Google, Gezinme İçin Üretken Arama Deneyimi (SGE) Özelliğini Kullanıma Sunuyor

Google, Arama Üretken Deneyimi (SGE) için gezinme sırasında kullanım, tanımlamalar ve renk kodlamalı sözdizimi gibi yeni özellikler ekliyor.

Google, yeni Arama Üretken Deneyimi (SGE) için bir dizi yeni özellik sunuyor. Bu özellikler arasında gezinirken SGE kullanımı, SGE yanıtlarında tanımlama katmanları ve SGE yanıtları içinde renk kodlamalı sözdizimi vurgulama gibi kodlama geliştirmeleri bulunuyor.

Gezinirken SGE Kullanımı

Google SGE artık Chrome masaüstünde veya iOS veya Android’deki Google uygulamasında gezinirken kullanılabiliyor. Bir web sayfasını gezinirken, Google SGE’den sayfanın ana noktalarını oluşturmasını isteyebilirsiniz. Google SGE, gezindiğiniz web sayfasını özetleyecektir. Bu özellik, “bazı web sayfalarında” çalışacak, yani web’deki tüm içerikte çalışmayabilir.

Paralı İçerikle Çalışmayacak

Paralı içerikte gezinirken SGE’nin çalışmasına izin verilmiyor. Eğer yapılandırılmış verileri kullanıyorsanız, bu durum geçerli olacak.

Diğer Çıkış Yolları

Google, SGE’nin gezinirken içeriğinizi özetlemesine izin vermemek için şu anda özel bir meta etiketi olmadığını belirtti. Eğer paywall yapılandırılmış verilerini kullanırsanız, bu, SGE’nin içeriğinizi özetlemesini önleyecektir, ancak bunu kullanmazsanız, şu anda bunu önlemek için başka bir alternatif yok.

Dizinleme

Google, gezinirken SGE’nin çalışması için bir sayfanın Google dizininde olması gerektiğini belirtti. Yani, herhangi bir sayfanın dizine eklenmesini engellerseniz, bu özelliğin çalışmasını da önlemiş olursunuz.

SGE Tanımları

Google, şimdi SGE ile AI tarafından üretilen yanıtlarda belirli kelimeler için tanımlamalar sunuyor. Google, “Belirli kelimelerin üzerine gelerek tanımlamaları önizleyebilecek ve konuyla ilgili diyagramları veya resimleri görebileceksiniz” dedi.

SGE’de Kod Güncellemeleri

SGE, yanıtlarında kod gösterme şeklini geliştiriyor. Google, kod parçalarının artık sözdizimi vurgulamasıyla renklendirileceğini, bu sayede anahtar kelimeleri, yorumları ve dizeleri daha kolayca tanımlayabileceğimizi belirtti.

Bu Gelişme Neden Önemli?

Arama alanında yapay zeka hızla gelişiyor ve SGE bu alandaki en büyük oyunculardan biri. SGE’yi web tarayıcılarına sunmak, Bing Chat’in Edge kenar çubuğu özelliğine daha yakın getirmek için büyük bir adım. Bu, okuyucularınızın içeriğinizi daha iyi anlamasına, Google SGE’nin içeriğinizi nasıl anladığına dair içgörü kazanmanıza ve diğer içerikleri daha hızlı tüketmenize olanak tanıyabilir.

Öte yandan, gezinirken SGE özelliği ile, Google’ın kullanıcıların sitelerde daha az süre geçirmesini hedeflediğini söylemek de pekala mümkün görünüyor. Dikkat ederseniz, sağ tarafta açılan gezinirken SGE özelliğinin alt bölümünde ilgili diğer aramalar belirtilmiş. Özetle, Google gezinmekte olduğunuz sitedeki içerikleri size özetlerken, bir sonraki aramanızı gerçekleştirmeniz için sizi motive etmeye çalışmakta.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner