2019 SEO Rehberi ve Yol Haritası

Dijital pazarlama 2019 yılında büyük ölçüde değişecek. Gittikçe artan rekabet ve bütçeler karşısında dijital varlığınızı sürdürmeniz daha da zorlaşabilir.

seo ve dijital pazarlama trendleri 2019

2019 yılında SEO da dijital dünyanın büyük bir parçası olarak varlığını sürdürüyor ve evrilmeye devam ediyor. Gelin 2019 yılında dijital pazarlama ve SEO alanında bizleri neler bekliyor, hep birlikte inceleyelim.

Dijital dünya birçok farklı unsurun kendi içinde gelişim ve değişim göstermesiyle kendini yenilemeye devam ediyor. Kullanıcı alışkanlıkları, yeni teknolojiler, daha gelişmiş akıllı telefonlar, dijital asistanlar, değişken finansal şartlar ve hayat tarzını etkileyen her şey, dijital dünyanın dinamizmini tetiklemeye devam ediyor. Hepimiz bu değişimin içinde yaşıyoruz ve az çok katkı sağlıyoruz. 2019 yılında SEO, dijital pazarlamanın önemli bir parçası olarak, büyük değişimler yaşamaya devam edecek. Dijital pazarlama ve SEO özelinde 2019 yılında bizi bekleyen önemli trendleri inceleyelim.

Konuya İçerik Bulutu ile birlikte geçtiğimiz ay düzenlediğimiz “SEMrush ile SEO Uyumlu İçerik Nasıl Üretilir?” başlıklı webinar’dan 2019 SEO trendlerini içeren kısa bir kesit ile başlayalım:

https://www.youtube.com/watch?v=VF44LxBGdrQ&t=1ss
2019 SEO Trendleri – İçerik Bulutu Webinarı

Webinarın tamamını izlemek için buraya tıklayabilirsiniz

Evet, artık konuya ısınmış olduğunuza göre, sizi 2019 yılında dijital pazarlama ve SEO konularında bir gezintiye çıkarabiliriz.

1. Omnichannel Pazarlama Önem Kazanacak

Son zamanlarda sıklıkla ifade ettiğimiz bir gerçek var: Dijital pazarlama kapsamına girebilecek herhangi bir yöntem tek başına başarı getirmiyor. Sadece Sosyal Medya’yı kullanmak, sadece dijital reklamlara bel bağlamak veya sadece Arama Motoru Optimizasyonu çalışması yapmak hiçbir getiri sağlamayabilir. 2019’un en büyük gerçeği, çok kanallı planlama yapmak zorunda olmaktır. Omnichannel olarak da bildiğiniz bu planlama yöntemi ile başarıya bir adım daha yakın olmak mümkün. Biraz önce de bahsettiğimiz gibi, tam anlamıyla dijitalleşmeden omnichannel kavramı çok işe yaramayacaktır.

Omnichannel pazarlama sadece dijital kanalları içermez, aklınıza gelebilecek tüm mecraları kullanmanız gerekir. Bundan birkaç yıl öncesine kadar dijital reklam kanalları çok popüler değilken TV, Radyo, basılı yayın ve açık hava reklamcılığının bütçeleri oldukça yüksekti. Dijital reklam yaygınlaştıkça bütçeler daha makul bir noktaya geldi. Böylece çok büyük bütçeler gerektirmeden dijital varlığın desteklenmesi mümkün olabilir.

Ayrıca konunun sadece “reklamcılık” olarak ele alınmaması gerekir. Keza reklamcılıkta “müşteri memnuniyeti” kavramı henüz gerçekleşmemiş bir olaydır. Müşteri memnuniyeti ile olumlu kullanıcı deneyiminin birbirine benzer kavramlar olduğunu düşünürsek, ikisini de gerçekleştirmek için yapılabilecek ne varsa yapmak daha mutlu kullanıcılar anlamına gelir. buna örnek olarak hediye kartları, indirim kodları ve benzeri online-offline ilişkisinin kurulabileceği her türlü senaryo, kullanıcıları memnun etmenin yöntemlerinden sadece birkaçıdır.

2. Dönüşüm Optimizasyonu Çok Daha Önemli Hale Gelecek

“Bir ürünüm var, ürünümün giriş sayfası var, hem SEO yapıyorum hem de reklam yayınlıyorum. Kullanıcıları her yerde yakalıyorum, böylece ürün sayfasını ziyaret ediyorlar. Ürün sayfam ve satın alma butonum o kadar iyi optimize edildi ki, kullanıcı ürünümü kesin satın alır” diye düşünüyorsanız, size kötü bir haberimiz var. Kullanıcıların satın alma gibi dönüşüm kriterlerini ifade eden eylemleri gerçekleştirmesi için gerekli olan şartlar çok değişti. Artık en az iki kavramda yenilikçi olmanız gerekiyor:

1- Mikro anlar: Mikro anları bir kriter olarak ele aldık ancak kendi içinde birçok farklı alt maddeye ayırmak mümkün. Mikro anları, özellikle mobil kullanıcıları hedefleyen, kullanıcıların karar verme mekanizmasını önemli ölçüde etkileyen küçük olaylar ve bu olayların bütünü olarak açıklayabiliriz. Bu konuda verebileceğimiz çok sayıda örnek olabilir, markaya, sektöre, ürüne veya hizmete göre değişen birçok mikro andan bahsedebiliriz. Sizin ve kullanıcılarınızın karşılaştığı mikro anları ancak siz tespit edebilirsiniz.

2- Marka Oluşturmak: Markanızın gerçek ve dijital dünyadaki varlığını kayda değer bir noktaya getirebilmek için yapabileceğiniz her şey, bu kritere dahil oluyor. Marka bilinirliği, güvenilirlik, sadakat, pozitif imaj ve benzeri markanızla ilgili olan her kavram, oluşturduğunuz markanın durumunu açıklamaya yeterli olmaktadır. İyi bir marka oluşturmak mikro anlardan faydalanmanızı sağlarken, kullanıcıyı yakalayabilen mikro anları tespit etmek de markanızı oluşturmaya yardımcı olabilir. Yani her iki kavram birbirini desteklemektedir.

Ayrıca Google’ın marka adının dijital mecralarda sıklıkla geçmesini, markaya ait web sitesinin Google sıralamalarını olumlu yönde etkileyen bir faktör olarak değerlendirdiğini biliyor muydunuz? Google mühendislerinden Garry Illyes tarafından yapılan açıklamayı buradan inceleyebilirsiniz: Marka Adının Geçmesi ve Google Sıralamalarına Etkisi

Google açısından marka adının geçmesi giderek önemli hale geldiğine göre , 2019 yılında dijital yansıması olan PR çalışmalarını düzenli yapmayı tercih edebilirsiniz.

3. Tüm Siteler Mobil Öncelikli İndekslemeyi Tadacak!

Mobil gelecek, gelmek üzere, eli kulağında derken artık gündemin orta yerini işgal ediyor. Google geçtiğimiz yıl itibariyle, bazı istisnai sektörler olmakla birlikte, pek çok web sitesini mobil öncelikli indekslemeye başladı.

Konuyu biraz daha açıklayalım; Geçtiğimiz yıla kadar sitenizin desktop versiyonunu dikkate alan tek bir Google dizini bulunmaktaydı. Bu dizin sitelerin desktop versiyonlarını taramak ve dizinlere eklemek için kullanılan Googlebot (desktop user agent) tarafından oluşturulmaktaydı.

Mobil Googlebot sadece mobil uyumluluk ve diğer mobil sinyallere göre mobil sıralamaları belirliyordu. Ancak hem mobil hem desktop için özünde aynı dizini kullanıyorduk. Bu değişiklikle birlikte Google artık sitenizin mobil versiyonunu baz alarak hem desktop hem de mobil arama sonuçlarını belirlemeye başladı.

Bu gelişme ile sitenizin mobil versiyonuna daha fazla yatırım yapmak durumundasınız. Mobil kullanıcı deneyimini iyileştirirken, mobil site yükleme hızınızı düzenli olarak belirli bir seviyenin üstünde tutmak zorundasınız.

Yükleme hızı konusunda bir girişimde bulunmak isterseniz, şu blog yazımıza göz atabilirsiniz: Sayfa Yükleme Hızı Optimizasyonu Rehberi

4. Google İçerik Kalitesi Güncellemesi Başımıza Dert Açmaya Devam Edecek!

Google’ın 1 Ağustos 2018 tarihinde gerçekleştirdiği önemli algoritma güncellemesi pek çok web sitesinin sıralamalarını ve organik trafiğini olumsuz etkiledi. Google, güncelleme sonrası kayıp yaşayan site sahiplerine, “Search Quality Raters Guideline” ya da Türkçesiyle “Arama Kalitesi Denetleyicisi Rehberi”‘ne göz atmalarını ve içeriklerini yeniden gözden geçirmelerini tavsiye etti.

Rehbere göre Google kaliteli içeriğin tanımını önemli ölçüde güncellemiş durumda. Özellikle finansal ve sağlık ile ilgili tavsiyelerde bulunan blog ve siteler bu güncellemeden en çok etkilenmiş durumdalar. Detaylar için: Google Kaliteli İçeriğin Tanımını Güncelledi

2019 yılında da gözünüz kulağınız Search Quality Raters Guideline’da olmalı. Sık güncellenmiyor, ancak güncellendiğinde arama sonuçlarında atom bombası patlamış etkisi yaratabiliyor. Döküman biraz uzun, 168 sayfa kadar, ancak 2019 yılı bitmeden okuyabilirsiniz diye düşünüyorum:
Search Quality Raters Guideline

5. Sesli Aramalar ve Dijital Asistanlar Önem Kazanacak

17 Aralık 2018 itibariyle Türkçe dil desteği ile Türk kullanıcılar için devreye giren Google Asistan, 2019 yılında oyunun kurallarını değiştirecek gibi görünüyor.

Mobil cihazlarımızda Apple Siri’den sonra beklenen en yetenekli asistan olarak uzun süre beklenen Google Asistan, kullanıcılar için büyük yenilikler sunuyor. Artık sadece sesli arama değil, sesle komut verilebilen asistanlar kullanıcılar için büyük bir yenilik anlamına geliyor.

Elbette bu gelişme SEO stratejisinde önemli dönüşümleri de beraberinde getirecek. SEO stratejisini dijital asistanlar ve sesli aramalara göre oluşturmak isteyenleri, konu ile ilgili oluşturduğumuz rehbere göz atmaya davet ediyorum: Sesli Aramalar için SEO Rehberi

6. Long Tail Anahtar Kelimeler Aramayı Domine Etmeye Devam Edecek

Belirli sayıda popüler arama sorgusundaki sıralama durumlarını düzenli  olarak takip edenlere kötü bir haberimiz var; Ahrefs.com tarafından yapılan çalışmaya göre arama sorgularının %92’si Google’da ayda maksimum 10 kez aranıyor!

Artık tüm stratejimizi popüler arama sorguları üzerine inşa etmek durumunda değiliz. SEO stratejisini bu gelişme ışığı altında yeniden gözden geçirmek isteyenler için bir yol haritası oluşturduk: Long Tail Anahtar Kelimeler Aramayı Domine Ediyor

7. Google My Business Giderek Önem Kazanacak

Kullanıcıların konum bilgisinden yararlanarak dijital pazarlama başarısı elde etmek isteyen deneyimli dijital pazarlamacıların gözdesi, Google My Business ya da Türkçe adıyla “Google Benim İşletmem” hesabıdır.

Mobil aramaların artışına paralel bir şekilde giderek daha fazla önem kazanan yerel SEO, işletmenizin Google My Business hesabının etkili bir şekilde yönetilmesi sayesinde 2019 yılnda çok daha önemli bir silaha dönüşebilir. Google My Business ile ilgili önemli detayları ve ipuçlarını Google My Business Optimizasyonu Rehberi başlıklı blog yazımızda bulabilirsiniz.

2019 Yılı Yol Arkadaşlarınız

Yazıyı daha fazla uzatmamak adına, sadece en önemli trendleri derlemekle yetindik. Gördüğünüz gibi 2019 yılında işiniz hiç de kolay değil. Ancak merak etmeyin, sizler için dijital pazarlama sağlıklı beslenme rehberi oluşturduk. Bu listeyi düzenli takip ettikten sonra bol bol kulaklarımızı çınlatabilirsiniz. Bir favınızı, daha da iyisi bir linkinizi alırız.

Stradiji Blogu: Her hafta gündemdeki bir dijital pazarlama ya da SEO kavramını 1000+ kelimeden daha az olmayacak şekilde değerlendiriyoruz. Prensibimiz özetle şu: “Daha önce denemediğimiz hiçbir şey hakkında yazı yazmamak”. Dolayısıyla yazılarımız daha önce denediğimiz ve başarılı olduğumuz yöntemleri içermektedir. Bültenimize de bekleriz…

Stradiji Flipboard Dergisi: Siz vakit kaybetmeyin diye, 3 yıldır gece gündüz Flipboard dergimizde SEO ve dijital pazarlama ile ilgili önemli makaleleri derliyoruz. En son okuduğumuz ve arşive attığımız makaleler size neyin peşinde olduğumuz hakkında fikir verecektir.

Stradiji SEO Strateji Geliştirme: Linkedin grubumuza gelin, tanış olalım, kaynaşalım. Önemli SEO mevzularına birlikte açıklık getirelim.

Serbay Arda Ayzit: Son dönemde yoğunluktan olsa gerek biraz boşlamış olsa da, sevgili Serbay’ın bültenine abone olmanızı tavsiye ederim. Halihazırdaki yazıları da size yol gösterecektir.

İçerik Bulutu Blogu ve Webinarları: Arkadaşlarım diye söylemiyorum, ücretsiz ve çok kaliteli içerikleri meraklısı ile kah bir blog yazısı ile kah bir webinar ile buluşturuyorlar. Düzenli takip etmenizi tavsiye ederim.

Think With Google: Google’ın Think With Google bülteni her hafta farklı bir konuda gözümüzü açıyor. Farklı bakış açıları geliştirmek açısından düzenli olarak takip etmenizi tavsiye ederim.

Google Dijital Atölye: Dijital pazarlamaya henüz adım atmak üzere olan kişilere, Google’ın bu ücretsiz eğitim kaynağından beslenmelerini tavsiye ederim. Takip etmesi oldukça kolay, bolca video ile birlikte size iyi gelecektir.

SEMrush Academy: Stradiji olarak yaklaşık 3 yıldır SEMrush kullanıyoruz ve herkese kullanmalarını tavsiye ediyoruz. SEMrush Academy ile sadece SEMrush öğrenmiyorsunuz; farklı dijital pazarlama konularında eğitimler alabilirsiniz. SEMrush webinarlarını da kaçırmamanızı tavsiye ederim. Kaçıranlar için Türkçe içerikli bir SEMrush webinarı paylaşayım: Indeksinizin Yonetimi Sizde Olsun

Dijihack : İşi gücü bıraktık, Onedio’nun kıdemli SEO yöneticisi sevgili Metehan Yeşilyurt’un her gün paylaşacağı dijital ipuçlarını bekliyoruz. Size de günlük olarak takip etmenizi tavsiye ederim.

Alper Bozdemir: Linkedin üzerinden yaptığı düzenli dijital pazarlama ve SEO paylaşımları ile dünyada kitap basabilecek ilk kişi olma potansiyeli bulunan Alper’i ve değerli paylaşımlarını muhakkak takip edin.

BoostRoas Blog & Webinar: Şahin Seçil önderliğinde harika bir ekip uyumu ile gerçekten sıradışı işler ve webinarlar düzenliyorlar. Muhakkak takip etmenizi tavsiye ederim.

AnalyticsTurkey.com: Sevgili Berkan Bağcı Analyticsturkey.com web sitesi ile ölçümleme ve optimizasyon konularında referans niteliğinde yazılar kaleme alıyor. Favorilerinize ekleyin!

Orhan Kurulan: Nasıl ki, belli bir yaşın üstündekiler için Türkiye’de Internet demek Mynet demek, benim için de Google Ads demek Orhan Kurulan demek. Dijital pazarlama stratejisi oluşturmak konusunda oldukça maharetli ve yenilikçi yaklaşımıyla öncü olan sevgili Orhan’ı takip etmenizi tavsiye ederim.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir