Featured Snippets Nedir? Google Bunları Neye Göre Belirlemektedir?

Featured Snippets ya da Öne Çıkan Snippet’ler bazı özel arama sorgularında Google’ın arama sonuçlarının en üst bölümünde sunduğu kısa ve direkt cevapları tanımlamak için kullanılıyor.

Geçtiğimiz günlerde Google Blogunda konu hakkında şimdiye kadarki en kapsamlı bilgilendirme yapıldı. Google açıklamasında Featured Snippets’in mobil aramalar ve ses ile yönlendirilebilen dijital asistanlar söz konusu olduğuna oldukça önemli olduğundan bahsedildi. Biz de konunun meraklıları için hem Featured Snippets’i tanıtalım, hem de Google duyurusu yorumlayalım istedik.

Google’da bir arama yaptığınızda, sonuç sayfasının üst kısmında açıklayıcı bir veya birden fazla kutucuğun olduğunu görürsünüz. Buna “featured snippet” adı veriliyor. Öne çıkan bu kutucukların ne zaman, nerede ve niçin kullanıldığı konusunda derinlemesine inceleme yapmak istediğimizde birbirinden farklı fikirlerle karşılaşabiliyoruz. Ancak Google Arama Blog’unda 30 Ocak 2018 tarihinde yayınlanan “Google’ın featured snippet’lerine yeniden bakış” başlıklı yazı, bu özelliklerin nasıl çalıştığına dair oldukça detaylı bilgi sahibi olmamızı sağladı.

Öne Çıkan Snippetler ve Kullanıcılar

Dünya çapında mobil cihazlar kullanılarak yapılan aramalar artık masaüstü cihazların kullanım oranlarını geride bıraktı. Sesli aramanın da büyük etkisiyle artan mobil cihaz kullanım oranları sonucunda, klasik “10 mavi link” yönteminin verimli olmadığını ifade eden Google, öne çıkan snippetleri kullanarak mobil kullanıcılara daha iyi bir deneyim yaşatmak istiyor. Bu deneyimin örneklerini hem mobil cihazlarda hem de masaüstü cihazlarda incelemek istersek karşımıza yapılan aramaya bağlı olarak birçok farklı seçenek çıkıyor. Hızlı cevaplar, zengin cevaplar, video ön izlemeleri, karşılaşma sonucu, hesaplama sonucu, alışveriş kutucukları, etkinlik takvimi kutucukları gibi kullanıcı talebini hızlıca karşılamaya yönelik birçok farklı özelliği görmek mümkün.

featured-snippets-rich-answers-zengin-cevaplarBenzer bir sorguyu mobil cihazınızda yaptığınızda da benzer şekilde zengin cevap alma ihtimaliniz çok yüksek:

mobile-featured-snippets-rich-answers-zengin-cevaplarGoogle özellikle mobil kullanıcıları hedef alan bu özellikleri çeşitlendirerek kullanıcıların yapabileceği her aramanın karşısına bir öne çıkan snippet çıkarmayı planlıyor. Öne çıkan snippetlerde yer alan içerikler farklı Web sitelerinden, farklı zamanlarda, farklı kullanıcı gruplarına gösteriliyor olabilir. Ayrıca kişiselleştirilmiş aramanın da etkisiyle ilgi alanı farklı olan iki kullanıcı, aynı arama terimlerinin sonucunda farklı içerikleri de görebilir. Bu durum aklımıza küçük ve şirin bir komplo teorisi getiriyor: Acaba Google Web sitelerimizin içeriklerini kullanarak A / B testi yapıyor olabilir mi? Farklı kullanıcı gruplarına öne çıkan snippetler içinde farklı içerikler göstererek hangi gruptaki Web sitesinin daha iyi performans gösterdiğini ölçüyor olabilir mi? Bu bir teori olsun veya olmasın, kullanıcılara daha iyi içerik sunmanız için geçerli bir sebep olarak ele alınabilir.

mobile-featured-snippets-shopping-alisveris-kutucuklariKomplo teorilerini bir yana bırakıp gerçekçi olursak, kullanıcıların aramalarını etkileyen birçok faktör bulunuyor. Kullanıcının yaş grubu, bulunduğu lokasyon, daha önce yaptığı aramalar ve arama sonucunda ziyaret ettiği sayfalar, yaş grubu, dil, cinsiyet ve benzeri birçok faktörün etkilemesiyle belirli bir arama terimi A kullanıcısına farklı, B kullanıcısına farklı bir sonuç sayfası getirir. Kişiselleştirilmiş aramanın sonucu olarak ortaya çıkan bu farklılık, öne çıkan snippetler için de geçerlidir.

mobile-featured-snippets-map-location-haritalarSon zamanlarda öne çıkan snippetlere eklenen yeni özelliklerden bir tanesi de, arama terimiyle eşleşen bir YouTube videosunun ön izlemesini görmek oldu. Arama sonucunda öne çıkan snippetlerde karşımıza çıkan video kutucuğu ek olarak birkaç saniyelik hareketli görüntü içeriyor, böylece ne izleyeceğinize dair hızlı bir fikriniz oluyor.

mobile-featured-snippets-video-preview-önizlemeBazen bir konuda merak ettiğiniz şeyleri öğrenmek için izlemek okumaktan daha verimli olabilir, bu alternatifi de kullanarak kısa sürede hedefinize ulaşabilirsiniz. Bize göre öne çıkan snippetler bir çeşit alternatif enerji üretmek ve ne şekilde olursa olsun elektrik üretmek gibidir. Elektrik enerjisini rüzgar yoluyla veya güneş ışınlarını kullanarak üretebilirsiniz ancak ulaşmak istediğiniz nokta bellidir, elektrik enerjisi üretmek. Bu şekilde kullanıcıya yeterli ve kesintisiz enerji hizmeti sunarsınız, kullanıcı da o şehirde ve o hanede yaşamaya devam eder.

Öne Çıkan Snippetleri İyileştirmek İçin Çalışmak

Google yayınladığı yazıda bir tespit ve bir özeleştiri de yapıyor. Bazı sorguların ırkçı ve nefret söylemine yol açan, bazen de kullanıcıyı yanıltan bilgi ve belgelerle dolduran sonuçlarla dolu olması sebebiyle yasal süreçlerle karşı karşıya kalan Google, davaların hepsini kaybettiklerini, “sonuçların etkisini, nadir ve saçma sorgular için bile olsa yeterince tartmadıklarını” ifade ediyorlar. Söz konusu sonuçların içinde “yanıltıcı bilgi, beklenmedik saldırgan sonuçlar, sahtekarlıklar ve desteklenmeyen komplo teorileri” içerebilecek sayfalar arasında derecelendirme yapmak için “Arama Kalitesi Değerlendirme Yönergeleri” (search quality evaluator guidelines) PDF dosyasını güncelledi. Bu dosyada sözünü ettiğimiz arama türlerinin çoğuna değinilmiş ve özel koşullarda nasıl bir değerlendirme politikası izlediklerinden de bahsedilmiş.

Google’ın Web sitelerinde bulunan içerikleri anlamak için kullandığı çoğu algoritmanın, sitedeki içeriğin yasal sıkıntılar doğurabileceğini ilk bakışta anlaması mümkün olmayabilir. Yönergelerin uygulanmasına kadar geçen sürede Web sitesi yöneticilerinin bu tür problemleri ortadan kaldırması sitenin sürekliliği açısından faydalı olacaktır. Böyle bir problem teşkil etmeyen Web siteleri için öne çıkan snippetler çok kullanışlı araçlara dönüşebilir. Özellikle Google Görsel arama sonuç sayfasında karşımıza çıkan bir başka özellik de, Web sitelerinde yoğunlaşılması gereken ipuçlarını içeriyor.

featured-snippets-image-search-gorsel-aramaBu özellik mobil cihazlarda da görünmektedir. Arama yapılan terimlerle ilişkili olan diğer terimlerin de görsel arama bandının hemen altında görebilirsiniz. Çok büyük bir etkisi olmasa da hedeflediğiniz anahtar kelimeleri tahmin etmek için işinize yarayabilir. Bunun dışında Lokal SEO öğelerini de içeren birçok geliştirme yapma şansınız var:

  • İşletmenizin / şubenizin haritadaki yeri
  • Çalışma günleri ve saatleri
  • İşletme hakkında sorulan sorulara verilen yanıtlar
  • İşletme hakkında verilen özet bilgi
  • Web sitesi, sosyal medya hesapları, açık adres, telefon gibi erişilebilirlik öğeleri

ve benzeri, özellikle işletme özelliği taşıyan firmalar için kullanışlı birçok özelliği Google My Business hesabınız aracılığıyla yönetmeniz mümkün.

mobile-featured-snippets-lokal-seo

İşletme veya kurumsal firma sayfası olmayan Web siteleri için de sorgulara bağlı olarak kullanılabilecek birçok özellik olduğunu söylemek mümkün. Bir film, bir şarkı ya da bir sanat eseri hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kullanıcılar için hızlı bilgilendirme yapma olanağı sunan Google, sizin sitenizde yer alan bir içeriği kullanmak isteyebilir. Bu durumda içeriğin bulunduğu sayfanın hem içerik açısından hem de performans açısından iyi optimize edilmiş olması büyük öneme sahiptir.

Kullanıcı Olarak Geri Bildirim Göndermek

Google’ın denetim mekanizmalarından birini de kullanıcılarından gelen geri bildirimler oluşturuyor. Çoğu kullanıcı kendine göre haklı sebepler öne sürerek Google’a geri bildirimde bulunmakta. Zaten Google da bu tür geri bildirimlerin yapılmasını mümkün kılacak şekilde kullanıcıları yönlendirebilmekte. Siz de bir kullanıcı olarak hoşunuza gitmeyen veya yasalara aykırı olduğunu düşündüğünüz durumları Google’a bildirebilirsiniz. Her bildirimin olumlu sonuçlanacağını söyleyemesek de, kontrol edileceklerinden emin olabilirsiniz.

featured-snippets-feedback-geri-bildirim-01 featured-snippets-feedback-geri-bildirim-02Gönderdiğiniz geri bildirim sayesinde size ve diğer kullanıcılara daha uygun sonuçlar göstermeyi amaçlayan Google, yönettiğiniz Web sitesindeki içeriği de kullanıcılara göstermeyi seçebilir.

Öne Çıkan Snippetler: Hedef ve Kazanımlar

Yapılan testler öne çıkan snippetlerde yer alan sonuçların ve sayfaların daha çok ilgi çektiğini, daha çok tıklandığını gösteriyor. Hatta bazı sayfalarınız için ilk sıra yerine hızlı cevap veya alışveriş kutucuklarını hedefleyen stratejiler geliştirmeniz daha sağlıklı olabilir. Özellikle mobil cihazların ağırlıkta olduğu arama dünyasında kullanıcının ilk karşılaştığı ekranın tamamını kaplayan bölümde yer almak, değişken kişiselleştirilmiş aramanın da etkisiyle birinci sırada yer alan sayfadan çok daha önemli bir hale gelmeye başladı.

Her zaman söylediğimiz gibi, hedef kullanıcı için üretmek olmalıdır. Kullanıcı için üretilen içerik organik trafiği destekleyen en önemli etkendir. Tamamen kullanıcı faydasına yönelik üretilmiş içerikler ve sayfalar Google’ın gözünde parlayan bir mücevher gibi görünebilir. Bu fırsatı değerlendirmek için stratejinizi ve planlamanızı gözden geçirerek sitenizde ve içeriğinizde önemli değişiklikler yapmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir