En Sık Görülen 12 Rich Snippets Hatası

Organik arama yaparken sıklıkla bazı hızlı – özet cevaplarla karşılaşırız. Bir ürünün farklı mağazalardaki fiyatı, bir filmin farklı sinemalardaki seansları gibi. İşte bu verilerin hepsi “rich snippet” adı verilen kodlamaya dayalı araç sayesinde kullanıcının karşısına çıkıyor.

rich-snippets-onemli-hatalar

Sitenize yerleştireceğiniz özel kod parçacıkları sayesinde siz de bu özellikten faydalanabilirsiniz. Hali hazırda yararlanmayı denediniz fakat sonuç alamadınız mı? Gelin bu sorunun olası sebeplerini birlikte inceleyelim.

Rich Snippets Nedir?

Rich Snippets veya “yapılandırılmış veri işaretleme”, organik olarak gelişmiş sonuçlar oluşturmak için kullanılan en faydalı araçlardan biridir.  Rich snippet bir konu hakkında en özet bilgiyi/medyayı Google’ın arama sonuçlarını üstünde göstermesidir, tam bir çevirisi olmadığı için “rich snippet” olarak bahsedeceğiz.

Yapılandırılmış veriler, arama motorlarının kullanıcılara “rich snippet” biçiminde görünen daha ayrıntılı sonuçlar vermelerine yardımcı olan ve web sitelerine eklenebilen kodlardan oluşur. Bazı veriler herhangi bir Web sitesiyle ilişkili olmaz; örneğin bir işlem girişi yaptığınızda Google sonucu kendi verisine dayanarak gösterir.rich-snippet-hesap-makinesi

Çoğu yapılandırılmış veri de çeşitli Web sitelerinden çekilen verilerle kullanıcıya gösterilir, örneğin: hava durumu, mesafe, zengin cevaplar gibi. Özellikli bir snippet’i elde etmek için yapılandırılmış veri işaretlemesini uygulamanın birçok yolu vardır. Kullanabileceğiniz bazı yöntemler JSON-LD, RDFa ve Microdata‘dır. Özellikle Schema.org, mikrodata belirtimine dayalı işaretlemeyi uygulamak için en popüler yöntemlerden biridir.

Ancak bazen rich snippet’iniz, Web sitenizde gerekli yapılandırılmış veri biçimlendirmesini uyguladıktan sonra bile SERP’lerde (search engine result page, arama motoru sonuç sayfası) görünmeyebilir. Peki neden? Rich snippet’lerinizin arama sonuçlarında gösterilmemesinin bazı nedenlerini inceleyelim.

Rich Snippet Neden Arama Sonuç Sayfasında Görünmüyor?

1- Rich Snippet Google Tarafından Garanti Edilmez

Zengin snippet’lerin garantisi yoktur. Birçoğu, kodu web sitesine ekledikleri için Google’ın otomatik olarak zengin snippet’leri kullanmaya başlayacağını varsayıyorlar. Ancak, öyle bir kesinlik söz konusu değildir ve hangi koşullarda kullanılacağı konusunda bir şey söylemek pek mümkün değil.

2- Veri İşaretleme Kalite Standartlarına Uymuyorsa

Yapılandırılmış veri işaretleme Google’ın kalite standartlarını karşılamazsa, arama sonuçlarında göstermeme hakkını saklı tutar.

3- Veri, Web Sayfasındaki İçeriği Temsil Etmiyorsa veya Yanıltıcıysa

İşaretlenmiş içeriğiniz kullanıcıya daha iyi bir arama deneyimi yaşatmıyorsa, Google’ın zengin snippet’leri ön plana çıkarmayacağından emin olabilirsiniz.

4- Kaba, Nefret, Irkçılık vb. Dil Kullanımı

Arama sonuç sayfasında görüntülenecek olan hızlı cevap ve benzeri türden içeriklerde yer alabilecek her türlü kaba dil, özellikle Google tarafından engellenir.

5- Veri Yanlış İşaretlenmişse

Sıklıkla karşılaşılan problemlerden biri de verinin yanlış işaretlenmesidir. Özellikle kodlama tarafında dikkat edilmesi gereken bu nokta, en küçük kodlama ayrıntısının gözden kaçmasıyla Google’ın işaretlemeyi anlayamaması anlamına gelir. Schema.org , web sitenizde uygulamak istediğiniz yapılandırılmış veri biçimlendirmesinin her türüne ilişkin bilgi sağlayabilir. Özellikle kodlama konusunda bu siteden bilgi almanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Bu konuda sık karşılaşılan hatalardan biri, schema.org öğelerinin düzgün şekilde iç içe geçmiş olmamasından kaynaklanır. Yerleştirme, HTML kodunun, bir web sayfasının ne zaman başladığını ve belirli bir başlığa hitap etmeyi durdurduğunu doğru bir şekilde tanımlaması gereken kavramdır. Kategoriler arasındaki bağlantılar ve açık – kapalı düğümlerin yarattığı karmaşa yüzünden kodlama doğru olmayabilir. Bazı örneklerde açık bir <div> etiketi kapanmadan yeni bir <div> etiketinin açıldığını görmekteyiz.

6- Birden Çok İşaretleme Dilinin Kullanılması

En başta da belirttiğimiz gibi, yapılandırılmış veri biçimlendirmesini uygulamak için kullanılabilecek birden fazla yöntem vardır. Schema.org sözlüğü, RDFa, Microdata ve JSON-LD gibi çeşitli kodlamala yöntemleri kullanılabilir. Ancak yapısal verinin bu yöntemlerden yalnızca bir tanesinin kullanılması gerekir. Çünkü farklı kodlamaları birbirine karıştırmak, Rich Snippet’lerin yanlış görüntülenmesine neden olur.

7. Organizasyonel İşaretlemenin Kullanılması

Zengin snippet sonuçları elde etmeye çalışırken , nadiren göründüğü için kuruluş türü itemscope’a güvenmeyin.

8- Google, bir Siteyi Güvenilir Kabul Etmiyorsa

Google, alan adının güvenilirliğine şüpheyle yaklaşıyorsa, rich snippet’lerin görüntülenme ihtimali oldukça düşük olacaktır. Sitenizin genel güvenliğini ve sitenize hizmet veren sunucunun güvenilirliğini gözden geçirmenizi tavsiye ederiz.

9- Tutarsız Biçimlendirme Söz Konusuysa

Sunucu ve site tarafındaki kodlara arasında bir tutarsızlık varsa, rich snippet arama sonuç sayfasında görüntülenmeyebilir.

10- İşaretlenmiş içerik Kullanıcıya Görünür Değilse

Bir sitenin çok az sayfası varsa veya işaretlenen yapılandırılmış veriyle ilişkili olan az sayıda sayfa varsa, rich snippet görünmeyebilir.

11- Google, İçeriğinizin Değiştirildiğini Görmüyorsa

Arama motorları periyodik olarak sitenizi ziyaret eder ve bu şekilde sitenizdeki güncellemeleri ve değişiklikleri algılayabilir. Eğer sitemap.xml dosyanız güncelse, daha sağlıklı sonuçlar alabilirsiniz. XML site haritasına eklenecek <lastmod> özelliği, sayfaların yeniden taranması gerektiği konusunda Google’a sinyal verebilir ve yaptığınız değişikliklerin daha hızlı yansımasını sağlayabilir.

12- Verinin Keşfedilmesi İçin Yeterli Zaman Geçmemişse

Google işaretlenmiş veriyi anında tespit edemez. Yaptığınız değişiklik bir süre sonra arama sonuç sayfasına yansıyacaktır. Ayrıca hedeflediğiniz rich snippet’in kullanıcılar tarafından rağbet gören arama terimleriyle eşleştiğinden emin olmanız gerekir. Yılda birkaç kere kullanılan arama terimlerinin size bir faydası olacağını söylemek zordur.

Veri İşaretlemenin Doğru Olduğu Nasıl Test Edilir?

Yapısal veri biçimlendirmesinin Yapısal Veri Test Aracı, Veri İşaretleyici ve Yapısal Veri Raporu gibi Google’ın gereksinimlerini karşıladığından emin olmak için birkaç araç kullanabilirsiniz.

  • Structured Data Testing Tool: Yapısal Veri Test Aracı, işaretlemeyi test etmek ve değiştirmek için kullanışlı bir kaynaktır.
  • Structured Data Report: Yapısal Veri Raporu, Google Search Console‘da mevcut olan bu rapor, yapılandırılmış verileri kontrol etmeye yardımcı olur ve işaretlemedeki hataları tek tek görüntülemenizi sağlayabilir.
  • Data Highlighter: Veri İşaretleyici, arama motorunun bir kullanıcının fareyi kullanarak veri alanlarını vurgulamasına ve etiketlemesine izin vererek işaretlemeyi anlamasına ve işlemesine yardımcı olur.

Sonuç – Rich Snippets Faydalıdır, Kullanılmalıdır

Rich Snippets sadece içeriğinizle değil içeriğinizde yer alan özel parçacıklarla kullanıcılara hızlıca hizmet verebilir ve memnuniyet sağlayabilir. Kullanıcılarınız bazen bir sorunun cevabını hızlıca bulmak isteyebilir ve uzun makaleler aramazlar. Kullanıcıya uzun uzadıya anlattığınız bir konunun içinden çekip çıkaracağınız hızlı bir cevapla isteği karşılamak konusunda rakiplerinizin bir adım önüne geçebilirsiniz.

Daha fazlası için lütfen göz atın: Yapısal Verilerle Arama Sonuçlarında Fark Yaratın

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner