Google I/O İle Gelen Heyecan Verici Arama Güncellemeleri

Google, Google I/O’da Arama’da yapay zeka odaklı geliştirmeleri tanıttı; bunlar arasında üretken bir yapay zeka özelliği ve farklı bakış açıları için bir ‘Perspektifler’ aracı da yer alıyor.

Google I/O etkinliği geçtiğimiz hafta yapıldı. Etkinlikte şunlar öne çıktı;

  • Google, kapsamlı ve karmaşık arama sonuçları sunmak için üretken yapay zeka kullanan bir arama deneyimini tanıttı.
  • Uzun biçimli videoları, görselleri ve gönderileri vurgulayan yeni bir ‘Perspektifler’ özelliği, kullanıcılara farklı bakış açıları sunuyor.
  • Google ayrıca kişisel veya uzman bakış açılarına sahip içerikleri daha öne çıkarmak için faydalı içerik sistemini güncellediğini açıkladı.

Dönüştürücü Üretken Yapay Zeka

Bu teknoloji, karmaşık arama görevlerini basitleştirmek ve daha derin kaynaklarla bağlantılı önemli bilgi anlık görüntüleri sağlamak için tasarlanmış.

Google’ın üretici yapay zekası, küçük çocukları ve köpeği olan bir aile için iki ulusal parkın karşılaştırılması gibi daha ayrıntılı soruları, ilgili ayrıntılar ve daha fazla keşif için öneriler sunarak yanıtlayabiliyor:

Aramayı ‘Perspektifler’ ile Çeşitlendirmek

Üretken yapay zeka teknolojisini tamamlayan Google, ‘Perspektifler’ özelliğini tanıtıyor.

Bu yeni araç, arama sonuçlarında tartışma panoları, soru-cevap siteleri ve sosyal medya platformlarındaki uzun biçimli videoları, görüntüleri ve yazılı gönderileri öne çıkaracak.

Bu özellik, kullanıcıların konuları başkalarının deneyimleri ve bakış açıları aracılığıyla anlamalarına yardımcı olmak ve dijital bilgilere daha insani bir dokunuş sağlamak için tasarlanmış.

Örneğin, bir kullanıcı yeni bir şehirde arkadaş edinme konusunda tavsiye arıyorsa, ‘Perspektifler’ filtresi çeşitli çevrimiçi kaynaklardan kişisel hikayeler ve ipuçları içeren sonuçlar gösterecek.

Google, ‘Perspektifler’in arama sonuçlarındaki inceleme içeriği kalitesini artıracağını, birinci elden deneyimlere veya bir konu hakkında derin bilgiye sahip kişiler tarafından oluşturulan içeriğe önem vereceğini vurguluyor.

Faydalı İçerik Sıralama Sisteminde Güncelleme

Google, bilgi kalitesine odaklanmasının bir parçası olarak, içeriği kişisel veya uzman bakış açısından daha iyi anlamak için faydalı içerik sistemini güncellediğini ve böylece Arama’da bu “gizli mücevherlerin” daha fazla ortaya çıkmasını sağlayacağını belirtiyor.

Bu yenilikler ile ilgili olarak Google’ın hazırladığı “Üretken Yapay Zeka İle Arama” başlıklı PDF dökümanı incelemenizi önemle tavsiye ederim.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir