Google Analytics 4 (GA4), Resmi Olarak Google Universal Analytics’ın Yerini Aldı

UA’nın kapatılması başladı ancak Google bunun aşamalı olarak gerçekleştirileceğini ve bu nedenle bazı verilere hala erişilebileceğini bildirdi.

GA4’e zorunlu geçiş, dijital pazarlama alanında tarihi bir dönüm noktası. Artık reklamverenlerin, Google dışında bir analiz alternatifi aramadıkları sürece, web sitelerinin ve kampanyalarının performansını takip etmek için GA4 kullanmaları gerekiyor.

Google, Universal Analytics’in kapatılmasının aşamalı bir süreç olduğunu ve bu yüzden bazı pazarlamacıların belirli verilere hala erişebileceğini belirtiyor. Ancak, halihazırda çalışan tüm özellikler aşamalı olarak kaldırılacak şekilde programlanmış. Örneğin ben bu yazıyı yazarken Stradiji.com’u takip eden Universal Analytics kodu veri almaya devam ediyordu.

Bu aşamadan sonra eğer Google Analytics 4 kullanmaya devam edecekseniz yapmanız gereken bir an önce GA4’e adapte olmak ve etkin bir şekilde kullanmak.

Bunun için Search Engine Journal’deki kaynakları inceleyebilirsiniz.

GA4’te uzmanlaşmak istiyorsanız, linkte yer alan kurslardan birisine kayıt olabilirsiniz.

Bir ChatGPT Plus abonesiyseniz, linkini paylaştığım yazıda geçen eklentiyi kullanarak GA4 verilerinizi nasıl analiz edebileceğinizi öğrenebilirsiniz:

Henüz GA4 geçişini tamamlamadıysanız, Stradiji blogunda yayımladığımız yazıyı okuyarak geçişi yapabilirsiniz. Yapılan pek çok anket henüz geçişi tamamlamamış çok sayıda site olduğunu gösteriyor. Google’ın bu geçiş için tanıdığı süre konusunda biraz esneyebileceğini tahmin ediyorum.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir