Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner

Arama Motoru Optimizasyonu
1,445 okunma

Search Console ve Google Analytics Neden Eşleşmiyor?

Search Console ile Google Analytics verileri arasında kimi zaman ciddi farklılıklara şahit oluyoruz. Search Console verileri ile Google Analytics verileri neden eşleşmiyor sorusunun cevabını merak ediyorsanız, bu yazımız tam size göre!

google analytics vs search console

Google Analytics ile Search Console’da görünen kullanıcı, oturum ve tıklama performansı arasında bariz bir farklılık vardır. Bu metrikler hiçbir zaman birbiriyle aynı olmaz çünkü ölçüm şekilleri farklıdır. Google Analytics bir kullanıcıyı veya bir oturumu daha karmaşık yöntemlerle ölçerken Search Analytics çok basit bir şekilde ele almaktadır.

Search Console verileri, Google Analytics gibi diğer araçlarda görüntülenen verilerden farklı olabilir. Bunun olası nedenleri şunlardır:

  • Search Console, istatistiklerinizin diğer kaynaklarda listelenen istatistiklerden farklı olmasına yol açabilecek bazı ek veri işlemleri (örneğin, yinelenen içeriği ve robotlar tarafından yapılan ziyaretleri işlemek için) uygular.
  • Google Analytics gibi bazı araçlar, yalnızca tarayıcılarında JavaScript’i etkinleştirmiş kullanıcıların oluşturduğu yoğunluğu izler. Google Analytics, yalnızca Analytics JavaScript kodu doğru yapılandırılmış sayfalara yapılan ziyaretleri izler. Sitedeki sayfalarda bu kod yoksa, Analytics o sayfalara yapılan ziyaretleri izlemez.
  • Bununla birlikte, Analytics izleme kodu bulunmayan sayfalara yapılan ziyaretler, kullanıcılar bu sayfalara arama sonuçları aracılığıyla ulaştıysa veya Google bu sayfaları tarıyor veya herhangi bir şekilde keşfediyorsa Search Console’da izlenir.
  • Sitenizin geç yüklenmesi; Search Console bu şekilde bir ziyareti Tıklama olarak kabul ederken, eğer ziyareti gerçekleştiren kullanıcı Google Analytics’in javascript kodu yüklenmeden ziyareti sonlandırmışsa, bunu Google Analytics’te bir oturum olarak görmeyeceksiniz. Sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlamak iyi bir fikir olabilir. Özellikle mobil öncelikli indeksleme aşamasında olduğumuzu düşünecek olursak, sitenizin mobil versiyonunun hızlı açıldığından emin olmanızda fayda var.

Bazı araçlar “anahtar kelimeleri” farklı bir şekilde tanımlar. Örneğin:
Search Console’daki Anahtar kelimeler sayfasında, Google’ın sitenizde bulduğu en önemli kelimeler görüntülenir:

  • Google AdWords’teki Anahtar Kelimeler aracı, web üzerinde anahtar kelimeye ilişkin kullanıcı sorgularının toplam sayısını görüntüler.
    Analytics’te “anahtar kelimeler” terimi hem arama motoru sorgularını hem de ücretli AdWords anahtar kelimelerini tanımlamak için kullanılır.
  • Search Console Search Analytics sayfası listeleri, arama sonuçlarında sayfa girişinizin görüldüğü anahtar kelime arama sorgularının toplam sayısını gösterir ve bu, daha küçük bir sayıdır. Ayrıca Search Console, arama sorgusu verilerini bir veya iki anlamlı basamağa yuvarlar.

Şimdi farklı hesaplara göz atarak bu farkları irdeleyelim:

Aşağıdaki örnekte 1 Haziran – 31 Ağustos 2018 tarihlerini ele aldık. Örnekte Search Console tarafından ölçümlenen tıklamanın 148 bin civarında olduğunu görmekteyiz.

search-console-clicks

Aynı örneğin Google Analytics verilerine göz attığımızda ise, kullanıcı sayısının 125 bin, oturum sayısının da 173 bin olarak kaydedildiğini görmekteyiz.

Bir başka örneğe göz atalım; bu örnekte Search Console tıklama sayısı 602 bin görünüyor.

search-console-clicksAynı hesabın Google Analytics verilerine göz attığımızda, kullanıcı farkının neredeyse iki katı olduğunu, oturum farkının ise hayli fazla olduğunu görebiliriz:

google-analytics-sessions

Önceki örneğimize kıyasla, 2 ay gibi kısa bir zaman dilimi içerisinde böyle büyük farklılıkların oluşması biraz garip görünebilir. Örnek verdiğimiz iki sitenin birbirinden farklı yapılara sahip olmasından dolayı böyle büyük farkların oluştuğunu söylemek mümkün.

Hangi hesaba bakarsanız bakın, Search Console ile Google Analytics ölçümleri arasında farklılık olduğunu göreceksiniz. Bu farklılıklar sadece ölçüm yöntemlerinden kaynaklanmaz, bazen site yapılandırması veya kullanıcı hareketleri de rakamların farklı olmasına yol açabilir.

Sözün özü; bazı istisnai durumlar haricinde genel olarak Search Console’da görünen rakamların Google Analytics’e göre biraz daha şişkin olmasını normal kabul edebiliriz. Bunun da sebebi ölçümleme yöntemlerinden kaynaklanıyor. Şayet iki ölçümleme aracının verileri arasında ciddi bir uçurum varsa, Google Analytics’in doğru ölçüm yapıp yapmadığını sorgulamanızı tavsiye ederiz.

Paylaş!