Stradiji Searchmetrics’in Yeni Partner Programına Kabul Edilen İlk Türk SEO Ajansı Oldu

Bugün size bizim için gurur verici bir gelişmeyi biraz geç de olsa müjdelemek istedim. Stradiji olarak Searchmetrics‘in yeni partner programına kabul edilen ilk Türk SEO ajansı olduk.

Bu işbirliğinin Türkiye’deki SEO sektörüne getireceği yenilikler hakkında siz değerli okuyucularımızı bilgilendirmek istedim.

Stradiji olarak 2010 yılında yola çıkarken ne çok para kazanmayı, ne de milyarder olmayı hedeflemiştik. Kendimize tek bir hedef koymuştuk; Sevdiğimiz bir işi yaparak Türkiye’de dünya standartlarında SEO hizmeti sunmak. Para bunu başardıktan sonra nasıl olsa bir şekilde gelecekti. Tabi vergilerin bu kadar yüksek olabileceğini tahmin edememiştim o zamanlar 🙂

SEO’daki gelişmeleri uzun süredir takip edenler çok iyi bilenler; 2010 yılında yaptığımız SEO idiyse, şuan yaptığımıza ne demeli? İnanın en ufak bir fikrim yok. Bu durumu Messi ile sıradan bir futbolcu arasındaki farka benzetebiliriz. Messi futbolcuysa, diğerleri neci? 🙂

2010 yılından bugüne kadar yüzlerce SEO projesinde, kan, ter, göz yaşı döktük. Kimilerinde işler umduğumuz gibi gitti ve başarı elde ettik, kimi zaman ise teşhislerimizde hata yaptık ve başarısız olduk. Ama tek bir şeyi unutmadık; her hatadan bir ders çıkartmak lazım. Biz de hatalarımızdan ve kayıplarımızdan öğrene öğrene bugüne kadar geldik.

Bu süreçte pek çok SEO aracı tecrübe etme şansımız oldu; bir bölümü çok yetersizdi. Bir bölümü ise o günkü tecrübemizle bize çok faydalı göründü. Zaman içerisinde SEO tecrübemiz arttıkça kullandığımız her araç bizi kesmemeye başlad. Her birinin defolarını ve eksiklerini bulmaya başladık.

Searchmetrics ile tanışıklığımız işte tam da SEO araçlarından umudumuzu yitirmeye başladığımız geçtiğimiz yılın Haziran ayına denk geldi. O zamana kadar Moz, SEO Powersuite, Raven ve adını unuttuğum sayısız SEO aracını kullanmış ve hiçbirinden tam anlamıyla tatmin olmamıştık.

İtiraf etmem gerekir ki, Searchmetrics ile aşkımız da biraz sancılı başladı. Geçtiğimiz yıl Searchmetrics kullanmaya başladığımızda Türkiye pazarı onlar için küçük ve ihmal edilebilecek bir pazardı. Bunu pek çok verinin n/a (not available) olarak gelmesinden anlamıştık, lâkin kendilerine bir şans vermek istedik. Zira düzgün çalışması durumunda SEO açısından büyük bir potansiyeli vardı. Aynı anda hem site üstü hatalarını kontrol edebiliyor, hem sıralama raporları hazırlayabiliyor, tüm bunları yaparken herhangi bir web sitesinin 2 senelik SEO performansını büyük bir netlikle görmemizi sağlıyordu.

Bizim açımızdan bu aşamada devam edip etmeme konusunda belirleyici olan iki şey vardı; Birincisi hataları düzeltmek konusunda gösterdikleri ilgi ve çaba, ikincisi ise bize atamış oldukları müşteri başarısı yöneticisi (Client Success Manager) Andre Kruger ile olan iyi diyaloğumuzdu.

Searchmetrics’in kurucusu ve SEOZONE vesilesiyle İstanbul’da tanışma vesilesi bulduğumuz Marcus Tober’in Searchmetrics’i tanıtan, benim de hoşuma giden bir ifadesi var: “Searchmetrics Ferrari kullanmaya benzer, herkes hakkını vererek kullanamaz, gazı köklersen, kaza yapman işten bile değil”.

Gerçekten de çok doğru; bunu halihazırda Searchmetrics kullananlar ya da kullanmaya çalışanlar çok iyi bileceklerdir. Ne kadar deneyimli bir SEO uzmanı olursanız olun, Searchmetrics kullanmak için öncelikle Searchmetrics jargonuna hakim olmanız gerekiyor. Biz de bu anlamda başlarda ciddi zorluklar yaşadık; geçtiğimiz yılın Kasım ayında atladım Paris’e gittim, Searchmetrics yeşil kuşak sertifika programına katıldım. Türkiye’den ilk yeşil kuşak Searchmetrics kullanıcısı oldum. Meraklısını sertifika yolculuğum üzerine buraya alalım, Paris o zamanlar bu kadar güvensiz bir yer değildi.

Sertifika sonrası Searchmetrics’in gerçek potansiyelini gördük ve gözlerimiz açıldı diyebilirim. Daha verimli şekilde kullandıkça, hem Searchmetrics ile hizmet verdiğimiz müşterilerimizin memnuniyeti arttı, hem de ekibimize sanki birkaç yeni arkadaş katılmış gibi üretken ve verimli bir SEO ajansına dönüştük. Searchmetrics sayesinde performans artışı sağladığımız, sigorta sektörü gibi zorlu bir sektörde bir yıl gibi kısa bir sürede başarı elde ettiğimiz mutlu müşterilerimizden Koalay.com‘un Searchmetrics sitesinde yayımlanan başarı hikayesini okuyabilirsiniz.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken Searchmetrics’in Türkiye’ye olan ilgisi geçtiğimiz yıl katıldıkları SEOZONE 2014 konferansı ile birlikte arttı. Türkiye’nin gerçek potansiyelini görmeye, Türkiye ile ilgili verilerini daha güncel tutmaya başladılar. Türkiye ziyaretleri sıklaştı. İşte biz de tam da bu aşamada onlara Türkiye pazarının önemini anlatan, kaliteli hizmet sunan bir SEO ajansı olarak ilgilerini çektik. Yeni Partner programına davet edildik ve bir takım aşamaları geçtikten, Berlin merkez ofislerinde satış sertifikamızı başarıyla aldıktan sonra, Türkiye’den yeni partner programlarına kabul edilen ilk Türk SEO ajansı olduk. Bu süreçte bu sene yazdığı 100’ü aşkın Stradiji blog yazısı ile âdeta bir yazı makinesine dönüşen Emre Ercan’da sarı kuşak Searchmetrics sertifikasını aldı ve deneyimli bir Searchmetrics kullanıcısı haline geldi.

Nihayet bu seneki SEOZONE 2015‘te Searchmetrics’in ilgisi doruk noktasına ulaştı. Diamond sponsor oldular ve kurucu Marcus Tober dahil olmak üzere toplam 4 çalışanları ile etkinlik boyunca boy gösterdiler. Sadece Searchmetrics değil başta Deep Crawl, SEO Monitor, Onpage.org olmak üzere pek çok SEO firmasının SEOZONE etkinliğine ilgisi büyük oldu (Bu vesileyle Yiğit Konur ve SEOZEO ekibini tekrar kutlamak isterim, gerçekten önemli bir işe imza attılar!)

Peki tüm bu gelişmeler ne anlama geliyor? Bizim için büyük, insanlık için küçük bu ortaklık Türkiye’deki SEO pazarı açısından ne gibi yenilikler getirecek? Birkaç maddede özetlemeye çalıştım:

  • İçeride biz birbirimizi yesek de, dışarıdan bakıldığında Türkiye çok büyük İnternet pazarı. Avrupa ve Amerika’da stabil bir büyüme hızı olan SEO firmaları Türkiye’de önemli bir oyuncu olmaya çalışıyorlar. Bu ise bu firmaların Türkiye ile daha doğru veriler sağlaması,  n / a’ların azalacak olması anlamına geliyor. Bu Türkiye’deki SEO sektörünün dünya standartlarına ulaşması açısından da çok önemli bir gelişme. Lâkin Türk İnternet sektörünün SEO konusunda yeterli bilgi ve donanıma sahip olmadığını düşünüyoruz. Bu konuda bilgilendirme çalışmalarımıza hız vereceğiz.
  • Searchmetrics sitesinde bulunan ortaklık sayfamız ile yurtdışından daha rahat ulaşabilen bir SEO ajansı olduk: https://www.searchmetrics.com/partners/find-partner/turkey/stradiji/ 
  • Searchmetrics’in Türkiye’deki partnerlerinden biri olarak Searchmetrics ile ilgili olarak Türk İnternet sektörünü  bilgilendirmeye eskisinden çok daha hızlı olarak devam edeceğiz. Blogumuza bir Searchmetrics kategorisi eklemek, güncel Searchmetrics analiz raporlarını yorumlarımızı da katarak okucularımızla buluşturmak da planlarımız arasında.
  • Mobil SEO giderek önem kazanıyor, ancak Searchmetrics şuan dünyada sadece 4 ülke için yeterli mobil SEO bilgisi paylaşıyor. Türkiye’nin de bu kapsama dahil olması için kafalarında boza pişirmeye tam gaz devam edeceğiz 🙂
  • Deneyimli bir Searchmetrics kullanıcı ajans olarak Searchmetrics kullanımı konusunda sıkıntı yaşayan Türk firmalarına ve ajanslarına desteğimizi devam ettireceğiz.
  • Flipboard dergimiz ile güncel SEO gelişmelerini yayımlamaya devam edeceğiz, henüz takip etmiyorsanız muhakkak tavsiye ederim:  STRADIJI SEO MAGAZINE
  • Mobil uygulamamız yolda. SEO ile ilgili güncel haberler elinizin altında olsa fena mı olur? 🙂
  • Stradiji olarak bu yolculukta tek başımıza değiliz, Sherpa gibi UX – UX Analytics konularında bana göre dünya standartlarında iş yapan ve her vesileyle kendileriyle ne kadar gurur duyduğumu ifade ettiğim iş ortaklarımız var. Onlarla çıkmış olduğumuz bu yolculukta kol kola yürümeye  devam edeceğiz.

Bu işbirliğinin Türkiye’deki SEO sektörüne yeni bir soluk getirmesini diliyorum. Bizi izlemeye devam edin 🙂

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner