Google: Kullanıcı Deneyimi Önemli Bir Mobil Sıralama Kriteri

Google, mobil arama sonuçlarında kullanıcı deneyimini önemli bir sıralama faktörü olarak dikkate aldıklarını vurguladı.

mobile user experience

Google’dan Gary Illyes, Twitter’dan yaptığı açıklamada, kullanıcı deneyiminin mobil arama sonuçları için bir sıralama faktörü olduğunu, fakat  masaüstü arama sonuçlarında şuan için bir sıralama faktörü olmadığını belirtti. Bu yazımızda “kullanıcı deneyimi” kavramının Google açısından ne anlam ifade ettiğini açıkladık. 

 

21 Nisan 2015 tarihinde devreye gireceği duyurulan Google Mobil Uyumluluk Güncellemesi, mobil İnternet kullanım alışkanlıklarımız üzerine kuruldu. Kullanıcıların mobil cihazlardaki kullanım alışkanlıklarını analiz eden ve kullanıcı deneyimi (User Experience) kavramını en üst düzeye çıkarmayı hedefleyen güncelleme, yaklaşık 3 haftadır yayımda. Bu süre içerisinde yaptığımız incelemelerde, henüz mobil uyumlu olmamanın ciddi trafik kaybına yol açmadığını söylememiz mümkün. Güncelleme, diğer Google Algoritmaları gibi gizli tutulan detaylara sahip olsa da, Mobil Uyumluluk Test Aracı‘nı kullanarak nelere dikkat etmeniz ve nasıl bir yol izlemeniz gerektiği konusunda bilgi alabiliyorsunuz.

Mobil uyumluluğun ve kullanıcı deneyiminin sadece mobil sitelerde bir sıralama faktörü olmasının sebebi, mobil cihazların sahip olduğu teknik özelliklerden kaynaklanıyor. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlara kıyasla küçük ekran, mouse ve klavye kullanılmaması, düşük hızlı işlemci ve grafik kartı gibi teknolojik kısıtlamalardan dolayı mobil tarayıcıda görüntülenecek olan sayfanın daha hızlı, daha optimize ve okunabilir olması bekleniyor.

Google, Mobil Uyumluluk Test Aracı haricinde “Neden Mobil Kullanılabilirlik?” sorusunun cevabını Web Yöneticisi Destek Sayfasında veriyor. Google “mobil ziyaretçilerin mobil uyumlu siteleri ziyaret etme olasılıklarının” daha yüksek olduğunu bilerek hareket ediyor.  Google Analytics gibi muazzam bir ölçüm aracı sayesinde bu tür kullanıcı davranışlarını çok rahat bir şekilde analiz etme kabiliyetine sahipler. Bu nedenle yanılma payları oldukça düşük.

Google Mobile Ads Blog’da 2012 yılında yayınlanmış olan makaleye göre, “mobil ziyaretçiler” yavaş yavaş “mobil müşteriler”e dönüşüyor. Makalenin üzerinden 3 sene geçtiğini varsayarsak, aşağıdaki görselde belirtilen rakamların mobil lehine değiştiğini söyleyebiliriz:

mobile friendly

 

Bir sitenin Mobil Uyumlu olması konusunda Google’ın beklentileri oldukça basit*:

  • Cihaz ekranı boyutunu ayarlayan tanımlı bir görüntüleme alanı (veya görünüm).
  • Kullanıcıların yatay kaydırma yapmak veya tüm sayfayı görmek için ekranı uzaklaştırmak zorunda kalmadıkları görünümde akan içerik.
  • Küçük ekranlarda daha kolay okunması için ölçeklenen yazı tipleri.
  • Diğer dokunma öğeleriyle aralarında gerekli boşluk bulunan, dokunması kolay öğeler (ör. düğmeler).
  • Mobil cihaz dostu teknolojiyle sağlanan görsel tasarım ve hareket.

* Flash içerik kullanımı, yapılandırılmamış görünüm, sabit genişlikli görünüm, görünüme göre boyutlandırılmamış içerik, küçük yazı tipi boyutu ve dokunma öğelerinin birbirine fazlaca yakın olması gibi problemleri aktaran yardım sayfasından detaylı bilgi alabilirsiniz.

Tüm bu bilgiler ışığında, mobil sitenizi mobil uyumlu hale getirmeniz çok önemli. Sitenizde kullanıcı deneyimini negatif etkileyen bir faktör olduğunda, Google tarafında arama sıralamasında düşüş yaşayabilirsiniz. Bir önceki yazımızda, Mobil Arama Sonuçlarında Yükselme Yöntemleri ve Dünya çapında İnternet kullanım alışkanlıkları hakkında bilgi vermiştik. Ondan önceki yazımızda da SimilarWeb tarafından dünya çapında yapılmış 2015 yılı Arama Motoru Pazarlama Raporundan bahsetmiştik.

Arama motorlarının ve organik trafiğin öneminin yanı sıra, mobil İnternet kullanımının da hızla yaygınlaştığı günümüzde, mobil sitenizin trafik kaybı yaşamasını istemiyorsanız, mobil sitenizi öncelikle Mobil Uyumlu hale getirmeniz, sonrasında da kullanıcı deneyimini iyileştirmeniz büyük fayda sağlayacaktır. Konuyla ilgil tasarım ve ipuçlarının yer aldığı Mobil SEO Rehberimize de göz atabilirsiniz.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir