seo

Yediden yetmişe hepimizin internete erişebildiği masaüstü, diz üstü bilgisayarları, tabletleri ve akıllı telefonları var. İster kablolu ister kablosuz internet erişimi hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Hangi coğrafi bölgede olursanız olun farketmez, Adsl, Kablo İnternet, Fiberoptik, Edge veya 3G ile internete bağlanmanız mümkün. Günümüzde internet erişimi için çok fazla şey yapmaya gerek yok, bağlantıyı sağlayan bir hat ve internete bağlanabilen herhangi bir cihaz sahibiyseniz, saniyeler içinde internette gezinmeye başlayabilirsiniz.

İnternet kullanım oranlarının gittikçe arttığı günümüz çağında, neden SEO çalışması yapmaya ihtiyacınız olduğunu düşündünüz mü? Bu soruya tek ve basit bir yanıt vermek istiyorum.

Site trafiğinizin oldukça yüksek olduğunu düşünelim. Peki ziyaretçileriniz sitenize geldiğinde ne yapıyor? Örnek olarak Google Analytics’e bakarak kullanıcılarınızın davranışlarını gözlemlemeniz mümkün. Peki bu davranışları nasıl yorumluyorsunuz? Kullanıcılar sitenizdeki hangi özellikten hoşlanıyor ya da hangi özellikten hoşlanmıyor, bunu anlamak için nereye bakmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Peki neden SEO (Search Engine Optimization) ya da Türkçe’siyle; “Arama Motoru Optimizasyonu” yapmamız gerekiyor?  Artık “Arama Motoru Optimizasyonu”, eskisi gibi değil, tamamen içeriğe verilen öneme ve özgünlüğe göre etkili olabilmekte. Bu açıdan SEO’yu, ikiye ayırabiliriz:

  • Temel ve Teknik SEO öğeleri
  • Etkili çerik ve özgünlük gerektiren SEO öğeleri

Temel ve Teknik SEO öğeleri, Meta Title, Meta Description, Headings, site hızı, navigasyon, yazılı metin boyutu ve font seçimi gibi görünür unsurların bir araya gelmesiyle oluşur. Bu öğeler siz veya Web yöneticiniz tarafından kolaylıkla düzenlenebilir. Özellikle Google Search Console ve Google Page Speed Insights araçlarını kullanarak sitenizdeki teknik hataları tespit edip düzeltebilirsiniz.

SEO’ya etki eden içerik öğeleri, sitenizin ne sıklıkta güncellendiği, içeriğinizin yeterli uzunlukta olup olmadığı, içeriğin kalitesi ve okunma yüzdeleri gibi unsurların bir araya gelmesiyle oluşur. İster bir blog sayfanız olsun, ister e-ticaret yaptığınız bir site, her durumda içeriğinizin bu kriterleri karşılıyor olması şarttır. İçerik oluşturmak konusunda hazırladığımız rehberlere göz atabilirsiniz:

Blog Sayfaları için Pratik Uygulamalar

Blog Yazarları için Pratik Yazı Hazırlama Teknikleri

Blog Yazmak ve SEO: bir Aşk Hikayesi

E-Ticaret Sitelerinde Sık Karşılaşılan 5 SEO Problemi

Analiz verilerinizde gördüğünüz ölçümlerin gereğinden fazla negatif olması, her iki faktörden de kaynaklanıyor olabilir. İşini dürüst ve güven vererek yapan bir SEO firması, her iki detayı dikkate alarak sizi doğru noktaya; SEO açısından yapılması gerekenlere yönlendirerek sağlıklı hamleler yapmanızı sağlayabilir.

Açıkça söylemek gerekirse, henüz SEO çalışması yapmadıysanız büyük düzeyde trafik kaybı yaşadığınızı söylemek mümkün. Ek olarak eğer rakipleriniz SEO çalışması yapıyorsa, kaybınız iki kat artmakta. Çünkü özellikle ülkemizdeki internet kullanıcılarının alışkanlığı, bir Google aramasında ilk sayfada çıkan, özellikle ilk 3 sırada çıkan sayfalara tıklamak yönünde. Zaten ilk sayfada yer almıyorsanız, yüzlerce trafiği unutun.

Bu olabildiğince acı bir gerçek olarak canınızı sıktı mı? O zaman “neden SEO yaptırmalıyım?” sorusunun yanıtını buldunuz. SEO tek yönlü bir çalışma değildir, Web sitenize ve kullanıcılarınıza dair her şeyi analiz ederek sitenizin performansını en üst düzeye çıkarmayı hedefler. Web sitenizin performansını etkileyen en önemli etkenler şunlardır:

Temel olarak sitenizin yapısını oluşturan bu öğeler bir araya geldiklerinde sağlıklı bir izlenim vermelidirler. Kullanıcıların hoşlanmadığı veya düzgün çalışmayan bir fonksiyon, büyük düzeyde trafik kaybı yaşamanıza sebep olabilir. Bu sebeple “neden SEO yaptırmalıyım?” sorusunun cevabını konunun uzmanları tarafından sunulan hizmetlerle karşılaştırarak verebiliriz.

Konuyla ilgili Google’ın önerilerini bizzat aktardığı “Bir SEO’ya ihtiyacınız var mı?” yazısına göz atabilirsiniz.

Emre Ercan
Ben Emre Ercan,
Stradiji Dijtal Pazarlama bünyesinde SEO Uzmanı olarak görev yapmaktayım. Geçmişten beri teknoloji ve internet dünyasıyla olan yakından ilişkim sayesinde SEO'nun olumlu etkilerini müşterilerimize yansıtmak için canla başla çalışmaktayım.