Sesli Aramalar Aramanın Geleceğini Şekillendiriyor

Sesli arama gittikçe büyüyen, yakın zamanda metin aramadan daha fazla kullanılması beklenen yeni bir hizmet.

google sesli arama

Sesli arama ile kullanıcılar cihazlarını daha hızlı ve rahat kullanıyor, aynı anda birden fazla işlem yapabiliyor ve “cool” göründüklerini düşünüyorlar. Peki sesli arama geleneksel metin aramanın durumunu nasıl etkileyecek? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Sesli Arama ve Sesli Komut Sistemlerinin Hayatımızdaki Yeri

Bilgisayarla konuşmak 80’li yılların fenomenlerindendi. Star Trek filmlerini izlemiş olanlar çok iyi hatırlayacaktır, “hello computer” şeklinde başlayıp karmaşık diyaloglarla ilerleyen sahneler hepimizi heyecanlandırmaya yetiyordu. 2364 yılında geçen bu sahne için artık beklememize gerek kalmadı. Günümüzde artık hem bilgisayarlarla hem de akıllı telefonlarımızla konuşabiliyor, iletişim kurabiliyoruz. Bu iletişim şekillerine bir yenisi eklendi, “sesli arama“. Popüler arama motoru Google da sesli arama özelliğini bir süredir kullanmamızı sağlıyor ve gün geçtikçe birçok dilde sesli arama yapmamıza imkan veriyor.

Sesli aramadaki hata payı geçtiğimiz yıllarda %20 civarındaydı, ancak gün geçtikçe gelişen sesli aramanın kelimeleri algılamadaki performansı arttı ve hata payı %8 civarına kadar geriledi. Ayrıca Google mühendislerinin yaptığı açıklamaya göre sesli arama sadece bir arama terimini algılamakla kalmayacak, arama teriminin devamında gelebilecek sorguları da anlamaya çalışacak.

Hali hazırda kullanmakta olduğumuz gelişmiş sesli komut yazılımları arasında Google Now, Siri ve Contana, oldukça popüler ve başarılı örnekler olarak gösterilebilir. Google da sesli arama özelliğini arama motoruna entegre ederek kullanıcıların daha rahat ve hızlı arama yapmasına odaklanıyor. Sesli aramanın gelişimiyle ilgili önemli birkaç detaya göz atalım:

1- Yazım / İmla Hatalarını Düzeltme:

Hali hazırda “bunu mu demek istediniz?” özelliğiyle kullanmakta olduğumuz yazım düzeltme özelliği, sesli aramada da kullanılır durumda olacak. Birbirine benzeyen kelimelerin ve arama sorgularının ayrıştırılması için daha hassas dinleme yapacak. Örneğin sesli arama ile “Euro 2016” araması yaptığınızda, 2016 Avrupa Futbol şampiyonasıyla ilgili bilgiler çıkabilir, ancak bu turnuva gerçekleşmiyor olsaydı para birimi olan Euro’nun 2016 yılı içindeki kur bilgilerini de görüyor olabilirdiniz.

2- Daha Önce Aranan Terimlerle İlişki Kurma:

Diyelim ki sesli arama ile yaptığınız ilk sorgu “Boğaziçi Köprüsü nerede?” olsun. Sorgunuza karşılık gelen sonuçlar sonrasında da “Fotoğraflarını görmek istiyorum” ve “Kim inşa etmiş?” gibi sorgular eklediğinizde Google ikinci ve üçüncü sorgunuzun Boğaziçi Köprüsüyle ilgili olduğunu anlayarak sonuç sayfasını buna göre değiştirebilecek.

Diğer tarafta Google’ın anlayamadığı türden sorgular da olabilir, “Katrancık Dağı’nın yüksekliği nedir?” sorgusuna yanıt alamayabilirsiniz. Katrancık Dağı, Toroslar’ın bir parçası olduğu için sorgunuz “Akdeniz’deki dağlar” şeklinde olursa Google daha iyi anlayacaktır. Sonrasında Google’a Katrancık Dağı ile ilgili soru sorabilir ve yanıt alabilirsiniz.

3- Lokasyona Bağlı Özelleştirilmiş İçerik

İstanbul Avrupa yakasındasınız ve kaldığınız otelden dışarı çıktınız. Google’a “Atatürk Havalimanı ne kadar uzaklıkta?” diye sorarsanız, Google lokasyon bilgilerinizi alarak en detaylı sonuçları karşınıza çıkaracaktır.

4- Uygulama Bazlı Özelleştirilmiş İçerik

Whatsapp ya da Viber gibi uygulamalarda bir restorandan bahsediyorsanız, o anda Google’a “menüyü göster” sorgusunu yapabilirsiniz ve karşınıza uygulamada bahsettiğiniz restoranın menüsü çıkacaktır.

5- Mevcut Ekrandaki Veriye Bağlı Özelleştirilmiş İçerik

Diyelim ki Wikipedia’da Michael Jordan’ın kariyerini inceliyorsunuz ve Google’a “Michael’ın fotoğraflarını göster” sorgusunu yaptınız. Google, hangi Michael’in fotoğraflarını görmek istediğinizi mevcut ekranınızdaki verileri inceleyerek tespit ediyor ve Michael Jordan’ın görselleri karşınıza çıkıyor.

6- Kişisel Verilere Bağlı İçerikler

Sesli arama ile Google’da kullandığınız tüm hizmetler; Gmail, Google Plus, Google Haritalar ve benzeri birçok hizmet içerisine kaydetmiş olduğunuz kişisel verilerinizi Google’a sorarak öğrenebilirsiniz.

Yakın Zaman İçin Planlanan Ek Özellikler

Yukarıda sıraladığımız özellikler dışında Google, “Etkileşimli Alışveriş” özelliği üzerinde çalışıyor. Bu özellikle örneğin “Bana bol peynirli bir pizza sipariş et”, “38 beden kot pantolon”, “42 numara kışlık siyah bot” gibi sorgular da doğrudan alışveriş yapabileceğiniz kanalların karşınıza çıkmasıyla sonuçlanacak. Henüz geliştirme aşamasında olan bu özelliğin yakında test edilmeye başlandığını görebilirsiniz.

Anahtar Kelimeye Dayalı Aramanın Sonu Mu Geliyor?

Sesli aramanın bu denli gelişmiş olması metin aramanın sonunu mu getiriyor? Özellikle SEO ile içli dışlı olan herkesin aklına ilk bu soru geliyor olabilir. Henüz erken de olsa bu soruya verebileceğimiz birkaç cevap var. Evet, yakında sesli aramanın kullanım oranı gittikçe artacak ve metin aramadan daha fazla hacme sahip olacak. Sesli arama, SEO projelerinin vazgeçilmez bir parçası olmaya doğru ilerliyor dersek yanlış olmaz.

Peki, bir Web sitesini sesli aramaya nasıl entegre edebiliriz? Bu noktada çok kritik faktörler devreye giriyor:

  • Web sitesinin multi platform (masaüstü, akıllı telefon, tablet vb.) destekleyen bir yapıya sahip olması,
  • Web sitesinin tam anlamıyla Mobil Uyumlu olması,
  • Web sitesinin her platformda hızlı yüklenmesi
  • Web sitesindeki içeriğin kullanıcı sorgularına yönelik hazırlanmış olması
  • Web sitesinin Genel SEO kurallarına uygun hazırlanmış olması

Yukarıdaki koşullar Web sitesinin genel yapısını belirlerken, Web sitesindeki içeriğin de sesli aramayla uyumlu olacak şekilde hazırlanması büyük önem taşıyor. Buna göre;

long tail queries in voice search

Daha Spesifik Cümlelere Odaklanın

Web sitenizdeki içerikleri tekil anahtar kelimelere dayalı hazırlamak yerine yukarıda sıklıkla verdiğimiz örneklere benzeyen sorgulara odaklanın. Tekil anahtar kelimelerle doldurulmuş bir sayfa hali hazırda Google’ın pek hoşlanmadığı sayfa türleri olduğu için bu yöntemi kullanmak hem geleneksel SEO’da hem de sesli aramada dezavantaj yaratacaktır.

Schema İşaretçilerini Kullanmaya Çalışın

Schema kodlarını kullanarak sayfanıza ekstra özellikler eklemeyi ve kullanıcının dikkatini çekmeye çalışın. Birçok arama motorunun desteklediği Schema işaretçileri, sesli aramanın doğasına uygun olacak şekilde kullanıcının hızlı karar vermesini sağlayacak verileri sunabilir.

Web Sitenizin Temelini Sağlamlaştırın

Özgün 404 Bulunamadı sayfaları, Sitemap.xml, Robots.txt gibi temel SEO öğelerini kullanmayı unutmayın. Arama motorlarının Web sitenizi daha iyi tarayabilmesi için özellikle Sitemap.xml ve Robots.txt dosyaları büyük önem taşımaktadır. Temel SEO unsurlarını da sağlamlaştırarak sitenizin daha görünür hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

‘Soru – Cevap’ veya ‘Sıkça Sorulan Sorular’ Sayfası Eklemeyi Deneyin

Sesli arama kullanan kullanıcılar arama motoruna sık sık soru soracaktır. ‘Kim’, ‘Nerede’, ‘Nasıl’, ‘Ne zaman’, ‘Neden’ ve benzeri soru köklerine uygun olacak şekilde içerikler barındıran sayfa veya sayfalar oluşturmanız, sesli aramayı kullanmaya başlayan kullanıcılara görünür olmanızı sağlayacaktır.

Soru Cümlelerine Dair Araştırmalar Yapın

Dilin kullanımına ve soru imleçlerine dikkat edin. Türkçe’nin kullanımı İngilizce’den biraz daha farklı olduğundan sorgular daha farklı gelişecektir. Türkçe konuşurken kullanılan soru imleçleri ve kelimelere gelen eklerle birlikte kullanılmayan soru imleçlerini tespit ederek kullanıcıların nasıl sorgulama yapabileceğini keşfetmeye çalışın.

Aramanın Geleceğinde Ne Var?

Buradan baktığımızda sesli aramanın kendini geliştirmeye devam etmesiyle metin arama bir miktar arka planda kalacak gibi görünüyor. Sesli aramanın daha çok ön plana çıkması ve metin aramanın hacim kaybetmesi SEO’nun daha da değerli bir hale geleceğini, değer kazanırken de daha fazla zorlaşacağı anlamına gelmekte. Daha önceki yazılarımızda kullanıcıyı anlamanın en önemli nokta olduğunu sıklıkla belirttik, bundan da sonra en önemli faktör bu olacak gibi görünüyor.

Özellikle genç yaş grubundaki kullanıcıların daha fazla kullanmaya başladığı sesli arama özelliği, çok karmaşık sorgularla karşılaşmanıza sebep olabilir. Yol tarifleri, görseller, menüler, fiyat seçenekleri, ev ödevi için kaynaklar ve benzeri aklınıza gelebilecek binlerce soru artık sesli aramanın kapsamına giriyor. Bu kadar büyük bir potansiyelin dışında kalmamak için kullanıcıları anlamak çok önemli.

Aramanın geleceğinde artık katıksız etkileşim ve hızlı iletişim var. Eğer SEO Uzmanları ve ajansları sesli aramanın yükselen trendini umursamazlarsa onlar için bir gelecek olmayabilir. Uzman ve ajansların anahtar kelime bazlı düşünmeyi bırakarak sesli aramanın potansiyelinden yararlanmak için düşünmeye ve proje geliştirmeye başlaması çok doğru bir hareket olacaktır.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir