Google Mobil Arama Sonuçlarında Açılabilir Site Bağlantıları

Google, mobil arama sonuçlarına açılabilir site bağlantıları özelliği ekledi. Böylece mobil arama sonuçlarında pek çok önemli sayfaya tek bir arama ile erişebileceğiz. Gelin hep birlikte bu gelişmeye göz atalım.

google mobile search snippet

Google, mobil arama sonuçlarına açılabilir site bağlantıları özelliği ekledi. Böylece mobil arama sonuçlarında pek çok önemli sayfaya tek bir arama ile erişebileceğiz. Gelin hep birlikte bu gelişmeye göz atalım.

Desktop bilgisayarlarda yaptığınız arama, bir Web sitesinin ana sayfasını hedefliyorsa, o sayfaya ait site bağlantılarını da görebiliyorsunuz. Örneğin Google Arama’da “Cepteteb” araması yaptığımızda sonuçlar şöyle görünmekte:

Cepteteb desktop site bağlantıları

Google’a göre site bağlantıları bir algoritma tarafından belirlenmekte. Bu algoritma pek çok faktörü dikkate alarak önemli sayfalarınızı tespit ediyor ve site adı ile yapılan aramalarda maksimum 6 tane olmak kaydıyla bu bağlantıları getiriyor.

Mobil arama sonuçlarında da site bağlantılarını görmekteydik. Ancak Google yaptığı bu güncellemeyle çok daha fazla site bağlantısını gösterme fırsatı sunuyor. Örneğin akıllı telefonunuz ile Google’da “cepteteb” araması yaptığınızda “kampanyalar” başlıklı site bağlantısının altında tüm kampanyalara erişebiliyorsunuz:

cepteteb mobil sonuçlar

 

Google Search Console ile herhangi bir site bağlantısının sıralamasını düşürme, bir diğer deyişle, site adınız ile yapılan aramalarda site bağlantısı olarak göstermeme opsiyonu sunuyor. Bu açıdan desktop ve mobil site bağlantılarını detaylı şekilde test ettik. Gözlemlediğimiz kadarıyla hem masaüstü hem de mobil arama sonuçlarında yer alan site bağlantıları birbirinin aynısı. Yani Google Search Console’da yer alan “Site Bağlantıları” bölümünde yapacağınız bir değişiklik, her iki platformu da kapsamakta. Fakat şimdilik bu konuda kesin konuşmak sağlıklı olmayabilir. Google yakın zamanda iki platforum birbirinden ayıracak şekilde düzenleme yapmamıza izin verebilir.

Mobil arama sonuçlarında yer alan site bağlantıları görünüm olarak masaüstündeki kadar çok kullanışlı gibi görünmese de, zamanla daha kullanıcı dostu bir görünüme kavuşabilir. Özellikle mobil cihazların çözünürlük konusunda fazlasıyla çeşitlilik göstermesi sebebiyle şimdilik site bağlantıları alt alta sıralanıyor olabilir. Yakın zamanda bu konuda da düzeltme yapılmasını beklemekteyiz.

Eğer Web sitenizle ilgili bir arama yaptığınızda Mobil arama sonuçlarında site bağlantılarını göremiyorsanız, masaüstü aramalarınınızı test edebilirsiniz. Masaüstünde yapılan aramada görebiliyor, ancak mobil arama sonucunda göremiyorsanız, bunun sebebi sitenizin mobil uyumlu olmaması olabilir. Mobil Uyumluluk konusunda hazırladığımız rehberlerden ve incelemelerden yardım alabilirsiniz:

Hem masaüstünde hem de mobil Web’de kaliteli içeriği ön plana çıkarmak ve daha iyi arama sonuçları görüntülemek için düzenlemelerine devam eden Google, yukarıda gözlemlediğimiz değişiklikle kullanıcıya masaüstündekine benzer bir tecrübe sunmayı hedefliyor olabilir. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorum yaparak bize iletebilirsiniz.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner