Google Mobil Uyumluluk v2.0 Geliyor

Google, mobil uyumluluk güncellemesinin Mayıs 2016 tarihinde daha da güçlenerek çalışmaya devam edeceğini duyurdu.

google-mobil-uyumluluk-algoritma-guncellemesi

Daha önce üzerinde sık sık durduğumuz Mobil Uyumluluk konusu, mobil İnternet kullanıcılarının sayısının hızla artmasından dolayı her geçen gün önem kazanmakta. Bu güncelleme ile birlikte mobil uyumluluğun daha önemli bir mobil sıralama kriteri olarak karşımıza çıkacağını öngörüyoruz. Gelin detaylara hep birlikte göz atalım.

21 Nisan 2015 tarihinde resmen ilan edilen Mobil Uyumluluk Güncellemesi’nin (Mobilegeddon) üzerinden neredeyse bir yıl geçti. Mobil İnternet kullanıcılarının sayısının bilgisayar kullanıcılara göre çok hızlı artması dolayısıyla gerek duyulan güncelleme bir yıla yakın bir süredir çalışıyor ve etkisi yavaş da olsa gözlemlenebilir duruma geldi. Web yöneticilerinin ve tasarımcıların dikkat etmesi gereken en önemli nokta olan mobil uyumluluk, özellikle normal ve mobil organik trafiğini artırmak isteyen Web siteleri için kaçırılmayacak bir fırsat olarak karşımıza çıkıyor.

Güncellemenin mevcut durumunu ele aldığımızda, mobil uyumlu olmayan Web siteleri arama sonuçlarında “mobil uyumlu” olarak işaretlenmiyor. Kullanıcı olarak mobil cihazınızla gezinmekte zorlandığınız bir Web sitesini kullanmak istemeyeceğiniz için büyük kayıplar yaşaması muhtemel olan Web sitelerine bir darbe de Google’dan geliyor. Arama sonuçlarında “mobil uyumlu” olarak etiketlenen Web sitelerinin daha fazla tercih edildiğini söylemek mümkün.

Bir yıl içerisinde dizinine eklenen Web siteleri hakkında veri toplayan Google, Mayıs 2016’da yapacağı algoritma güncellemesini daha hızlı hayata geçirebilir. Son yıllarda çoğu algoritma ve güncellemenin gerçek zamanlı çalıştığını ve ağır ağır ilerlediğini düşünürsek, Mobil Uyumluluk Algoritması’nın da yavaş yavaş uygulanacağını söylemek uygun olurdu. Ancak tahmin ediyoruz ki, bu sefer öyle olmayacak ve mobil uyumlu olmayan Web siteleri daha keskin ve belirgin düşüşler yaşayacaklar. Daha önce analiz ettiğimiz mobil uyumluluk algoritmasına dair en sert düşüşleri yaşayan Web sitelerinden bir örnek verelim:

box office mojo mobil performans
Kaynak: SearchMetrics Suite

IMDB‘nin yan kuruluşu olan Box Office Mojo, uzun süredir mobil uyumlu olmayan tasarımı ile hizmet veriyor ancak mobil uyumluluk güncellemesi sonrasında büyük oranda mobil trafik kaybı yaşamış durumda. Yukarıda gördüğümüz grafik 2015 yılının sonlarını gösteriyor olsa da, bugün baktığımızda Box Office Mojo halen mobil uyumlu değil ve güncelleme öncesinde sahip olduğu görünürlüğü mumla arar durumda.

Siz de böyle bir düşüş yaşamak istemiyorsanız, Web sitenizi Google Mobil Uyumluluk Test Aracıyla test edip sitenizdeki eksiklikleri giderebilir, Mobil Dostu Web Siteleri rehberini inceleyebilirsiniz. Unutmayın, Mobil Uyumluluk bir sıralama kriteri haline geldi ve Web siteniz hala mobil uyumlu değilse, elinizi çabuk tutmanızı tavsiye ederiz.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

WordPress Uzmanı: Buğra Yazar