Mobil Arama Sonuçlarında Yükselme Yöntemleri

Google’ın 21 Nisan tarihinde gerçekleştirdiği Mobil Uyumluluk güncellemesinden sonra hemen herkes mobil arama sonuçlarına dikkat kesildi.

mobil arama sonuçlarında yükselme yöntemleri

Bu süreçte sitenizi mobil uyumlu hale getirmiş olsanız dahi, mobil arama sonuçlarında belirgin bir fark hissetmiş olmayabilirsiniz. Gelin mobil arama sonuçlarını etkileyen faktörlere hep birlikte göz atalım.

Business Insider’ın Amerika Birleşik Devletleri’nde mobil telefonlarla ilgili yaptığı bir araştırma, mobil kullanımıyla ilgili bize değişik bir perspektif sağlıyor. Dünyada yaklaşık 5.2 milyar mobil kullanıcı var. Bu kullanıcıların %30’u akıllı telefon kullanıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde bir kullanıcı, günde ortalama 2 saat 42 dakika boyunca akıllı telefonuyla ilgileniyor. Bu da yaklaşık olarak; haftada 19 saat, ayda 3 gün, yılda 41 gün yapmakta.  18-24 yaş arası kullanıcılar her 10 dakikada bir telefonlarını kontrol ediyorlar. Aralık 2013 tarihinde, Amerika Birleşik Devletleri’nde akıllı telefonların toplam kullanım süresi: 442 milyar dakika. 2010 ile 2013 arasındaki artış: %237. Akıllı telefonu olan Amerikalıların %86’sı, zamanını uygulamalara harcıyor:

mobil internet usage

 

Yapılan araştırmaların tümü ortak bir istatistiği gösteriyor: Mobil İnternet kullanımı, bilgisayar ile gerçekleşen İnternet kullanımını geçmiş durumda. Kaldı ki bu durum Google’ın gerçekleştirdiği Mobil Uyumluluk Güncellemesiyle de tecillenmiş oldu.

Söz konusu güncelleme hakkında birçok şey yazıldı ve çizildi, biz de Mobil SEO Rehberimizde, bir mobil sitenin nasıl olması gerektiği konusunda uzun uzun bilgiler verdik.
Peki diyelim ki sitenizi mobil uyumlu hale getirdiniz, ancak değişen pek bir şey olmadı. Mobil uyumlu hale getirdiğiniz sitenizin trafiğini nasıl artıracağınız hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsunuz. O zaman doğru adrese geldiniz.

1 – İçerik Sıralamanızı Etkiler

Sıralama konusunda size en çok yardımcı olacak konu; mobil sitenize gelen kullanıcıların kolaylıkla okuyabileceği,  onları çok sıkmayan içeriktir. SEO açısından kaliteli ve özgün içeriğin geçerli olduğu bu dönemde, içeriğiniz mobil kullanıcının rahatça ulaşabileceği şekilde optimize etmenizde fayda var. Örneğin, Web sitenizde normalde uzun bir içeriğiniz varsa, mobil için “daha fazla oku” etiketi kullanabilirsiniz. Ayrıca sayfalarınızın mobil versiyonunda daha az oynatılabilir içerik, daha az reklam ve daha az link olması kullanıcı deneyimini üst seviyeye çıkarır.

2- Anahtar Kelimelerinizin Seçimi Önemlidir

İçeriğinizi kurgularken, konunuzun temelini oluşturan kavramların hepsini kullanmayı deneyin. Bir kavrama ait olan anahtar kelimeler bütünü, arama terimleriyle eşleşerek sıralamanızı etkileyebilir. Örnek vermek gerekirse, yazınız iPhone 5 üzerineyse, “Apple iPhone 5” şeklinde eklemeler yapabilirsiniz. Böylece anahtar kelimeleriniz hem “Apple” hem de “iPhone” kelimeleriyle eşleşecektir.

3- Hız Hayati Öneme Sahiptir

Bir Web sitesinin kalitesini belirleyen en önemli etken hızdır. Siteniz yeterince hızlıysa, trafik kaybı yaşamazsınız. Ancak siteniz yeterince hızlı değilse, trafik kaybı yaşamanız olasıdır. Mobil İnternetteyken Web sitenizin hızı, masaüstünde olduğundan çok daha fazla öneme sahiptir. Masaüstü kullanıcıları daha sabırlıyken, mobil kullanıcılar o kadar sabırlı olmayabiliyor. Aşağıdaki grafikte, site hızının sıralamaya olan etkisini görebilirsiniz:

site speed metrics
Gördüğünüz gibi, yavaş açılan sitelerin sıralamaları daha düşük.

 

4- Kullanıcı Deneyimine Odaklanmak İlk Hedefiniz Olmalı

Kullanıcı deneyimi kişiden kişiye değişse de, istatistikler bizi yanıltmaz. Kullanıcılarınızın sitenizde neyi görmek istediğini veya görmek istemediğini anlamaya çalışın. Kolay navigasyon, okunabilir içerik, tıklanabilir linkler, dikey kaydırma gibi özelliklere dikkat edin. Kullanıcılar sitenizde hoşlarına gitmeyen bir fonksiyon bozukluğu olduğunu fark ettiklerinde, sitenizi terk etmeye eğilimlidir. Sitenizde bulunan içerik her cihaz tarafından gösterilemeyen bir formata sahipse, kullanıcılar Web’deki diğer alternatifleri değerlendirmeye eğilimlidir. Sitenizde bulunan her fonksiyonu ve içeriği, kullanıcının sitenizde kalmasını sağlayacak şekilde optimize edin.

5- Çok Linkle Birlikte Taze Linkler de Faydalıdır

Yapılan çalışmalar, Web sitelerinin sahip olduğu yüksek miktardaki dış-linkler (backlink) kadar yeni alınmış dış-linklerin de faydası olduğunu gösteriyor. Hatta şunu söyleyebiliriz: Taze dış linkler, eski ancak yüksek miktardaki dış-linklerle aynı etkiyi ortaya çıkarıyor. Bu sebeple, sahip olduğunuz yüksek sayıdaki dış linke güvenerek yeni link almayı ihmal etmeyin. Link aldığınız sitelerin büyüklüğüne ve küçüklüğüne takılmayın. Her yeni link, sitenizin güncel olması yanında başka Web sayfaları tarafından da takip edildiğinizin göstergesidir. Bu da, Google tarafında bir kalite ölçütü olarak geçerlilik kazanabilir.

Tüm bu detayların altında yatan sebep, mobil kullanıcı sayısının artması ve bu kullanıcıların davranışlarının masaüstü kullanıcılarından farklı olması. Hatta söz konusu kullanıcılar aynı anda hem masaüstü hem de mobil kullanıcısı olsa da, davranışlar platformdan platforma ciddi şekilde değişiyor. Bu sebeple sitenizin hem mobil uyumlu olması hem de mobil kullanıcılarının ihtiyaçlarını tam olarak karşılaması büyük önem taşıyor.

SEO gelişen ve kendini güncelleyen bir proses. Sürekli üzerine düşmeniz, her detayı incelikle işlemeniz gerekiyor. Mobil İnternetin gittikçe yaygınlaştığı günümüzde, Mobil SEO‘dan mahrum kalmak, trafiğinizi büyük ölçüde olumsuz etkileyecektir.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir