2019’da İnternet Bankacılığı: 5 Önemli Dijital Pazarlama Trendi

SEMrush tarafından geçtiğimiz aylarda yayımlanan “Fintech: İnternet Bankacılığı 2018” raporu, 2019 yılında sektörde öne çıkması muhtemel dijital pazarlama trendleri hakkında fikir veriyor. Raporu sizler için okuduk ve önemli başlıkları yorumladık. Gelin hep birlikte göz atalım.

internet bankacılığı dijital pazarlama trendleri 2019

Öncelikle ülkemizin raporun kapsamı dışında kaldığını belirterek başlayalım. Ancak raporu okuduktan sonra, Internet bankacılığı söz konusu olduğunda ülkemizde de benzer eğilimler olduğunu fark ettik ve raporu yorumlamaya değer bulduk.

Daha önce 6 sene kadar Teb.com.tr ve Cepteteb.com.tr başta olmak üzere Türk Ekonomi Bankası’nın pek çok web sitesine SEO danışmanlığı vermiş bir ajans olarak, aşağıda bulacağınız stratejilerin bir bölümünün Türkiye’de hayata geçirilmesinin oldukça zor olduğunu söyleyebiliriz. Ancak olur da farklı bir dijital pazarlama stratejisi izleyerek İnternet bankacılığı sektöründe söz sahibi olmak isteyen bir banka çıkarsa, çok ekmek yiyeceğini şimdiden garanti edebiliriz.

 SEMrush Fintech Raporu

SEMrush bankacılık sektöründe kullanılan dijital teknolojilerin, son kullanıcı ile nasıl buluştuğunu anlamak için bir araştırma yaptı. Günümüzde kullanıcının ilk tercihi olan mobil etkileşimin büyük bir parçası olan mobil bankacılık ile başlayan bu süreç, dijital pazarlama yöntemlerinin de etkisiyle çok yönlü boyutlarda ele alınabilecek hale geldi. SEMrush bu araştırmada  7 büyük ülkeden elde edilen verileri inceledi: İspanya, İtalya, Fransa, Almanya, Brezilya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri.

SEMrush Dijital pazarlama araç setinin genişletilmiş yetenekleri ile yapılan araştırma ve analizin sonuçları, 2019 yılında online bankacılık için planlanan pazarlama stratejilerinin eğilmesi gereken beş önemli noktayı ortaya çıkarmış:

  • Mobil Uyumluluk
  • SERP (Arama sonuç sayfası) Organik listelerin özellikleri
  • Ücretli reklamların birincil hedefi olarak mobil cihazlar
  • Ücretli arama hacmi ve Tıklama Başına Maliyet büyümesi
  • Doğrudan trafiğin artan önemi

Yazımızda bu önemli trendlerin hepsini tek tek ele almaya çalışacak, ileriye dönük online bankacılık alanında rekabet avantajına sahip olmak için önerilen pazarlama stratejilerini ele alacağız.

Mobil Sıralama Faktörleri ve Google’ın Hız Güncellemesi

Online bankacılık sitelerine yönelik mobil trafik, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde her zaman en önde gelmektedir. Bir döneme kadar telefon bankacılığı, devamında bilgisayarların domine ettiği online bankacılık faktörü artık mobil-online bankacılığa dönüştü. Çoğu banka, online bankacılık sistemlerini hem kullanıcılar hem de mobil cihazlar için mobil uyumlu hale getirerek bu eğilime adapte olmuştur.

Mobil arama performansında ve kullanıcı deneyiminde en kritik faktör, sayfa yükleme hızıdır. Öyle ki Google, Ocak 2018’de yayımladığı Mobil arama sıralamasında sayfa hızını kullanma makalesinde, Temmuz 2018’e kadar sayfa yükleme hızının bir sıralama faktörü olacağını duyurdu. Bu hamle ayrıca AMP‘ye (Accelerated mobile pages, hızlandırılmış mobil sayfalar) yatırım yapmak için daha fazla teşvik sağladı ve çoğu Web sitesinde AMP kullanılmaya başladığını gördük.

Araştırmada ilk 500 online bankacılık sitesinin büyük oranda mobil dostu olduğunu tespit edilmiş. Rekabetin son derece yüksek olduğu bu alanda bir bankanın Web sitesinin sadece sayfa yükleme hızı açısından değil, tasarım olarak da kullanıcı dostu olarak hizmet veriyor olması bir standart haline gelmiş durumda.

Mobil-dostu-online-bankacilik-pazar-payi

Organik Arama Eğilimleri: SERP Özelliklerinin Rolü

Araştırma dosyasında görülüyor ki “doğrudan trafik” en büyük trafik kaynağı. Bu her biri milyonlarca müşteriye sahip banka web siteleri için olağan bir durum. Hemen sonrasında organik trafik (SEO) geliyor. Kullanıcı eğilimleri kapsamlı olarak incelendiğinde güven, ilgi ve otorite kriterlerini karşılayan bankaların, kullanıcıları daha fazla tıklamaya teşvik ettiğini söylemek mümkün.arama-sonuc-sayfasi-ozellikleri

Örnek olarak Google tarafından da bir güven işareti olarak kabul edilen kritikler (kullanıcı yorumları), hem İngiltere hem de ABD’deki online bankacılık siteleri için öne çıkan SERP özelliği olmaktadır. Bunu takiben saygın kaynaklardan söz edildiğinde, uygunluk ve otorite ile bağlantı kuran site bağlantıları da kullanıcıların ilgisini çeken ikinci özellik olarak öne çıkmaktadır.

arama-sonuc-sayfasi-ozelliklerinden-bazilari

“Sıfır konumu” olarak da ifade edebileceğimiz “zero position” adı verilen bölüm, Google gibi gelişmiş arama motorlarının kullanıcıya hızlı yardım amacıyla sunduğu özelliklerden sadece biridir. Bazı sektörlerde bu özelliklerin kullanımı yaygın ve birden fazla olabilir, bankacılık sektörü için henüz bu konum “zengin cevaplar” veya “taksit hesaplamaları” gibi özelliklerden ötede kullanılmıyor olsa da, şimdiden önemini kanıtlamış bir pozisyon olarak ele alınmalı ve değerlendirilmelidir. Detaylı bilgi için bakınız:

kravat-nasil-baglanir

Özellikle uzun cümleler veya soru cümleleri için geçerli olan sıfır pozisyonu için özel bir strateji belirlemek ve bu bölüme uygun olabilecek içeriği, normalde hazırladığınız içerikten ayrı tutmak çok önemli hale geldi. Bu pozisyonu hak edecek içeriği hazırlamak demek, daha fazla rekabet içine girmek demektir, bunu unutmayın.

Ücretli Arama Eğilimleri

Bizi şaşırtan bir sonuç olarak gördük ki, ücretli arama, online bankacılık sitelerine trafik getirme konusunda organik trafikten daha az rol oynuyor. Ancak ücretli arama uygulamaları, organik arama çabalarını iyi bir şekilde tamamlayarak genel bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmaya olanak sağlıyor. Milyonlarca dolar reklam bütçesi olan bankaların ücretli reklam ve arama motoru optimizasyonu stratejilerini birlikte çok iyi şekilde götürmeleri hiç olmadığı kadar önem kazanmış durumda.

Görüntülü Reklamda Hedefleme: Mobil Öncelikli Platform Olmalıdır

Analizde ayrıca vurgulamak istediğimiz bir başka nokta, görüntülü reklamcılığın ezici çoğunluğunun bilgisayarlardan ziyade akıllı telefonların ve tabletlerin yer aldığı mobil cihazları hedeflemesidir. Buradan şunu çıkarabiliriz: Görüntülü reklamlarda mobil cihazlar sıklıkla hedeflendiğinden, sayfaların AMP-HTML framework’ü kullanılarak hazırlanmış olmasının büyük önemi var. Aynı durum, kullanıcıların bir mobil AMP reklamını tıklarken başlattığı akıcı mobil deneyime devam etmek için tasarlanmış, AMP ile oluşturulmuş açılış sayfalarına da uygulanmalıdır.

goruntulu-reklamda-cihaz-paylasimi

TBM ve Arama Hacim Eğilimleri: Her Zaman En İyiye

Online bankacılık çalışmasının bulgularını destekleyen SEMrush Tıklama Başına Maliyet Haritası, TBM’nin paralel artış eğilimlerini ve ülke seviyesinde arama hacmini göstermektedir. Online bankacılık sektörü büyümeye devam ederken, TBM ve arama hacimleri de artıyor.

Örneğin son dört ay içinde ABD için online bankacılık TBM Haritası ve arama hacimleri şöyle görünmekte:

online-bankacilik-tbm-hacim-tahmini

Örnekte de görülebildiği gibi TBM Haritası, ortalama TBM ve hacim için bir sonraki ay için öngörülen büyümeyi içeriyor.

Doğrudan Trafiğin Artan Önemi

Bu çalışmada dikkatimizi çeken en önemli nokta, kullanıcıların kullandığı veya kullanmayı düşündüğü bankaların adreslerini ezbere biliyor olmasıydı. Öyle ki doğrudan trafik, tüm trafiğin neredeyse %70’ini karşılayabilir duruma gelmiş. Bu oldukça yüksek bir rakam. Doğrudan trafiğin büyüklüğü, rekabetin çok yoğun olduğu bir sektörde Google açısından da önemli bir kriter haline gelmiş durumda. Kabaca doğrudan trafik = müşteri sayısı = daha çok rağbet gören bir internet bankacılığı web sitesi gibi bir durum söz konusu olabilir.

Ödemeli arama ve sosyal trafik çok daha az önemli kaynaklar olarak karşımıza çıkıyor. Görüntülü reklam yerleşimini göz önüne aldığımızda, Google, Facebook ve Instagram’ın en büyük görüntülü reklam platformları olduğunu söylemek mümkün. 2019 yılında bankaların sosyal medyada çok etkin olmasına gerek olmayabilir. Belki daha az görünmeleri daha çok işlerine gelebilir, ne dersiniz?

online-bankacilik-trafik-kaynaklari


Sonuç Olarak

2018 henüz bitmemiş olsa da bu çalışma yılın genelinde nasıl bir tablo oluşacağına dair önemli bir fikir veriyor. En önemli trafik kaynağı doğrudan trafik, hemen arkasından da organik trafik geliyor. Bu nedenle marka bilinirliğine, pazarlama stratejilerine ve öne çıkan SERP özelliklerine yönelik çalışmaların önemi oldukça büyük. En önemlisi de online bankacılığın mobil tarafı. Ayrıca bir parantez açmak isteriz; yakında mobil bankacılık İnternet penetrasyonunun artması ile birlikte mobil uygulamaların da rekabet edeceği bir noktaya gelebilir. Mobil uygulamaların en büyük dezavantajlarından biri: müşterisi olmayan kullanıcılara çok fazla bir şey sunamaması. Ayrıca süreklilik sahibi olacak şekilde bir stratejiye sahip olmayan Mobil uygulamalar, kısa bir zaman dilimi içinde katkı sağlayıp sonrasında otonom bir şekilde varlığını sürdürüyor. Elbette her kriz bir fırsatla geliyor; neden sadece banka müşterilerinizin kullandığı bir mobil uygulamanız olsun ki? Piyasada cevaplanmamış onlarca finansal soru var.

Bu arada bankaların Google’ın değişen içerik kalite normlarına göre 2019 yılına içerik stratejilerini sil baştan değiştirmeleri gerekebilir. Özellikle bir blogu olan ya da açmayı düşünen bankaların bu yeni normları çok iyi analiz etmesi gerektiğini düşünmekteyiz: Google Kaliteli İçeriğin Tanımını Güncelledi

Bir de bonus ipucu verelim; Progressive Web Apps Google’ın ciddi yatırım yaptığı yeni bir teknoloji. 2019 yılında bankacılar farklı ihtiyaçları gideren araçlar geliştirmek için bu teknolojiye yatırım yapabilirler.

Toparlamak gerekirse, mobil aramaya yönelik eğilim daha da artacaktır. Bu yüzden 2019 yılında İnternet bankacılığı hizmeti sunduğunuz web sitenizin mobil uyumluluğunu artırmaya yönelik adımları düzenli olarak atmanız çok önemli olacak. Ücretli arama trafiği hacim açısından bir üçüncü sırada yer alırken, doğrudan ve organik arama için tamamlayıcı bir strateji olarak hizmet edecek şekilde planlanabilir.

Araştırmanın tamamına ulaşmak isterseniz, tıklayın: SEMrush Fintech Study

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner