Google Önbelleğinde Tasarım Değişikliğine Gitti

Google arama sonuçlarında yer alan önbellek seçeneklerine HTML kod önizlemesini ekledi. Bu değişiklik ne anlama geliyor? Gelin hep birlikte inceleyelim.

google spider

Google’da herhangi bir arama yaptığınızda karşılaştığınız her bir sonuç sayfasının adres kısmının hemen bitiminde küçük bir ok simgesi yer alır. Çoğu kullanıcının gözünden kaçan bu ok simgesi, biz SEO uzmanları için çok önemlidir. Zira Google’da endekslenmiş bir sayfanın, Google robotları tarafından ne şekilde tarandığını ve endekslendiğini görebiliriz. Google Web Yöneticisi Yönergeleri dikkate alınmadan tasarlanmış sitelerde genelde bu bölümde Google’un sayfanın tamamını endeksleyemediğini görebiliriz.

Google’da şimdiye kadar bu  fonksiyon sayesinde bir arama yaptığınızda çıkan sonuçlarda normal görünüm ve salt metin sürüm versiyonlarının önizlemesini yapabiliyorduk. Geçtiğimiz günlerde yapılan güncellemeyle bu iki seçeneğe “Kaynağı Görüntüle” seçeneği de eklendi.

Google arama sonuçları önbellek

Bir arama yaptığınızda çıkan sonuçlar eğer Google indekslerinde önbelleğe alınmışsa, “Tam Sürüm”  ve “Salt Metin Sürümü” seçeneklerini kullanabilirken, artık “Kaynağı Görüntüle” seçeneğiyle sayfanın belleğe alınan HTML versiyonunu da görebiliyorsunuz:

Google kaynağı görüntüle

 

Böylece önbellek görünümünde yer alan kodların daha rahat ve temiz görünmesi, Web geliştiricilerin işlerinin biraz daha kolaylaşması sağlanmış. Google Web Yöneticisi Araçları hesabınızda sitemize ait herhangi bir sayfanın Google robotları tarafından ne şekilde görüntülendiğini ve kaynak kodlarının ne şekilde göründüğünü Tarama > Google Gibi Getir bölümünden inceleyebiliyordunuz. Şimdi aynı sorgulamayı Google sonuçlarında karşılaştığınız sayfalarınızın önbellek bilgisi sayesinde yapabileceksiniz.

 

 

 

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner