Shopify SEO: Shopify Mağazanızı Google için Nasıl Optimize Edersiniz?

Shopify SEO stratejiniz, e-ticaret satışlarınız üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. SEO uzmanlarından arama sıralamanızı etkileyen en iyi stratejileri öğrenin.

Perakende endüstrisi, son yıllarda insanların alışveriş ihtiyaçları için internete yönelmesiyle büyük bir değişim gördü. Rahatlık (pijama ile alışveriş yapmayı kim sevmez ki?) ve zorunluluk (küresel bir pandemi, birçok fiziksel mağazanın iş yapmasını zorlaştırdı), e-ticaretin ivme kazanmasına neden oldu.

Sonuç olarak, Shopify gibi platformlar işlerini internete taşımak isteyen tonlarca yeni satıcıyı cezbetti. Dünya çapında bir milyondan fazla işletme Shopify mağazasıyla başarıya ulaştı. Bu, oldukça büyük bir rakip havuzu demek.

Peki, Shopify sitenizi diğerlerinden ayırmak için ne yapmalısınız?

Mağazanıza organik arama trafiği çekerek satışları artırmanın kesin bir yolu var. Shopify SEO’nuzu geliştirmek, daha fazla görünürlük kazanmanızı sağlayacak daha yüksek arama motoru sıralamaları elde etmenizi sağlar. SEO, insanları sitenize çeker ve hatta onları müşteriye dönüştürmeye yardımcı olur.

Shopify SEO’sunu anlamak, bunu yapmanın zor olmadığı anlamına gelir. Temel bir anlayış ve dikkatli bir strateji ile, Shopify SEO’su harika sonuçlar verebilir. Stradiji olarak bu yöntemleri pandemi süresince çalıştığımız Markandday.com, Hughugoli.com, Ozmoz.org.au gibi yurt dışı odaklı Shopify sitelerinde tecrübe ettik.

Shopify SEO’sunu İyileştirmek İçin 5 Yol

 1. Mağazanızın Yapısını Optimize Edin: İçeriği organize etmek, SEO başarınız için inanılmaz derecede önemlidir. Bir markete girdiğinizi ve ilk gördüğünüz şeyin yerlere saçılmış ürünler olduğunu hayal edin. Hiçbir işaret sizi tek bir bölüme yönlendirmiyor ve yardım isteyebileceğiniz bir çalışan bulamıyorsunuz. İlk içgüdünüz kaçmak olur, değil mi? Shopify müşterileri için de durum aynı. Birisi çevrimiçi mağazanızı ziyaret ettiğinde, ürünleri kolayca bulabilmek ister.
 2. Kullanıcı Hayal Kırıklıklarını En Aza İndirin: Memnun bir alıcı, daha uzun süre kalma, daha fazla sayfa göz atma ve sitenizle daha fazla etkileşimde bulunma olasılığı daha yüksektir. Bu, hem işletme hem de arama sinyalleri için iyidir. Müşteri deneyimini artırmak için sitenizi hızlandırın. Günümüz insanı sonuçları hemen elde etmek istiyor.
 3. Shopify Collection’ları Sunun: Kullanıcı deneyimini iyileştirirken SEO sonuçlarını artırmanın bir yolu, müşterilerinize ürün koleksiyonları sunmaktır. Bir koleksiyon (Shopify’da kategori karşılığı olarak kullanılıyor), sitenizin farklı kategorilerinde normalde barındırılan ürünlerin bir gruplamasıdır. Menü yapınızı olabildiğince optimize edin ve sadeleştirin. Ayrıca koleksiyon yapınızın pazar ihtiyaçlarını ne ölçüde karşıladığını en baştan analiz edin. Çoğu sitede neredeyse tüm koleksiyon yapısını yeni baştan tasarlamak ve eski koleksiyon URL’lerini yenilerine yönlendirmek durumunda kaldık. Bizden önce verilmiş yanlış kararları düzeltmeye çalışmış olsak da, SEO ve Google açısından bu ciddi bir zaman kaybı anlamına geliyor.
 4. Hedef Anahtar Kelimelerinizi Çok İyi Araştırın: Anahtar kelimeler, başarılı SEO’nun temelidir. Anahtar kelime niyeti, navigasyonel, bilgilendirici, satın alma odaklı olarak değerlendirilebilir. Özellikle satış funnel’ınızı belirlerken bu anahtar kelime ve içerik stratejisini yerli yerine oturtmak çok önemli. (Şu bülten yazımda SEO ile Pazarlama Hunisinde Hedef Kitlenize Etkin Ulaşın başlığı altında detaylı bilgi bulabilirsiniz)
 5. Mağazanızın Ürün Sayfalarını Optimize Edin: Bir kez basit (ancak organize) bir site yapısı oluşturduğunuzda ve bazı değerli anahtar kelimeler seçtiğinizde, mağazanızın sayfalarını optimize etmenin zamanı gelmiştir. Microsoft Clarity ile Shopify sitenizdeki kullanıcı oturumlarını takip etmek ve site tasarımında iyileştirmeler yapmak. Daha iyisini, bunu haftalık müşteri görüşmelerinizin ana gündem maddelerinden biri haline getirmek. Bunu yaptığımız ölçüde danışanlarımızın işine değer kattığımızı gördük. En nihayetinde SEO’yu satış yapmak için kullanıyoruz ve sıralamalara ya da organik trafiğe obsesif bir şekilde yaklaşmaya gerek yok. Yakında AI destekli arama sonuçları neticesinde zaten giderek azalan bir organik trafik ile karşı karşıya kalma riskimiz var. O yüzden markalaşmaya önem verin ve SEO’yu bu amaçla kullanabileceğiniz en önemli araçlardan birisi olarak görün.

Aşağıda biraz daha detaylandırmaya çalıştım:

Teknik SEO:

 • Mağazanız için kullandığınız Shopify temasının hızlı ve mobil uyumlu olduğundan emin olun. Gerekirse bir Shopify geliştiricinden destek alın.
 • Ürün resimlerinizin ve diğer medya dosyalarınızın optimize edilmiş olduğundan emin olun. Bunun için Picsmize — Image Optimizer uygulamasını tavsiye ederim.

 • Mağazanızın URL yapısını düzgün ve optimize edilmiş şekilde ayarlayın.
 • Shopify ile çok iyi entegre olmasından dolayı Yoast SEO uygulamasını kullanmanızı tavsiye ederim.
 • Şema yapılandırmasını doğru şekilde gerçekleştirin.
 • Mağazanızın bir site haritasına sahip olduğundan ve arama motorlarına gönderildiğinden emin olun. Her ne kadar Shopify bunu otomatikleştirmiş olsa da, kontrolünün sizin tarafınızdan yapılması gerektiğini unutmayın.

İçerik Optimizasyonu:

 • Ürünleriniz ve kategorileriniz için yüksek kaliteli ve alakalı ürün açıklamaları yazın. Bunun için yapay zekadan yararlanabilirsiniz. Tek dikkat etmeniz gereken yapay zeka tarafından üretilen içeriklerin işin ehli insanlar tarafından kontrol edilmesi ve gerekmesi durumunda düzenlemeler yapılması.
 • Mağazanız için bilgilendirici ve ilgi çekici blog yazıları oluşturun.
 • Ürünlerinize ve kategorilerinize alakalı anahtar kelimeler ekleyin.
 • Mağazanızın meta başlıklarını ve meta açıklamalarını optimize edin. Bunun için de yapay zekadan yararlanabilirsiniz.

Backlink Oluşturma:

 • Diğer e-ticaret sitelerinden ve sektör otoritelerinden geri bağlantılar edinin.
 • Sosyal medyada mağazanızın içeriğini paylaşın.
 • Mağazanız için e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun. Shopify ile birlikte gelen e-posta araçlarını dahi kullanabilirsiniz. Özellikle sepete ekleyip satın alma gerçekleştirmeyen kullanıcılara yönelik e-posta gönderme opsiyonlarını değerlendirin (işi taciz boyutuna vardırmayın!)
 • Müşterilerinizin mağazanız hakkında yorum bırakmalarını teşvik edin. Yorum için Okendo uygulamasını tavsiye ederim. Google sonuçlarında yorumların yıldızlı puanlama ile birlikte görüntülenmesini sağlayacak şema yapılandırması ile birlikte geliyor.

Shopify SEO ile Rekabetten Sıyrılın

Shopify, işini çevrimiçi olarak kurmak isteyen kişiler için harika bir platformdur. İçgüdüsel, kurması kolay ve trafiği artırma ve gelir elde etme fırsatları sunar. Ancak, en iyi Shopify mağazası bile kendi başına başarılı olamaz. Optimizasyon fırsatlarını en üst düzeye çıkarmak ve işletmenizi çalışır durumda tutacak sadık bir takipçi kitlesi çekmek için biraz çalışmanız gerekecek.

Shopify SEO konusunda paylaşacak çok fazla şey var ve bunları bir yazıya sığdırmak mümkün değil. Eğer bu konuda desteğe ihtiyanız varsa, benimle iletişime geçebilirsiniz.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner