Dijital Pazarlama Notları – 24.04.2020

Bu haftadan başlayarak her hafta Cuma günü haftanın önemli dijital pazarlama notlarını içinde bir YouTube videosu bulunan blog yazısı ile paylaşmaya başlıyorum.

dijital pazarlama notları

SEO, Inbound Marketing, Dönüşüm Optimizasyonu, uzaktan çalışma ipuçlarını ve kitap tavsiyelerini her hafta Cuma günü Dijital Pazarlama Notları ile bulabileceksiniz.

https://youtu.be/VqhyTvhXFK4

Video Açıklaması

Bu haftanın en önemli gelişmesi hiç kuşkusuz Google Shopping ya da Türkçe adıyla “Google Alışveriş” in ücretsiz hale gelmesi oldu. İlk etapta Amerika için geçerli olmakla birlikte, yakın zamanda tüm dünyada geçerli olmasını bekleyebiliriz.

Benim anladığım, kriz sonrası markalar eskisi kadar çok reklam bütçesi harcamıyorlar. Hem piyasayı hareketlendirmek hem de bütçeleri düşen reklamverenlerin Google Alışveriş’i kullanmaya devam etmesi için aldıkları bir karar gibi görünüyor. Sizce farklı bir durum söz konusuysa, lütfen videoya yorumlarınızı iletin.

Sosyal Medya da sürekli takipte olduğum isimlerin bu hafta not aldığım önemli paylaşımlarını göstermek istiyorum. Bu isimlerden birisi Ragıp Diler. Ragıp bu hafta hem YouTube videoları hem de Google Sheets ile büyük verileri anlamlandırmak ile ilgili tweet’ler attı, takip etmenizi öneririm.

Tuğçe Durmuşoğlu ise, e-ticaret arama trendleri ile ilgili bir data studyo raporu paylaştı. Her ne kadar rapor Türkiye için geçerli olmasa da, eminim Türkiye’ye de uyarlanabilir. Tuğçe aynı zamanda Flourish isimli veri görselleştirme aracını tanıttı. Hemen üye olup kulanmaya başladım. Sizlere de tavsiye ederim.

Google’da bir arama yaptığınızda, Google size kullanıcıların o arama ile ilgili yaptıkları diğer aramaları da gösteriyor. AlsoAsked.com aracı bu verileri görselleştirerek sunuyor.

Üstelik Türkçe sonuçlar için de gayet güzel çalışıyor. Google’da arama yapmak yerine, aracı kullanmak pratik bir çözüm olabilir.

Moz kurucusu Rand Fishkin’in yeni girişimi SparkToro yayınlandı. Araç bir “Audience Intelligence” ya da “hedef kitle analiz” aracı olarak tanımlanabilir.

Daha önce hiç buna benzer bir araç kullanmamıştım. Aşağıda SEO ve PPC (Ücretli Google Reklamları) üzerine konuşan 2 hedef kitlenin örnek bir karşılaştırmasını bulabilirsiniz.

Çıkan sonuçları görünce, ileride aracın ücretli versiyonunu hedef kitle analizi yaparken kullanabileceğimi düşündüm.

Malum hepimiz koronavirüs nedeniyle sağlığımıza çok daha düşkün hale geldik. Google’da sağlık söz konusu olunca akan sular durur diyor.

Aslında bundan birkaç sene kadar önce yaptıkları bir güncelleme ile sağlık ile ilgili web sitelerinin arkasında konusunda uzman doktorları ya da diyetistleri görmenin sıralamalar açısından çok belirleyici olduğunu söylemişlerdi.

Bir meslek hastalığı olarak o gün bugündür arama sonuçlarındaki durumu kontrol ediyorum.

Örneğin Google Türkiye sonuçlarında ‘da “kerevizin faydaları nedir” diye bir arama yaptıktan sonra, arama sonucunda çıkan sayfaları okursanız, kereviz yiyen bir kişinin ölümsüz olacağına pekala kendinizi inandırabilirsiniz. Popüler haber siteleri dahi halen bundan nemalanıyor.

Üstelik Google dünya genelinde bu tür içeriklerin arkasında bir uzman doktor arayışında olduğunu belirtmesine rağmen, söz konusu Google Türkiye arama sonuçları olunca nedense halk sağlığını çok da umursamıyor.

Aynı arama sonucunda Google.com’da çıkan bir sonucu ve çıkan sayfadaki uzman görüşünü bulabilirsiniz. Türkiye sonuçlarında arkasında kimin olduğu belli olmayan bir popüler haber sitesi çıkarken, Amerika sonuçlarında farklı sonuçlar çıkıyor. Buradan Google yetkililerine sesleniyorum, lütfen bu konuda dünya genelinde tutarlı olun.

Google’ın mobil öncelikli indekslemeye geçişi ile birlikte “mobil öncelikli” tasarıma da önem verdiğini görüyoruz. Bu konuda kafaların çok karışık olduğunu bildiklerinden, sitelerinin mobil versiyonunu güncellemek isteyenler için rehberler oluşturuyorlar.


Videonun açıklama bölümüne linkini ekleyeceğim bu rehbere göz atmanızı ve sitenizin mobil versiyonunu bu rehber ışığı altında incelemenizi tavsiye ederim. (Link: https://developers.google.com/web/fundamentals/design-and-ux/principles)

SEO çalışması neticesinde sıralama ve organik trafik artışı danışmanlık verdiğimiz firmaların müşteri kazanması için yeterli olmuyor. Site tasarımından, kullanıcı deneyiminden ve içeriklerinden başlamak üzere, yapılacak sayısız iyileştirme var. Dönüşüm Optimizasyonu olarak isimlendirilen bu uygulamalar, SEO çalışmalarının üstüne harika dönüşüm artışı sağlamamıza vesile oluyor.

Bu kitap ve içindeki harika örnekler size bu yolculukta rehberlik edecek. Chris Goward tarafından yazılmış “You Should Test That” (Test Etmelisin!) içinden geçmekte olduğumuz kriz döneminde sitesinden elde ettiği verimi arttırmak isteyenler için adeta bir başyapıt niteliğinde. Muhakkak okumalısınız.

Her hafta Cuma günü saat 14:00’te Netvent yönetici direktörü sevgili Deniz Yörük ile birlikte kriz sonrası bizi bekleyen yeni dünya düzeni ve bugünden o yeni düzene uyum sağlamak için edinebileceğimiz yeni alışkanlıklar hakkında konuşuyoruz. Bize katılırsanız çok memnun olurum. Bugün saat 14:00 te canlı canlı karşınızda olacağız.

Evet, umuyorum Dijital Pazarlama Notları’nın ilk bölümü hoşunuza gitmiştir. İlk elin günahı olmaz diyor ve huzurlarınızdan ayrılıyorum. Kendinize ve sağlığınıza çok dikkat edin, evde kalın ve her şeyin güzel olacağına inanın.

Haftaya Cuma Dijital Pazarlama Notları’nın yeni bölümünde görüşmek dileğiyle! Hoşça kalın!

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner