Dijital Pazarlama Notları – 10 Mayıs 2020

Bu hafta çok önemli bir Google “çekirdek” algoritma güncellemesi gerçekleşti. Sıralamalarda ciddi dalgalanmalar yaşandı. Bu gelişmeyi ve haftanın diğer önemli dijital pazarlama notlarını sizler için derledim.

 

https://youtu.be/qJuqpayFKt0

Video Açıklaması:

Google Çekirdek Algoritma Güncellemesi

Bu hafta çok önemli bir Google algoritma güncellemesi gerçekleşti. Bir yıl içinde birkaç kez gerçekleşen bir güncelleme olduğu için doğal olarak oldukça ses getirdi.

Bu tür önemli güncellemeler sıralama sonuçlarında ciddi dalgalanmalara yaratabiliyorlar. Bu yüzden site sahiplerinde ciddi endişe yaratıyorlar.

Google’ın tavsiyelerine uyuyorsanız, ürettiğiniz kaliteli içerikler ve bunların içinden vermiş olduğunuz referans dış bağlantılarla (linkler) bulunduğunuz sektöre ve hedef kitlenizin hayatına olumlu katkıda bulunuyorsanız, bu tür güncellemelerden endişe etmenize gerek yok.

Google bir şekilde sizi ödüllendirecektir. Eğer sıralamalarda bir düşüş yaşıyorsanız, Google’ın şu referans sayfasında sorduğu soruları kendi kendinize sorarak bir çıkış yolu bulmaya çalışabilirsiniz.

YouTube Kanal Optimizasyonu

İçinden geçmekte olduğumuz Korona inziva günlerinde, YouTube kanalları ve içerikleri çok popüler hale gelmiş durumda.

Netvent ekibinin hazırladığı “YouTube Kanalınızın Performansını 30 Günde Nasıl Arttırabilirsiniz” isimli e-kitap, YouTube kanalını popüler hale getirmek isteyenlere yol gösterebilir. İndirerek incelemenizi tavsiye ederim.

ZEO Online Market Sektör Raporu

ZEO, Online market e-ticaret sektörüne özel hazırladığı kapsamlı 2020 1. çeyrek (Q1) raporunu paylaştı. Birçok veri sağlayıcısı kullanarak yaptıkları bu analiz sayesinde, 2019 ve 2020’nin aynı dönemlerinde yaşanan değişimi, kullanıcı davranışlarını ve bunun dijital pazarlama ve organik trafiğe etkisini gözlemleyebilirsiniz.

Ana Akım Medya SEO ve İçerik Manipülasyonu

Bu hafta ana akım medya’nın SEO kullanarak arama yapan bilinçsiz kullanıcıları nasıl manipüle ettiğine dair Twitter’da oldukça ses getiren tweet’ler paylaşıldı.

Bu konuda yıllardır mücadele veriyoruz ancak bir değişiklik olmuyor. Google bu tür manüpülasyonlara karşı herhangi bir müdahalede bulunmuyor.

Örneğin Cuma günü “Haftasonu sokağa çıkmak yasak mı” şeklinde bir arama yaptığınızda, popüler haber sitelerinin arama sonuçlarını domine ettiğini ve insanların kafasında karmaşadan başka bir şey yaratmadıklarını görebilirdiniz.

Bir tür okur yazarlık gibi, arama yapan insanların da doğru kaynaklara ulaşabilmeleri için kendilerini eğitmeleri gerekiyor. Aslında Google bu konuda bazı referans kaynaklar hazırlamış.

Buradan başlanabilir: “Google’da Arama Nasıl Yapılır?”

İçerik Bulutu SEO Assistant

İçerik Bulutu ekibi “İçerik Bulutu SEO Assistant” isimli Google Chrome eklentisini yayımladı. Araç ile Google’da arama yaptığınız anahtar kelimede ilk 5 sırada yer alan içerikleri detaylı olarak analiz edebilir ve içerik çalışmalarınız için ilham alabilirsiniz.

Livetrends.io

Monitera tarafından yayımlanmış Livetrends.io aracı ile Google, Google Haberler, YouTube ve Twitter üzerindeki en güncel trendlere ulaşmanız mümkün.

Enterprise Growth Hacking Eğitimi Ücretsiz

Fırat Demirel, Girisimler.net sitesi ile girişimcilere ve pazarlamacılara yol göstermeye devam ediyor.

Büyüme odaklı pazarlama uzmanlarının buluşma adresi GrowthHackers.com, önemli bir eğitim programını tamamen ücretsiz alabileceğimiz bir kupon paylaşmış. Konuya ilgi duyanlara duyurmak istedim.

Google Ads Başucu Rehberi

Orhan Karcı, 105 sayfalık ücretsiz bir Google Ads başucu rehberi hazırlamış. Google Ads konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız, bu rehberi okumanızı tavsiye ederim.

Ben indirdim ve okumaya başladım. Konu ile ilgilenenlere tavsiye ederim.

Google Lens Güncellemesi

Google Lens, telefon kamerasını yapay zeka ile birleştirerek daha önce kimsenin sunmadığı bir teknolojiyi kullanıcıların beğenisine sunan harika bir uygulama.

Uygulama ile herhangi bir nesnenin resmini çekerek Google’da arama yapabilirsiniz.

Orhan Kurulan tarafından yapılan Linkedin paylaşımı ile Google Lens güncellemesi geldiğini fark ettim.

Yeni güncellemeden sonra Google Lens ile, el yazısıyla tuttuğunuz notlarınızı Google Docs ya da bilgisayarınıza kopyalayabilirsiniz.

Şimdiye kadar kullanmamış olabilirsiniz, ancak bundan sonra kullanmanızı tavsiye ederim. Google Play ya da App Store dan indirebilirsiniz.

SEMrush Competitive Intelligence 7 Günlük Ücretsiz Deneme Kampanyası

SEMrush Competitive Intelligence aracını, SimilarWeb pazar ve rekabet aracına benzetebiliriz. Hem rakip, hem de pazar hem de hedef kitle analizlerinizi aracı kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

SEMrush, aracı 7 gün ücretsiz kullanıma sunmuş durumda. Aracı ve kapasitesini merak ediyorsanız, 7 günlük deneme sürümünü değerlendirebilirsiniz.

SEMrush Ortaklık Programı üyesi olarak SEMrush paketlerini indirimli bir şekilde sunma yetkimiz var. SEMrush ile ilgileniyorsanız, bu sayfamızdan bize başvurabilirsiniz: SEMrush Destek ve Eğitim Paketi

Geleceği Yaratıyorum YouTube Canlı Yayın

Her hafta Cuma günü saat 14:00’te Netvent yönetici direktörü sevgili Deniz Yörük ile birlikte Geleceği Yaratıyorum isimli bir YouTube canlı yayını gerçekleştiriyoruz.

Bu hafta, Google çekirdek algoritma güncellemesi, HubSpot Inbound Marketing yaklaşımı, ana akım medya SEO uygulamaları ve diğer güncel gelişmeler üzerine konuştuk.

Özellikle web sitemiz Stradiji.com’un sıralamalardan ne şekilde etkilendiğini merak ediyorsanız, videosunu izlemenizi tavsiye ederim.

Yayın esnasında paylaştığımız sunumunu videonun açıklamalar bölümünde bulabilirsiniz. Cuma günkü yayının kaydını aşağıdan izleyebilirsiniz:

https://youtu.be/sC4l7p4Pbxs

Evet, umuyorum bu haftaki Dijital Pazarlama Notlarım hoşunuza gitmiştir.

Haftaya Cuma Dijital Pazarlama Notları’nın yeni bölümünde görüşmek dileğiyle!

Hoşça kalın!

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner