Uygulamalı SEO Eğitimi

12-13 Ocak tarihleri arasında Maslow Akademi ile birlikte organize edeceğimiz uygulamalı SEO eğitimi sayesinde, 2019 yılında SEO dünyasında sizi ne gibi gelişmelerin beklediğini öğrenebilirsiniz.

Katılımcıların SEO ile ilgili sorunlarını eğitim öncesi öğreneceğiz ve eğitim esnasında bunlara hep birlikte çareler üreteceğiz. Bir tür yol arkadaşlığına düşünmesini hedeflediğimiz bu eğitim sayesinde, hem SEO ile ilgili bilgi ve tecrübenizi arttıracaksınız, hem de SEO ile ilgili yaşadığınız sorunlara çareler bulacaksınız. Konuya ilgi duyanları SEO danışmanlığını aratmayacak bu uygulamalı SEO eğitimine  katılmaya davet ediyoruz.

SEO eğitimi verme konusuna şimdiye kadar hep mesafeli yaklaştım. 10 senedir hemen her gün yeni bir şeyler öğrendiğim, her şeyi bildiğimi iddia ettiğim andan itibaren tepe taklak olacağımı bildiğim bir konuyu, kısıtlı bir zamanda katılımcılara ne şekilde anlatabileceğimi bir türlü bilemedim. En sonunda bir çıkış yolu buldum; uygulamalı ve bir tür yol arkadaşlığına dönüşecek bir SEO eğitim programı hazırlamanın bana en uygun yöntem olduğuna karar verdim. Kurumsal SEO eğitimlerimizde defalarca yaptığımız ve başarılı olduğumuz bu yöntemi, bireysel katılımcılara da sunmamız gerektiğini fark ettim.

Uygulamalı SEO Eğitimi

Bana göre bir SEO eğitimi olabildiğince pratik olmalı ve katılımcıların SEO sorunlarına çareler üretecek şekilde kurgulanmalı. Bunu yapmanın yöntemlerinden birisi, katılımcılarla eğitim öncesi tek tek iletişime geçmek ve SEO ile ilgili sorunlarını tespit etmek. Bu sorunlara eğitim öncesi çareler üretmeye çalışmak ve eğitim esnasında bunları tüm katılımcılarla paylaşmak ve vaka analizi yapmak. Bu şekilde tüm katılımcılar için farklı site ve senaryoları barındıran, zengin içerikli ve pratik uygulamalarla dolu bir SEO eğitimi almış olacaklar.

Bahsettiğim yöntem bizim açımızdan en zahmetli ve zaman alıcı olanı. Zira eğitim öncesi her bir katılımcı sitesini bir müşteri sitesi gibi analiz etmeniz, olası eksikleri tespit etmeniz ve bunlara yönelik öneriler oluşturmanız gerekiyor. Ancak Stradiji olarak bize en uygun yöntemin bu olduğuna karar verdik. 12-13 Ocak tarihlerinde Bostancı Kamara’da Maslow Akademi ile birlikte Uygulamalı SEO Atölyesi organize ettik.

SEO Eğitimi – 12 Ocak Cumartesi

İlk gün programını şu şekilde oluşturduk, bunu yaparken amacımız katılımcıların 2019 yılındaki fırsatları daha iyi görmesini sağlamak:

 • 2019 yılı için SEO’nun tanımı ve bizi bekleyen olası gelişmeler (mobil öncelikli indeksleme, sesli aramalar, javascript SEO, vb)
 • Örnek bir SEO projesi üzerinden giderek ziyaretçi ve müşteri yolculukları, “persona” ve “searcher intent” kavramlarının açıklanması.
 • Site Bilgi Mimarisi nedir ve SEO İçin neden önemlidir?
 • AMP Nedir? Tüm siteler için uygun mudur?
 • SEO Araçlarının Tanıtılması – SEMrush

SEO araçları bölümünü biraz açmak gerek; 2022’nin En İyi Ücretli ve Ücretsiz SEO Araçları yazımızda da belirttiğimiz gibi, SEO projelerinde kullanabileceğiniz yüzlerce araç var. Bunların hepsini bir SEO eğitiminde tanıtmaya kalkmak gerçekçi olmayacağı gibi, aynı zamanda katılımcıların kafasının fena halde karışmasına yol açabilir.

Bu noktada tercihimiz 3 yıldır kullandığımız, uzmanlaştığımız ve gerçekten işe yaradığına ikna olduğumuz Semrush aracı üzerinden ilerlemek oldu. Elbette Screaming Frog, Google Search Console, Google Page Speed Insights, Google Lighthouse, Google Yapısal Veri Test Aracı vb. araçları da kullanıyor olacağız. Ancak pek çok farklı SEO çalışmasını aynı anda yürütmeye imkan vermesi açısından SEMrush aracı üzerinden ilerlemenin katılımcılara eğitim sonrasında en az maliyet getiren çözüm olduğuna karar verdik.

Önemli SEMrush Fonksiyonları:

SEMrush ile organik trafik, SEO görünürlük, anahtar kelime, backlink ve ziyaretçi trafiği analizlerini nasıl yapabileceğinizi öğreneceksiniz:

 • Organic Research: Organik arama görünürlüğü ve rakip site analizi nasıl yapılır?
 • Keyword Analytics: Arama kelimesi sorgulama, trend ve mevsimsellik analizi nasıl yapılır?
 • Backlinks: Backlink analizi nasıl yapılır?
 • Organic Traffic Insights: Google Analytics ve Search Console erişimi ile SEMrush üzerinden en çok organik trafik getiren açılış sayfalarının analizi nasıl yapılır?
 • Traffic Analytics: Ziyaretçi trafiği, rakip site ve pazar analizleri nasıl yapılır?
 • SEMrush Sensor: Olası Google güncellemeleri ile ilgili Semrush’ın erken uyarı sistemi Aracı etkin bir şekilde nasıl kullanabileceğinizi öğreneceksiniz.

SEMrush ile İçerik Geliştirme:

Bu bölümde oluşturmayı planladığınız içerikler için fikirler edinip, sonrasında onları en iyi şekilde nasıl optimize edebileceğinizi öğreneceksiniz.

 • Keyword Magic Tool: Anahtar kelime araştırma rutininizi basitleştirmek için tasarlanan bu araçla, tek bir anahtar kelimeden yola çıkarak bir anahtar kelime listesini nasıl oluşturabileceğinizi öğreneceksiniz.
 • SEO Content Template: Web sitenize trafik getirecek SEO dostu içerikler için şablonlar oluşturmanıza yardımcı olacak şekilde tasarlanmış bu araç sayesinde, sadece hedef anahtar kelimelerinizi girerek oluşturmanız gereken içerikler hakkında öneriler almayı ve bunları etkin bir şekilde hayata nasıl geçirebileceğinizi öğreneceksiniz.
 • On Page SEO Checker: Site Üstü SEO analizi yapan bu araç, web sitenizde bulunan içeriklerin hedef arama kelimelerindeki sıralamalarını yükseltmek için öneriler oluşturur. Aracı nasıl etkin bir şekilde kullanabileceğinizi öğreneceksiniz.
 • PDF Reports: Bu araç, resim ve metin ekleyerek daha önce oluşturulmuş PDF raporlarını değiştirmenize ve düzenli e-postalar planlamanıza olanak sağlar. Aracı yakından tanıyarak örnek raporlar oluşturacaksınız.

SEMrush ile Ölçümleme ve Takip:

Bu bölümde keyword hedefleriniz doğrultusunda oluşturduğunuz anahtar kelime listesinin Google sıralamalarının takibini SEMrush ile nasıl yapabileceğinizi öğreneceksiniz. Düzenli site üstü SEO kontrollerini, backlink ve içerik analizlerini nasıl yapabileceğinizi öğreneceksiniz.

 • Position Tracking: Hedeflediğiniz keyword’lerin Google sıralamalarını hem kendi siteniz hem de rakip siteler için mobil ve desktop kırılımlı olarak nasıl takip edebileceğinizi öğreneceksiniz.
 • Site Audit: Web sitenizin teknik ve sayfa içi sorunlarını analiz eden SEMrush Site Audit aracının yardımıyla web sitenizin sağlığını kontrol ederek nasıl geliştirebileceğinizi öğreneceksiniz.
 • Backlink Audit: Web sitenizin sıralamasına zarar verebilecek kötü backlink’leri keşfetmenize ve bunlardan kurtulmanıza yardımcı olacak şekilde tasarlanan bu araç ile backlink profilinizi nasıl temiz tutabileceğinizi öğreneceksiniz.
 • Content Analyzer: Web sitenizde yayımladığınız içerikleri ve harici web sitelerindeki yansımalarını inceleyerek, içerik kampanyalarınızın verimliliğinizi ölçmenize yardımcı olur. İçeriklerinizin hem okuyucularla hem de arama motorları ile olan etkileşimini araç üzerinden nasıl takip edebileceğinizi öğreneceksiniz.

Pratik Uygulamalı SEO Eğitimi – 13 Ocak Pazar

İkinci günü tamamen pratik seanslarına ayırdık. Katılımcıların halihazırdaki SEO sorunları ve eğitim sonrası hedef ve beklentileri doğrultusunda tamamen uygulama odaklı bir akış oluşacak. Amacımız farklı senaryolar üzerinde çalışmak suretiyle, tüm katılımcıların SEO bilgi ve tecrübesinin artmasının sağlanması. Katılımcıların interaktif bir şekilde eğitime dahil edilmesi ve birbirleriyle tecrübelerini paylaşmalarının ayrı bir zenginlik yaratacağını düşünüyorum.

Son Söz: Eğitim Şart!

Halihazırda SEO ile ilgili çözüm üretmekte zorlandığınız bir sorununuz varsa ve danışmanlık bütçesi ayırmak şuan için mümkün görünmüyorsa, sırf bu sorununuza çözüm bulabilmeniz için dahi eğitime katılmanızı tavsiye ederim. Bence çok güzel olacak; 2019 yılında SEO’da bizleri ne gibi gelişmelerin beklediğine bakacağız. Eğlenerek öğreneceğiz ve katılımcıların SEO ile ilgili sorunlarına hep birlikte çareler üreteceğiz. Konuya ilgi duyanları beklerim.

 

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir