Mobil Uygulamanız ile Nöropazarlama Yapın

Bir akıllı telefon kullanıcısı ayda ortalama 40 saatini mobil uygulamalara ayırıyor. Comscore’un yaptığı araştırmaya göre, 2015 yılında mobil uygulama kullanım oranları 2013 yılına göre %90 civarında artmış durumda. Siz de müşterilerinize daha…

Noromarketing

Bir akıllı telefon kullanıcısı ayda ortalama 40 saatini mobil uygulamalara ayırıyor. Comscore’un yaptığı araştırmaya göre, 2015 yılında mobil uygulama kullanım oranları 2013 yılına göre %90 civarında artmış durumda. Siz de müşterilerinize daha kolay ulaşmak için bir mobil uygulama sahibi olmak ister misiniz? 

comscore Mobile App Report

Nörobilimin ilerlemesiyle, verdiğimiz kararların yalnızca %5’i ila 15’ini bilinçli olarak verdiğimiz gerçeğini bilim insanlarının açıklamalarından biliyoruz. Günümüzde karar verme mekanizmasını etkileyen faktörler halen araştırılıyor ve nörobilim adına yapılan çalışmalar her alanda olduğu gibi pazarlama alanında da büyük önem taşıyor. Müşterilerin verdiği kararları ve nedenlerini önceden saptayarak hedefe daha çabuk ve kolay varmayı planlayan pazarlamacılar, bu araştırmalardan yola çıkarak müşterinin beynine giden kestirme yolu keşfetmeye çalışıyorlar.

Elimizden düşürmediğimiz akıllı telefonlarımızdaki mobil uygulamalar da son zamanların en trend pazarlama stratejilerinden biri, nedeni ise bilimsel olarak tespit edildi… Bu uygulamalar işletmeler tarafından doğru ve akıllı bir şekilde yönetildiği takdirde kullanıcıların hayatının bir parçası haline geliyor ve uygulamayı kullanmak bilinçli bir seçim olmaktan çıkıp, bir reflekse dönüşüyor.

Ayrıca mobil uygulamalar marka algısını önemli bir şekilde etkiliyor ve sürekli kullanılan mobil cihazın ekranında beliren logo, müşterinin zihnine kazınıyor. Örneğin yerel bir medya kuruluşunun oluşturduğu uygulamayı ele alırsak, eğer kuruluş bu uygulamayla klasik ve alışılmış içeriğin yanı sıra eğer acil bir durum veya son dakika trafik bilgileri hakkında mesaj göndererek kullanıcıya kendini güvende hissettirmeyi başarırsa, kullanıcı bu durumdan memnun kalır ve aynı uygulamayı sürekli olarak tercih etmeye devam eder. Bir süre sonra da bu uygulama kullanıcının hayatının bir parçası haline gelir. Bu nedenle uygulama oluştururken dikkat edilmesi gereken en temel unsurlardan biri, düzenli olarak, faydalı ve özgün içerik ekleyerek müşterinin dikkatini çekmek ve uygulamayı sıklıkla kullanmasını sağlamak.

Mobile geçme fikrine sıcak bakmasına rağmen pek çok işletmenin bu konuda bir eyleme geçememesinin en büyük nedeni ise uygulama oluşturmanın maliyeti ve gerektirdiği yazılım bilgisi. İşte henüz bu konuda bilgi sahibi olmayanların içini rahatlatacak bir müjde, yüksek bütçeler ayırmadan ve yazılım bilgisi gerekmeden uygulamanızı oluşturabileceğiniz platformlar mevcut.

Örneğin bu tür platformların en popülerlerinden biri olan ​GoodBarber​’ı tavsiye ederiz. ​GoodBarber​, farklı dizayn ve dil seçenekleriyle (Türkçe de dahil) size zihninizdekileri en iyi şekilde ve profesyonel olarak mobile taşıma olanağı sağlıyor. Eğitim kurumları, bloggerlar, fanatik spor takipçileri, müzik düşkünleri, dans okulları, veteriner klinikleri, haber siteleri, belediyeler vb. kısacası aklınıza gelebilecek herkes ve her yer mobil dünyanın bir parçası.

Potansiyel müşterilerinize daha çabuk ve etkili şekilde ulaşmak için mobil uygulamaların gücünden yararlanmanızı tavsiye ederiz. Türk tüketicisinin mobil kullanım alışkanlıkları ve akıllı telefonlarına ayırdıkları vakit düşünülecek olursa, kesinlikle buna değecektir.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir