SEO’nun Geleceği: Ziyaretçilerin Beklentilerini Keşfetmek

Son birkaç yıl içinde Google arama motoru kullanıcıların ihtiyaçlarını ve arama tecrübelerini dikkate alacak şekilde evrim geçirdi; değerli ve ziyaretçi beklentisini karşılayan içeriği ödüllendirmeye başladı.

kullanici-egilimi-ve-seo

Geleceğin SEO’sunda başarılı olmak ve Google’dan geçerli not almak istiyorsanız, ziyaretçilerinizin beklentilerini hızlıca keşfetmeli ve onları kelimenin tam anlamıyla cezbetmelisiniz. Gelin hedef kitlenizin niyetini hızlıca keşfetmek ve Google’da bulunabilir içerik üretmenin yöntemlerine birlikte göz atalım.

Son yıllarda arama motorları kullanıcıların ihtiyaçları ve arama deneyimine göre optimize ediliyor. Örneğin Google, özgün, kaliteli ve okurlara hitap eden içeriği ödüllendirmeye başlıyor.  Çünkü arama motoru aracılığıyla bir Web sitesine gelen kullanıcı, beklentisinin karşılanmaması durumunda sadece Web sitesi hakkında negatif düşünceye sahip olmuyor, kendisini o siteye yönlendiren arama motoruna da aynı gözle bakmaya başlıyor. Basitçe düşünün; bir şarkının sözlerini arıyorsunuz ve arama motoruna size yol gösterebilecek birkaç anahtar kelime yazıyorsunuz. Ancak karşınıza çıkan ilk 10 sonuç aradığınız şarkıyla tamamen ilgisiz sayfaları gösteriyor. Bu durumda ne yapardınız? Arama motorunu değiştirmeyi düşünürdünüz değil mi?

Çünkü aradığınızı bulamamakla kalmadı, size zaman kaybettirdi. Böyle bir durumda iki suçlu vardır; kullanıcıyı hedeflemeyen Web siteleri ve kullanıcıya aradığını hızlıca sunamayan arama motoru. Bu yüzden Google ve diğer popüler arama motorları yıllar boyu süren çalışmalarında yüzlerce algoritma üzerinde çalışıyor ve kullanıcılara en doğru sonucu sunmak için uğraşıyor.

Kullanıcı Personaları, Karakterler ve Gruplandırma

Söz konusu algoritmalar doğru uygulanan bir SEO projesiyle birlikte bir Web sitesinin performansını inanılmaz düzeyde artırabilir. Buradaki püf noktası, “kullanıcının niyetini” anlamaktır. Kullanıcının niyetini anlamak için de, kullanıcıyı biraz daha yakından tanımanızda fayda var. Modern analiz araçları Web sitenize gelen kullanıcılar hakkında detaylı bilgiler verseler de, bazı önemli detayları gösteremeyebilirler. Bu durumda kullanıcılarınızı daha iyi tanıyabilmek adına “persona”lar oluşturabilir ve bu karakterler üzerine çeşitli senaryolar kurabilirsiniz. Oluşturacağınız personalar kişisel tecrübelerinizden yola çıkarak çeşitli özellikler verdiğiniz karakterler olabilir.

Örneklemek gerekirse her karakterin değişmez ve değişken özellikleri vardır. Yaş, cinsiyet, coğrafi konum ve belirli alışkanlıklar değişmez özelliklere dahil olur:

– 20 – 35 yaş grubu arası, Kadın, büyük şehirde yaşayan, alışveriş yapmayı seven, spor yapmayı seven ve benzeri…

Bu gruba dahil olan kullanıcıların değişmez ve değişken özellikleri bir arada olabilir:

– Saat 12:00 – 13:00 arasında Web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar (S grubu) -> Öğle yemeği yerken sitenizi ziyaret eden kullanıcılar (S-ÖY grubu) -> Saat 12-13 arasında öğle yemeği yerken sitenizi ziyaret eden kadın kullanıcılar (S-ÖY-K grubu) -> Yaz mevsiminde Tekstil , Kış mevsiminde kozmetik ürünleriyle ilgilenen kadın kullanıcılar (S-ÖY-K-T-KZ grubu)

Bir de bu gruplardan bağımsız gibi görünen ancak tamamiyle İnternet kullanım alışkanlıklarına dahil edebileceğimiz kullanıcı grupları oluşturabiliriz:

– Yavaş yüklenen Web sitelerini kapatma eğilimi olan kullanıcılar, çok fazla reklam bulunan sayfalardan çıkma eğiliminde olan kullanıcılar, indirim veya fırsatlarla daha fazla ilgili olan kullanıcılar, eksik yazılı içerik, eksik iletişim bilgisi ve benzeri eksiklikler gördüğünde kuşku duyan ve güven sorunu ortaya çıkan kullanıcılar ve benzeri…

Yukarıda örneklemeye çalıştığımız personaya ait özellikler çeşitlendirilebilir ve artırılabilir. Ortaya çıkan bir persona grubunu diğer gruplardan ayrı tutabilirsiniz ve hepsine özel kampanyalar oluşturabilirsiniz. Kullanıcının özelliklerini daha iyi algılamak, kullanıcılarınızın sitenizdeki hareketlerini anlamak, sorun yaşanan bölümleri tespit edip ona yönelik iyileştirmeler yapmak Web sitenizi daha iyi duruma getirebilir. Ayrıca grupladığınız kullanıcılarınızı hedeflediğiniz özel çalışmalar da sadakat ve satış açısından başarıya ulaşmanızı sağlayabilir.

Eğer bir satış yapmıyorsanız, yani e-ticaretle ilginiz yoksa, kullanıcılarınıza kaliteli içerik sunabilir ve bir okur kitlesi elde etmeyi deneyebilirsiniz. Burada tek başına “kaliteli içerik” yeterli değildir, az önce bahsettiğimiz bazı özelliklerin de dikkate alınması gerekir. Sitenizde okunabilirliği yüksek kaliteli içerik mevcut ancak tasarımınız kullanışsızsa veya siteniz çok yavaş yükleniyorsa, kullanıcının negatif eğilim gösterdiği kümeye dahil olma riski taşırsınız.

Kullanıcıyı tanımak adına sorabileceğiniz sorular şunlar olabilir:

 • Kullanıcının en çok hoşlanmadığı şeyler nelerdir?
 • Geçmişte hangi ürün veya hizmetleri kullanmış olabilirler?
 • Bu ürün ve hizmetleri kullanma veya kullanmayı bırakma sebepleri nelerdir?
 • Ne tür ürün, hizmet çözüm veya kampanyalar o kullanıcıların işine yaramaz?

Sağlıklı bir gruplandırmayla ortaya çıkan personalar, içeriğinizin yeterli seviyeye ulaşması için size büyük yardım sağlayacaktır.

Kitlenizin Eğilimini ve Niyetini Belirlemek

Günümüzü modern arama motorları, her arama sorgusundaki soruları baz alarak ilgili içeriği sağlayabilecek sayfaları birbiriyle ilişkilendirmeye çalışırlar. Geçmişte anahtar kelime bazlı çalışan arama motorları bu kadar başarılı değildi, çünkü kolaylıkla suistimal edilebilecek bir yapıyla çalışıyorlardı.

Belki hatırlarsınız, yine bir şarkı sözünü aramak için arama motoruna girip bir Web sayfasına ulaştığınızda, 3 kıta şarkı sözü haricinde yüzlerce anahtar kelimenin bulunduğu sayfalar vardı. Bu sayfalar şimdi büyük oranda ortadan kalkmış olsa da, hala aynı ve benzer yöntemleri kullanmaya çalışan veya farkında olmadan kullanan Web siteleri olduğunu görüyoruz. İşte size bir örnek:

keyword-abuse

Geçmişte anahtar kelime eşleşmesiyle ulaşabileceğiniz çok sayıda site varken, şimdi durum “semantik” olarak adlandırılan anlamsal eşleşmeye evrildi. Bir kelimenin birden fazla anlamı olmasıyla veya o kelimenin yanına gelen diğer kelimeyle birlikte anlamının değişmesiyle ilgili olan bu durum, kullanıcıları anlamanın ne kadar önemli olduğunu vurgulamak adına yeterli olabilir.

Ayrıca kullanıcılar artık arama motorlarına sorular sormakta ve cevaplar alabilmekteler. Arama motoru da kullanıcıların alışkanlıklarını bildiğinden, kullanıcılarına hızlıca cevap verebilmektedir. Bir şehirdeki veya ülkedeki hava durumu, bir basketbol maçının skorunu, bir restorana olan uzaklığınızı veya gideceğiniz yer için yol tarifini hızlıca öğrenebilmenizi sağlamaktalar.

Arama motorlarının hızlıca cevap vermesinin mümkün olmadığı durumlarda Web sitenizin içeriği devreye girmektedir. Daha önce oluşturduğunuz persona gruplarına yönelik hazırlanmış içeriğinizle, teknik altyapısı güçlü, kullanışlı tasarımı olan ve özel kampanya veya fırsatları barındıran veya özgün ve kaliteli içeriği olan sayfalarınız kullanıcıların amaçlarını gerçekleştirmesini sağlayabilecektir.

Örneklendirmek gerekirse:

 • Yakınımdaki Çin Restoranı
  • Kullanıcının karnı aç, yemek yapmak istemiyor, dışarıda ve özellikle bir Çin restoranında yemek istiyor.
 • En güvenilir kadın kuaförü
  • Kullanıcı kadın, saçını yaptırmak istiyor ve güvenebileceği bir kuaför arıyor
 • Merkür geri hareketi
  • Kullanıcı astrolojiyle ilgileniyor ve merkür’ün geri hareketinin ne zaman gerçekleştiğini öğrenmek istiyor

Yukarıdaki örnekler ilk aklımıza gelen açıklamaları içeriyor olsa da, bazen düşündüğünüz gibi olmayabilir. Örneğin Çin restoranı arayan kullanıcı dışarı çıkıp yemek yerine evine sipariş vermek istiyor olabilir. Kadın kuaförü arayan kişi erkek olabilir ve kız kardeşi için güvenilir bir kuaför bulmak istiyor olabilir. Merkür geri hareketini arayan kişi astrolojiyle değil, astronomiyle ilgileniyor olabilir. Bu gibi ihtimalleri de göz önünde bulundurarak hazırladığınız içeriğin daha fazla ilgi çekmesi muhtemeldir.

Kullanıcının Niyeti ve Anahtar Kelimeler

Öncelikle şunu söylemek isteriz: Google’a girilen her anahtar kelime aslında bir sorudan ibarettir. Anahtar kelimelerin illa bir soru formatında olması gerekmez, sonunda soru işareti olması şart değildir. “Ramazan Bayramı” şeklinde yapılan bir arama aslında Ramazan Bayramı’nın hangi tarihte başladığını veya hangi tarihte bittiğini soruyor olabilir. Kullanıcının niyeti bir konuyu veya durumu öğrenmek, o konu veya durum hakkında bilgi sahibi olmaktır. Kullanıcı bir bilgisayar markasını ve modelini aradığında o bilgisayarın sadece teknik özelliklerini veya sadece fiyatını öğrenmek istiyor olabilir. Bazı kullanıcılar her ikisini öğrenmeyi amaçlarken, bazıları da sadece o model hakkında yapılan yorumları okumayı amaçlıyor olabilir. Web sitenizde bu tür ön plana çıkan kullanıcı niyetlerini barındıran bir yapıya sahipseniz ve öncelikle merak edilen soruların cevaplarını ön plana çıkarabilen bir tasarıma sahipseniz, bir adım öndesiniz demektir.

Bu noktada anahtar kelimeler yardımınıza koşabilir.

anahtar-kelime-arama-yardimci-kelimeler

Yukarıdaki örnek oldukça basit olsa da, kullanıcıların ne tür aramalar yaptığına dair size fikir verecektir. Ayrıca hedeflediğiniz anahtar kelimede sizin daha üstünüzde çıkan Web sitelerine ve rakip Web sitelerine bakarak içerik karşılaştırması yapabilirsiniz. Ancak belirtmek isteriz ki, tüm stratejinizi anahtar kelimeler üzerine kurgulamayın. Detaylı inceleme için Anahtar Kelimeler ve SEO başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Sonuç – Kullanıcılar, Arama Motorları ve Anahtar Kelimeler

Bulunduğunuz pazarda daha fazla pay kazanmak, mevcut müşterilerinizi korumak ve yeni müşteriler elde edebilmek için tüm içeriğinizin kullanıcılarınıza yönelik olduğundan emin olun. Ayrıca içeriğinizin arama motorları tarafından kolaylıkla tespit edilebilecek durumda olmasını sağlayın.

Anlamlı olabilecek anahtar kelimelerin araştırılması ve değerlendirilmesi, içerik oluştururken zamandan ve bütçeden tasarruf etmenizi mümkün kılar. SEO stratejilerinin geleceği kullanıcıların niyetine ve içeriğinizin kalitesine odaklanmalıdır. Müşterilerinizin aradıkları içeriği sunmak için kullanıcı gruplarını ve anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz. Böylece daha fazla trafik çekebilir ve daha fazla satış yapma / daha fazla okuyucuya sahip olma şansını yakalayabilirsiniz.

 

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir