şekillendirmeleri büyük fayda sağlar diye düşünmekteyiz. . Çoğumuz için şimdiden çabalayarak aşağıdaki iki önemli konuya yoğunlaşmak faydayı nitelikli hale getirebilir:

Doğal bir dil olarak SEO: Artık, kullanıcıların konuşma sırasında nasıl arama yapmak istediklerini önceliklendiren SEO’ya yatırım yapma zamanı. Örneğin, dijital asistan aracılığıyla sorgulama yapılırken soru kelimeleri daha yaygındır, çünkü bu sadece gerçek insanlar aramayı böyle yapar. Kullanıcılar Siri’ye “En yakın araba yıkamacı” yerine “Bana en yakın oto yıkama nerede?” sorusunu soracaktır. Markaların veya SEO uzmanlarının kullanıcı sorgulamasının yazılı ve sözlü olarak ayrıldığı noktalarda düzenlemeler yapmalıdırlar.

Cümlelerden oluşan anahtar kelimeler: Markalar ayrıca uzun ve anlamlı anahtar kelimeleri hedeflemelidir. Aramalar metinden sese geçerken, soruların ortalama uzunluğu ve özgünlüğü artar. Örneğin alışveriş yapan kişi, kampanyalar, indirim saatleri fiyat, mağaza gibi yazmaya üşeneceği ayrıntıları sesli aramaya ekleyebilir. Uzun cümlelerden oluşan anahtar kelimeleri araştırmaya istekli markalar, bu anlamda rakiplerine göre bir adım önde olabilirler.

Her iki iyileştirme de, dijital asistanlar için oldukça geçerlidir ve verimli sesli arama stratejilerinin temelini oluştururlar. Ancak yeni dijital asistanlar ortaya çıktıkça ve daha eski olanlar geliştikçe, pazarlamacıların bu temel yetkinlikleri bireysel cihazlara uyarlamaya başlaması da aynı derecede önemlidir.

Pazarlama Kanalı Olarak Dijital Asistanlar

Daha önce kullanılmış olan stratejiler, dijital asistanların oluşturacağı baskıya karşın ilk akla gelen çözümler olabilir. Ancak uzmanlar dijital asistanları “sosyal medya kanalları” gibi düşünmelidirler. Her dijital asistan teorik olarak aynı şemsiyenin altında yer alıyorlar ve benzer kuralları takip ediyorlar. Ancak bir kampanyayı Facebook’ta yayınladığınız gibi Twitter’da yayınlayamazsınız, o açıdan her cihaz için ayrı bir strateji kullanmanız gerekebilir.

Bu aynı zamanda her birinin kendi müşteri deneyimi araştırması ve başarı ölçümlerini gerektirdiği anlamına gelir. Yani yapacağınız araştırma beraberinde hedeflediğiniz dijital asistanı dikkatlice seçmelisiniz.

sesli arama

En Popüler Dijital Asistanlar

Pazarlamacılar sesli komut dünyasında daha fazla zaman harcadıkça, bir dijital asistanı bir sonraki aşamadan ayıran şeyin ne olduğunu anlamak zor olabilir. Kavramsal olarak, bu teknolojilerin kendi kimlikleri vardır ve benzersiz kişilikleriyle marka haline gelirler (seslendirmeyi yapan kişiye kadar). Ancak dijital asistanlar, onları yaratan markaların uzantıları olarak da hareket ediyor ve müşteri etkileşimleri, masaüstünden veya mağazadan gerçekleşiyormuş gibi, benzer etkileşimler ve hedefler sunuyor.

Bu prensibi hareket halinde görmek için günümüzde en çok kullanılan dört dijital asistanı inceleyelim.

Siri (Apple, iOS)

Apple’ın verdiği söz: “İnsanoğlunu ilerleten zihinler için araçlar yaparak dünyaya bir katkı sağlamak.”

Bu alıntı doğrudan Steve Jobs’tan geldi ve Apple’ın ortaya çıkardığı her yeni teknolojiyle ilgili genel niyetini gösterdi. Siri, ilk olarak (bir iPhone’u olan) herkes tarafından kullanımı ve erişilebilir bir cep asistanı olarak tanıtıldı. Gerçek hayattaki bir asistan gibi, Siri bireysel kullanıcılar hakkında sürekli daha çok şey öğreniyor. Kişisel bilgileri, zaman içinde hayatı kolaylaştıracak şekilde, kullanıcılara yarının bir sonraki büyük keşfiyle ihtiyaç duydukları kaynakları bir araya getirecek şekilde dahil etmeye çalışıyor.

Siri için Optimizasyon İpuçları

Siri ile başarıyı bulmak için ürünleriniz veya sektörünüz hakkında cevap verilebilecek genel soruları yanıtlamaya başlamalısınız. Ayrıca başarı ölçümlerinizi güncelleyebilirsiniz. Böylece kullanıcılar ilk denemede istedikleri bilgileri bulabilirlerse bu durum kullanıcıları etkileyen bir başarı hikayesine dönüşebilir. Özellikle İphone cihazlara gelen son güncelleme ile birlikte işletmenizin görünürlüğü daha da artabilir. Artık aşağıda bir yuvarlak şeklinde önümüze çıkan Siri, çok daha kolay bir şekilde sizi sonuca götürüyor.

“En yakın pizzacı” diye bir arama gerçekleştirdiğinizde; önünüze gördüğünüz gibi oldukça kolay ulaşılabilir bir pencere çıkacaktır. Bu noktada işletmenizi buna uygun olarak, en basit soruları cevaplayacak şekilde güncellemek faydalı olabilir.

Google Assistant (Google, Android)

Google’ın verdiği söz: “Dünyadaki bilgileri düzenleyin ve evrensel olarak erişilebilir ve faydalı hale getirmek. Başlangıçtan beri amacımız, olabildiğince çok insanın yaşamını önemli ölçüde iyileştiren hizmetler geliştirmektir. Sadece bazıları için değil. Herkes için.”

Çabuk yanıt vermeden hızlı cevaplar bulmak için Google’ın arama motorunu kullanıyoruz. Google Asistan, dünyanın bilgisini daha erişilebilir (7/24) ve bireysel düzeyde sindirilebilir yapmak için tasarlanmıştır. Google Asistan’ı oluştururken, Google daha da kişiselleştirilmiş bir aramanın yolunu açtı.

Ayrıca Google Duplex, yapay zekanın sınırlarını zorlayarak insanlarla doğrudan iletişime geçen yeni asistanların yolunu da açış oldu. Aşağıdaki ses dosyasında rezervasyon yaptırmak için bir arama yapan Google Duplex diyaloğunu dinleyebilirsiniz:

Google Asistan için Optimizasyon İpuçları

Google Asistan ile başarıyı bulmak için, Google algoritma güncellemelerini çok yakından takip etmeniz gerekiyor. Rakiplerden daha iyi performans gösterebileceğiniz benzersiz anahtar kelime aramalarını ve sorgularını saptamak için SEO danışmanlığı da alabilirsiniz.

Danışmanlık almaya ihtiyacınız olup olmadığı konusunda fikriniz yoksa aşağıdaki ücretsiz aracı kullanarak SEO’daki durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz:

 

Alexa (Amazon)

Amazon’un verdiği söz: “Müşterilerin çevirim içi olarak satın almak istedikleri her şeyi keşfedebilecekleri, dünyanın en müşteri odaklı şirketi olmak… işleri daha kolay, daha hızlı, daha iyi ve daha uygun maliyetli hale getirmek için yeni çözümler geliştirmek.”

Alexa Amazon’un ticareti anlayışını mümkün olduğunca kolay ve eğlenceli hale getirme misyonunu yansıtıyor. Amazon, alışverişi doğrudan oturma odasının rahatlığı seviyesine getirerek müşteri odaklı stratejilerini bir adım daha ileriye taşımakla kalmıyor, Alexa’yla extra bir adım daha atıyor.

Alexa Amazon’un, müşteri deneyimlerini geliştirmek ve alıcının karşılaşabileceği pürüzleri ortadan kaldırmak için teknolojik yeteneklerini sürekli olarak yenilemeye ve geliştirmeye kararlı olduğuna dair kanıtlanmış bir üründür.

Bu misyon karşılığını veriyor: Alexa bugünün en çok kullanılan asistanı. Amazon Echo da hızla piyasadaki en baskın sanal asistan olma yolunda ilerlemekte.

Amazon ve Microsoft, Echo cihazlarına Cortana erişimi ve Windows 10 PC’lerde Alexa erişimi sağlayacağını duyurdu. Üçüncü taraf becerileri, Amazon’un en başından beri Alexa stratejisinin büyük bir parçası oldu; platformu geliştiricilere ve teknoloji ortaklarına açtı. Böylelikle internetteki tüm bilgilere erişebilecek ve bir gün kendi sonuçlarını ve olası senaryolarını çıkarabilecek akıllı bir sistem olacak.

Alexa için Optimizasyon İpuçları

Alexa ile başarıyı bulmak için, finansal bilgilere veya belirli ticari anahtar kelimeler üzerine odaklanmanızda fayda var. Alexa Amazon’un eksiksiz ticari yeteneklerine doğrudan bağlantı kurabiliyor. Kullanıcılar da Amazon’da satın alma işlemini daha kolay hale getiren Alexa ile olan etkileşimlerini takdir ediyor.

Cortana (Microsoft, Windows 10)

Microsoft’un verdiği söz: “İş yapmak için ne anlama geldiğini yeniden keşfediyorsunuz ve sizin için doğru çözümleri bulmaya kararlıyız. Yıkıcı ancak sağlam olan çözümler, gerçek sonuçları hızla sunar.”

Microsoft Cortana, Siri’nin çalışma prensiplerine benzer şekilde çalışıyor ancak daha çok doğrudan iş dünyası için tasarlanmış. Cortana’nın yaklaşımı “Artık hiçbir şeyin sınırlanmadığı, yeni yönler ve yeni olasılıklarla dolu olduğu” bir çağda yaşadığımızdır. Cortana, işletmelerin bu olasılıkları anlamalarına yardımcı oluyor ve bunları iş büyümesini desteklemek için tasarlanan diğer Microsoft çözümleriyle birleştiriyor. Çoğu akıllı telefon kullanıcısı Cortana’nın daha iş odaklı ve daha yüksek miktarlarda kullanım oranlarını dikkate alarak, en doğru çalışan dijital asistan olduğunu söylüyor .

Cortana için Optimizasyon İpuçları

Cortana ile başarıyı bulmak için Google Asistanına benzer bir yaklaşım izlemelisiniz, ancak stratejiniz Bing için tasarlanmış olmalıdır. Bu Bing’in algoritmalarını ve ayrıca Satori (Microsoft’un bilgi deposu) gibi Microsoft iş ortaklarıyla ilgili güncellemeleri yakından takip etmenizi gerektirir.

Bu arada Cortana’yı biraz daha ciddiye almanın yararı olur diye düşünmekteyiz. Her ne kadar Google Asistan sıklıkla Cortana’yı gölgede bıraksa da Cortana’nın kullanıcı etkileşimi 2016 ve 2017 sonrasında üç katına çıktı.

Tu Delft araştırmacısı Olya Kudina’ya göre dijital asistanlar hayatımızı sadece iyi şekilde etkilemiyorlar. İletişimi ve ilişki biçimlerine etkisi çok fazla asistanlarla, emir kipi ile konuştuğumuz için ev içi iletişime sandığımızdan daha çok etkisi olabilir. Kudina yaptığı araştırmada, parkta oynarken kaba olan bir çocuğun davranışlarının sebeplerini gözlemlerken “Alexa’ya sesli asistanı nasıl komuta ettiğini gözlemledim ve asistan ışıkları kısma komutunu anlamadığı için gittikçe daha fazla tedirgin olmaya başladım. Ve küçük çocuk ondan sonra tekrarladı…” ifadelerini kullanıyor. Bunun dışında sesli asistanlarda sürekli kadın sesinin kullanılması ve hiç “hayır” dememesi toplumsal cinsiyet rollerinin asistanlara yansıması hakkında çeşitli tartışmalara yol açıyor. Bazı insanlar “teşekkür ederim” gibi doğru iletişim kelimelerinin dijital asistanlar ile kurulacak diyaloglara eklenmesi gerektiğini düşünüyor. Bağlantılı olarak; Q isimli, çift cinsiyetli sese sahip bir ses asistanı piyasaya çıktı. Asistanlar geliştikçe, bu tür asistanlar piyasaya sürülmeye devam edecek gibi gözüküyor.

Sonuç Olarak

Dijital asistanların 2021 yılına kadar 7,5 milyar aktif cihazı geçeceği tahmin ediliyor. Bunun gibi belirgin ipuçları, markaların benzersiz ses stratejileri geliştirmelerine ve öne çıkmalarına yardımcı olacaktır. Mobil, ses, mesajlaşma ve bağlı cihazlar artık her an her yerde bir arada kullanılabiliyor. Bunun diğer bir sonucu da kullanıcıların gündelik hayatlarında yanıt, yardım veya ilham almak istedikleri anların yakın zaman içinde sınırsız hale gelecek olmasıdır. Böylece markalar, mevcut ve potansiyel müşterilerine değerli destek hizmetleri sunmak için her zamankinden daha çok fırsat bulacak. Bu fırsatlardan en iyi şekilde yararlanmak için markaların, müşterilerin ihtiyaçlarını ve isteklerini her zamankinden daha detaylı olarak tahmin etmeleri, onlara sorularını daha sormadan önce yardım etmenin veya yanıt vermenin yollarını keşfetmeleri gerekecek. Dijital asistanlık hizmetleri alışkanlık haline gelirken kullanıcılar ihtiyaçlarını karşılayan, hizmetleri doğru biçim ve zamanda sunabilen markaları seçecek. Bu ihtiyaçları tahmin ederek müşterilerini memnun etme konusunda rakiplerinden çok daha etkili hale gelen işletmeler kazanırken diğerleri kaybedecek!  Kaynak: Think With Google – Dijital Asistanlar Çağında Arama

Markanızı sesli aramalara daha iyi adapte edebilmeniz için, aşağıdaki yazılarımızı okumanızı ve önerdiğimiz aksiyonları hayata geçirmenizi tavsiye ederiz:

Sesli Aramalar İçin SEO Yol Haritası

Sesli Aramalar Aramanın Geleceğini Şekillendiriyor

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir