Anahtar Kelimeler ve SEO

Arama motoru optimizasyonu (SEO) genellikle arama sonuçları sayfalarında yüksek sıralamalar elde etmeye odaklanmıştır. Ancak anahtar kelimelere gereğinden fazla takıntılı olmak, SEO projesini çıkmaza götürebilecek bir durumdur. Gelin bu durumun olumsuz yönlerini hep beraber inceleyelim.

anahtar-kelime-siralama-takintisi

Anahtar kelime sıralaması, SEO’daki en abartılmış ve yanlış kullanılmış metriklerden biridir. Anahtar kelimelerin sıralaması, arama motrundaki sıralamayı takip etmek önemlidir, ancak bu metriği çok fazla vurgulamak sorun yaratmaktadır. SEO söz konusu olduğunda ilk akla gelen şey “Anahtar kelimeler” olabilir ancak doğru metriklere odaklanmanın, bir egonun artması yerine, bir ticari etkiye sahip sonuçlar üretmenize yardımcı olması daha önemlidir.

Anahtar kelime sıralamalarına takıntılı olmak yerine hangi metriklere odaklanmanın daha iyi olabileceğinden bahsedelim.

Anahtar Kelime Sıralamasına Takıntılı Olmak

Anahtar kelime sıralamasını ölçmek önceki dönemlere göre daha kolay. Firmanızın güçlü konumda olduğunu bildiğiniz bir anahtar kelimeyi arama motoruna aratıp, üst sıralarda olduğunuzu görmek, güçlü olduğunuzu hissettirebilir. Bu metriğin üzerinde çok fazla durmanın en olumsuz tarafı, arama sonuçlarının daima tutarlı olmamasıdır. Google’ın sonuçları birkaç farklı kritere göre değişir. En yaygın olan iki kritere hemen göz atalım:

  • Yer (Lokasyon):  Arama sonuçlarınız, arama yaptığınız konuma yere göre uyarlanmıştır. Bu, tabii ki yerel arama işleminde büyük bir rol oynamaktadır, ancak organik arama sonuçlarında da farklılıklara yol açmaktadır. Diyelim ki seyahat ettiğiniz başka bir şehirde; “Kahve dükkanları” araması yaptığınızda, bulunduğunuz lokasyona en yakın sonuçları görürsünüz. Yaşadığınız şehirde aynı aramayı yaptığınızda, sonuçlar çok farklı olurdu.
  • Kişiselleştirilmiş Arama:  Google ve diğer arama motorları, kişisel olarak nasıl arama yaptığınız hakkında sürekli bilgi toplar ve bu bilgileri aramanızla daha ilgili sonuçlar sunmak için kullanır. Google, YouTube, Bing, Yahoo veya diğer arama motorlarında açılmış hesaplarınız varsa, tarayıcı geçmişinize ve dolaşım davranışlarıza göre, yaptığınız aramalardaki sonuçlar değişkenlik gösterir.

Gördüğünüz gibi, bu iki basit değişken, sıralamaları büyük ölçüde etkileyebilir. Anahtar kelimelerin sıralamasından tam olarak emin olabilmeniz için bu iki değişkenin etkilerini de hesaba katmanız gerekmektedir. Bunu yapmak zor ve zahmetliymiş gibi görünse de imkansız değildir.

Anahtar Kelimelerin Gerçek Potansiyeli

Sıralamaları doğru bir şekilde takip etmek ve sonuca ulaşıldığını görmek sizi mutlu etse de başarının en iyi ölçüsü değildir. Çoğu SEO Uzmanı “trafikten ziyade sıralamalara takıntılı olmanın kötü stratejik kararlara neden olabileceğini” belirtiyor. Pek çok kişi, arama motoru sıralamalarına ağırlık verirken diğer önemli alanlarda sıkıntı çekiyor. Anahtar kelime sıralamalarına harcanan vaktin, trafiği ve dönüşümleri etkileyen çekici içerikler oluşturmak için harcanması nasıl sonuçlar doğurabilir? Bize sorarsanız çok daha iyi sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

Diğer konu aramaların çoğunun ikili ve daha fazla kombinasyondan (long tail) oluşan anahtar kelimeler ve cümleler olmasıdır. Talep eğrisinin yüzde 70 ila 80’inin long tail anahtar kelimelerden oluştuğu tahmin edilmektedir. Long tail anahtar kelimelerin tekil anahtar kelimeleri kapsama eğilimleri daha yüksek olduğundan, doğru orantılı olarak başarı oranları da daha yüksek olacaktır. Ahrefs tarafından tarafından hazırlanan bir rapordan birkaç istatistik verelim:

  • Tekil anahtar kelimeler, insanların aradığı anahtar kelimelerin yalnızca% 2.8’ini oluşturur (Amerika Birleşik Devletleri’nde).
  • ABD’deki tüm arama sorgularının yüzde 96,54’ü ayda 50’den az aramaya sahip.

Daha rekabetçi şartlar için anahtar kelime sıralamalarını saplantı haline getirmek yerine, çok çeşitli long tail terimleri kapsayan bir strateji oluşturmaya odaklanın. Bu, aslında sizinle etkileşimde bulunmak isteyen kullanıcıların sitenizi daha çok ziyaret etmesini sağlar.

Peki, neye odaklanmalıyız?

Herhangi bir SEO veya pazarlama stratejisinin amacı en güçlü ve en güçsüz yönlere aynı düzeyde etki göstermek olmalıdır. Burada hedeflenen trafik en önemli metriktir ve trafiğin artmasını sağlamanın yolu anahtar kelime araştırmasıyla mümkündür. Yukarıda paylaştığımız gibi, long tail anahtar kelime fırsatlarını hedeflemek büyük potansiyel taşımaktadır. Çünkü bu terimler daha spesifik ve kullanıcı tarafından sonuca odaklanmış olma eğilimindedir. Bu terimleri Firmanızın öncelikli anahtar kelime listesine alarak, sitenize daha fazla ziyaretçi çekmek için bir strateji oluşturabilir ve uygulayabilirsiniz. İyi gruplandırılmış anahtar kelimeler ve doğru kitleye erişmek, ziyaretlerin genellikle dönüşümle sonuçlanması anlamına gelir.

Günümüzün analiz araçları kullanıcılarımız ve sitelerimizin arama performansı ile ilgili güçlü verileri açığa çıkarabilir. İnsanların sizi nerede ve nasıl çevrimiçi olarak bulduğunu anlama, trafiğinizin eğilimi (yukarı veya aşağı), sıralamanızın farkına varmaktan daha önemlidir. Google Analytics ücretsizdir, bu nedenle trafiğinizi izlememek için hiçbir mazeretiniz olmasın. Google Analytics kontrollerini en az haftalık olarak yapmanızı öneririz, böylece nerede olduğunuzu ve çabalarınızın sonuç verip vermediğini görebilirsiniz.

Günümüzde herkes bu araçlardan yararlanıyor. Trafiği izlemek, anahtar kelimelerin sıralamasını görmek kadar çekici olmasa da, uzun vadede çok daha kârlı olacağını söyleyebiliriz. Birçok site sahibi, yönetici ve dijital pazarlamacı, gerçek veriler yerine gösterişli metriklere odaklanmayı tercih eder ve bunu desteklemek için istatistiklerden bahsedebiliriz:

  • Pazarlamacılar sadece yüzde 22’si, önemli sonuçlara ulaşan veri odaklı pazarlama girişimlerine sahip olduklarını söylüyor. (Kaynak:  Forbes Insights and Turn )
  • Pazarlamacılardan yüzde 84’ü, programlarının işletmedeki katkısını ölçemez ve raporlayamaz. (Kaynak:  ITSMA / Vision Edge Marketing )
  • Pazarlamacıların yalnızca yüzde 21’i, pazarlama katılımının tümü için pazarlama yatırım getirisini ölçmek için analitik araçlarını kullanmaktadır. (Kaynak:  Forbes Insights and Turn ).

Bu nedenle, önemi az olan metrikleri takıntı yapmak yerine, işiniz üzerinde neyin gerçekten etkili olduğunu izleyerek daha önemli ve etkili hedefler belirleyin. Dönüşüm hedeflerini belirlemk için daha fazla zaman harcayın ve sitenize trafik çeken şeylerin ne olduğına dikkat edin. Hedeflenen trafiği elde etmeye daha çok eğilirseniz, anahtar kelime sıralamasına ağırlık verenleri daha rahat geride bırakabilirsiniz.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner